Donald Trump rasar mot europeiska huvudstäder

2024 05 02

Europeiska huvudstäder har ”öppnat upp sina dörrar för jihad”.

Det anser USA:s före detta president och Republikanernas presidentkandidat, Donald Trump.

Under ett kampanjmöte i Wisconsin går han till hårt angrepp mot både London och Paris.

– Vi har sett vad som hände när Europa öppnade sina dörrar för jihad. Titta på Paris, titta på London – de går inte längre att känna igen, säger Trump enligt Politico.

Trump erkänner själv att hans uttalande kommer uppfattas som kontroversiellt.

– Det här kommer att skapa många problem mellan mig och invånarna i Paris och London. Men det spelar ingen roll. Det är ett faktum, städerna går inte att känna igen, säger presidentkandidaten och varnar sina väljare för att en liknande ”utveckling” kan ske i USA om han inte vinner valet i november.

– Vi kan inte låta det hända och jag kommer göra allt för att stoppa det.

Kritiserar ofta Europa

Trump är känd för sin kritik av europeiska länder och städer.

I december 2015, kort efter att Paris drabbats av en dödlig islamistisk terrorattack, sa Trump att stadsdelar i Paris och London är så ”farliga” att han ”vägrar att åka dit”.

Trumps utspel kritiserades av Storbritanniens dåvarande premiärminister David Cameron.  

– Hans uttalande skapar splittring och är fullständigt felaktiga, sa Cameron enligt BBC.

Storbritanniens blivande premiärminister Boris Johnson, som vid tidpunkten var borgmästare i London, kritiserade även Trumps uttalande.

– Det är fullständigt nonsens från Donald Trumps sida. Som en stad där mer än 300 språk talas, har London en stolt historia av tolerans och mångfald. Att antyda att det finns områden dit poliser inte kan åka på grund av radikalisering är helt enkelt löjligt, kommenterade Johnson.

Demonstrationer i USA

Donald Trumps uttalande om huvudstäderna sker samtidigt som omfattande pro-palestinska demonstrationer pågår i USA.

Under torsdagen slog polisen till mot demonstranter på University of California i Los Angeles. Polisen rev ner demonstranternas tältläger vid universitetet.

En aktion som Donald Trump uppmärksammar och berömmer.

– Det är vackert att se. Krossa radikalerna, säger han på kampanjmötet.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen