Donald Trump ryter ifrån om Ukraina: ”Var inte DUMMA”

2024 02 05

Efter månader av diskussioner meddelade senaten i USA:s kongress under natten till måndagen att man har nått en överenskommelse om ett nytt stöd till Ukraina.

Det nya stödpaket har förhandlats fram under flera månader och stöds av president Joe Biden. I paketet ingår ett stöd på 60 miljarder dollar till Ukraina.

Demokraterna har gått med på stora eftergifter för att få fram stödet – bland annat ska 20 miljarder dollar gå till olika åtgärder som ska stärka USA:s södra gräns.

Stödpaketet beskrivs som en stor vinst för Republikanerna som krävt hårdare åtgärder vid den mexikanska gränsen.

– Det är fullt av eftergifter som Demokraterna vanligtvis inte skulle släppa igenom, rapporterar AFP.

Eftergifter som nämns är bland annat:

- Presidenten rätt att släppa in flyktingar av humanitära skäl begränsas

- Asylansökningar ska kunna avfärdas snabbare

- Stater får mandat att stänga gränsövergångar vid särskilda situationer, till exempel om 5 000 migranter tar sig till gränsen under en dag

Trump: ”Var inte DUMMA!”

Nu uttalar sig Donald Trump om det nya stödpaketet.  Ex-presidenten och Republikanernas troliga presidentkandidat är föga imponerad.

Han uppmanar republikaner i representanthuset att rösta ner förslaget.

– Var inte DUMMA! Vi behöver ett separat gräns- och immigrationspaket. Det bör inte vara knutet till utländskt bistånd på något sätt, oavsett form! skriver Trump på sin sociala medie-plattform Truth Social.

– Detta lagförslag är en stor gåva till demokraterna och en dödsdom för det republikanska partiet, tillägger Trump.

Järngrepp om representanthuset

Senaten planerar att hålla den första omröstningen om stödpaketet på onsdag.

Det mesta tyder på att förslaget inte blir verklighet.

Republikanerna har en majoritet i representanthuset och Donald Trumps åsikter genomsyrar partiet.

– Han har upprepade gånger uppmanat partiet att rösta nej till en ny lagstiftning och därmed förhindra att Biden och hans demokrater når en politisk seger inför valet i november, uppger AFP.

Foto: Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen