Donald Trump rasar mot europeiska huvudstäder

2024 05 02

Europeiska huvudstäder har ”öppnat upp sina dörrar för jihad”.

Det anser USA:s före detta president och Republikanernas presidentkandidat, Donald Trump.

Under ett kampanjmöte i Wisconsin går han till hårt angrepp mot både London och Paris.

– Vi har sett vad som hände när Europa öppnade sina dörrar för jihad. Titta på Paris, titta på London – de går inte längre att känna igen, säger Trump enligt Politico.

Trump erkänner själv att hans uttalande kommer uppfattas som kontroversiellt.

– Det här kommer att skapa många problem mellan mig och invånarna i Paris och London. Men det spelar ingen roll. Det är ett faktum, städerna går inte att känna igen, säger presidentkandidaten och varnar sina väljare för att en liknande ”utveckling” kan ske i USA om han inte vinner valet i november.

– Vi kan inte låta det hända och jag kommer göra allt för att stoppa det.

Kritiserar ofta Europa

Trump är känd för sin kritik av europeiska länder och städer.

I december 2015, kort efter att Paris drabbats av en dödlig islamistisk terrorattack, sa Trump att stadsdelar i Paris och London är så ”farliga” att han ”vägrar att åka dit”.

Trumps utspel kritiserades av Storbritanniens dåvarande premiärminister David Cameron.  

– Hans uttalande skapar splittring och är fullständigt felaktiga, sa Cameron enligt BBC.

Storbritanniens blivande premiärminister Boris Johnson, som vid tidpunkten var borgmästare i London, kritiserade även Trumps uttalande.

– Det är fullständigt nonsens från Donald Trumps sida. Som en stad där mer än 300 språk talas, har London en stolt historia av tolerans och mångfald. Att antyda att det finns områden dit poliser inte kan åka på grund av radikalisering är helt enkelt löjligt, kommenterade Johnson.

Demonstrationer i USA

Donald Trumps uttalande om huvudstäderna sker samtidigt som omfattande pro-palestinska demonstrationer pågår i USA.

Under torsdagen slog polisen till mot demonstranter på University of California i Los Angeles. Polisen rev ner demonstranternas tältläger vid universitetet.

En aktion som Donald Trump uppmärksammar och berömmer.

– Det är vackert att se. Krossa radikalerna, säger han på kampanjmötet.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Kommer explodera” – Ukraina varnar Ungern

2025 12 03

Konflikten mellan Ukraina och Ungern eskalerar.

Detta efter att Ukrainas militära underrättelsetjänst (HUR) återigen attackerat den ryska oljeledningen Druzhba, som är avgörande för Ungerns import av rysk olja.

Den 1 december inträffade den senaste explosionen vid oljeledningen. Lokalinvånare vittnade om en kraftig explosion som lyste upp hela himlen.

– En HUR-agent med kännedom om operationen uppger att explosionen utlöstes av ett fjärrdetonerat sprängämne utrustat med brandfarliga ämnen för att intensifiera branden, rapporterar Kyiv Post.

Ungern rasar

Ungern har fördömt attacken, som tillfälligt stoppat de ryska oljeleveranserna till landet.

Landets utrikesminister Péter Szijjártó kallar händelsen för ”ännu en attack mot Ungerns energisäkerhet” och ”ett försök att dra in oss i krig”.

Svaret: ”Kommer fortsätta brinna”

Nu ger Ukraina ett tydligt svar. Landets militär kommer fortsätta att attackera oljeledningen.

– Det ryska oljenätverket, som finansierar angriparens krig och dess militärindustriella komplex, kommer att fortsätta explodera och brinna tills fienden slutar attackera Ukraina, säger en ukrainsk militärkälla till Kyiv Post. 

Ungern och Slovakien köper rysk olja

Druzhba är en av världens största oljeledningar. Via ledningen transporterar Ryssland råolja till Ungern och Slovakien. Länderna är de enda inom EU som fortfarande importerar rysk olja via Druzhba.

EU har förbjudit import av rysk olja. Men leveranser via Druzhba är undantagna från förbudet, vilket både Ungern och Slovakien utnyttjar.  

LÄS MER: Lyxbilar har slocknat över hela Ryssland 

Konflikt om region

Den spända relationen mellan Ungern och Ukraina handlar inte enbart om import av rysk energi.

Det handlar även om regionen Zakarpatska i västra Ukraina.

Zakarpatska var en del av Österrike-Ungern innan första världskriget och en del av Ungern strax innan andra världskriget.

Ukraina har tidigare anklagat Ungern för att landet kände till Rysslands invasionsplaner innan den 24 februari.

Chefen för Ukrainas nationella säkerhet- och försvarsråd, Oleksij Danilov, har även påstått att Ungern erbjudits ukrainskt territorium (Zakarpatska) av Ryssland efter kriget.

– Ungern förklarade öppet sitt samarbete med Ryssland. Dessutom varnade Putin dem i förväg för att vårt land skulle invaderas. Av någon anledning trodde Ungern att de skulle få ta en del av ”sitt” territorium. Det kommer aldrig att hända. Låt oss se vad som blir konsekvenserna för detta land efter krigets slut, sade Danilov till den ukrainska nyhetsbyrån Ukrinform i maj 2022.

Ungern tillbakavisade anklagelserna i kraftiga ordalag.

– Uttalandet av Oleksij Danilov innehåller anklagelser som är falska och ogrundade. De uppviglar till hat mot det ungerska folket och mot Ungern i den ukrainska opinionen, framhöll den ungerska ambassaden i Kyiv i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: ”Exakt som Biden” – film på Trump sprids som en löpeld

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


Galen rusning till Clas Ohlson – alla köper samma sak

2025 12 03

Många svenska hushåll har haft ovälkommet besök under året.

2025 har varit ett riktigt musår – antalet möss i hem och bostäder har ökat kraftigt. I Jönköpings län har Anticimex under hösten registrerat en ökning av antalet musärenden med hela 47 procent jämfört med i fjol och antalet saneringar har exploderat med hela 140 procent.  

Dessutom varnar Anticimex för att mussäsongen långt ifrån är över. Lagom till jul riskerar många hushåll att få in möss i bostaden.

– Säsongen då möss letar sig inomhus pågår ända in i februari, konstaterar saneringsföretaget.

Rusning till Clas Ohlson

Ett annat företag som märker av den kraftiga ökningen är detaljhandelskedjan Clas Ohlson.

Kunder väller in till kedjan och alla har ögonen på samma sak: den klassiska musfällan.

Produkten säljer som aldrig förr, uppger Clas Ohlsons presstalesperson Anders Wahl.

– Vi har sett en ökning med 100 procent, säger han till Din Side.

Enligt Wahl handlar det om en extraordinär uppgång.

– Det här är en produkt som vi säljer mycket av varje år, så en fördubbling av försäljningen är en väldigt stor ökning,

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Så säkrar du huset

Utöver musfällor finns det flera andra förebyggande åtgärder mot möss. Anticimex går ut med följande tips:

Inomhus

- Se till att mat inte ligger framme, använd förslutande förpackningar och töm skafferiet i sommarstugan.

- Lägg tvål, stearinljus och värmeljus i tätslutande glasburkar eller metallådor.

- Håll rent i källaren och på vinden, ju mer bråte desto mer attraktiv boplats för mössen.

- Ställ madrasser och soffdynor på högkant i den kallställda sommarstugan.

- Se till att genomföringar är täta, till exempel under diskbänken eller till elementrör.

Utomhus

- Stapla inte ved, trädgårdsmöbler eller annat bråte intill fasaden.

- Se till att gräs, buskar och klätterväxter är kortklippta runt husets fasad. Möss använder växter för att klättra upp och in i hus.

- Mata inte fåglar eftersom mössen lockas till fröresterna under boet.

- Ställ sopbehållare och kompost en bit från huset med tätslutande lock.

- Täta synliga hål i husgrunden och sätt metallnät över ventiler.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen