Donald Trump ryter ifrån om Ukraina: ”Var inte DUMMA”

2024 02 05

Efter månader av diskussioner meddelade senaten i USA:s kongress under natten till måndagen att man har nått en överenskommelse om ett nytt stöd till Ukraina.

Det nya stödpaket har förhandlats fram under flera månader och stöds av president Joe Biden. I paketet ingår ett stöd på 60 miljarder dollar till Ukraina.

Demokraterna har gått med på stora eftergifter för att få fram stödet – bland annat ska 20 miljarder dollar gå till olika åtgärder som ska stärka USA:s södra gräns.

Stödpaketet beskrivs som en stor vinst för Republikanerna som krävt hårdare åtgärder vid den mexikanska gränsen.

– Det är fullt av eftergifter som Demokraterna vanligtvis inte skulle släppa igenom, rapporterar AFP.

Eftergifter som nämns är bland annat:

- Presidenten rätt att släppa in flyktingar av humanitära skäl begränsas

- Asylansökningar ska kunna avfärdas snabbare

- Stater får mandat att stänga gränsövergångar vid särskilda situationer, till exempel om 5 000 migranter tar sig till gränsen under en dag

Trump: ”Var inte DUMMA!”

Nu uttalar sig Donald Trump om det nya stödpaketet.  Ex-presidenten och Republikanernas troliga presidentkandidat är föga imponerad.

Han uppmanar republikaner i representanthuset att rösta ner förslaget.

– Var inte DUMMA! Vi behöver ett separat gräns- och immigrationspaket. Det bör inte vara knutet till utländskt bistånd på något sätt, oavsett form! skriver Trump på sin sociala medie-plattform Truth Social.

– Detta lagförslag är en stor gåva till demokraterna och en dödsdom för det republikanska partiet, tillägger Trump.

Järngrepp om representanthuset

Senaten planerar att hålla den första omröstningen om stödpaketet på onsdag.

Det mesta tyder på att förslaget inte blir verklighet.

Republikanerna har en majoritet i representanthuset och Donald Trumps åsikter genomsyrar partiet.

– Han har upprepade gånger uppmanat partiet att rösta nej till en ny lagstiftning och därmed förhindra att Biden och hans demokrater når en politisk seger inför valet i november, uppger AFP.

Foto: Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen