4 juni 2026

Donald Trump ställer skarpt ultimatum till Ukraina

2024 06 25

Donald Trump planerar ett skarpt ultimatum till Ukraina om han blir vald till president i höst.

Planen har utarbetats av två av Trumps viktigaste rådgivare, Keith Kellogg och Fred Fleitz, som båda tjänstgjorde som stabschefer för expresidenten mellan 2017 och 2021.

Och den innehåller ett mycket hårt krav på Ukraina.

Om det krigsdrabbade landet inte säger ja till att delta i USA:s fredsförhandlingar blir det tvärstopp för fler amerikanska vapen, förutsatt att Trump vinner valet.

Det rapporterar Reuters.

Natomedlemskapet på is

I planen, som skulle markera ett stort skifte i USA:s ståndpunkt i kriget och även möta motstånd från europeiska allierade, ingår även att Ukrainas eventuella Natomedlemskap läggs på is.

Detta för att även locka Ryssland till förhandlingsbordet.

– Vi säger till ukrainarna, “ni måste komma till bordet, och om ni inte kommer till bordet kommer stödet från USA att ta slut”, säger Keith Kellogg till nyhetsbyrån.

Trump-rådgivaren är dock tydlig med att USA tänker ställa skarpa krav även på Ryssland. Om Kreml inte ställer upp väntar en kraftig eskalering av kriget i Ukraina.

– Han (Putin, red. anm.) måste komma till bordet och om han inte kommer till bordet, då ska vi ge ukrainarna allt de behöver för att döda er på slagfältet.

LÄS MER: Donald Trump: Då hade jag bombat Moskva

Trump positiv till förslaget

Trumps talesperson Steven Cheung har sagt att ett sådant besked dock inte gäller förrän Trump själv går ut med det.

Men enligt Kellogg och Fleitz ska den republikanska presidentkandidaten ha svarat positivt på förslaget.

– Vi är glada över feedbacken, säger Fred Fleitz.

Kreml har redan kommenterat planen.

– President Putin har upprepade gånger sagt att Ryssland har varit och fortfarande är öppet för förhandlingar, säger Dmitrij Peskov, Putinregimens talesperson.

"Kan döda en hel generation"

Donald Trump har tidigare sagt att han kan ordna fred i Ukraina “på 24 timmar”. Han har inte velat specificera hur det skulle gå till, men många har misstänkt att det skulle ske på bekostnad av ukrainska eftergifter.

Enligt Fleitz ingår det dock inte i planen att Ukraina formellt ska behöva överlåta territorium till Ryssland, men han ser det som osannolikt att landet får effektiv kontroll över hela sitt territorium på kort sikt.

– Vår oro är att det här har blivit ett utmattningskrig som kommer att döda en hel generation unga män, säger Fred Fleitz.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen