Donald Trump i rejält blåsväder

2024 08 17

Republikanernas presidentkandidat har hamnat i blåsväder.

Det amerikanska valet närmar sig med stormsteg.

Som bekant visar de senaste opinionsundersökningarna en viss ledning för Kamala Harris, men Donald Trump är tätt bakom.

Nu har dock republikanernas presidentkandidat hamnat i blåsväder - och kritiseras av veteraner.

Det rapporterar The Hill.

Jämförde medaljer

Under ett kampanjmöte menade Trump att en civil medalj är bättre än USA:s högsta militära utmärkelse.

Miriam Adelson, en viktig donator, fick av Trump en frihetsmedalj som Trump framhöll betyder mer än USA:s hedersmedalj ”Medal of Honor”.

Nu rasar veteranförbunden.

Hård kritik

Veteraner från utlandskrig, en av de äldsta veteranorganisationerna i USA, riktar hård kritik mot uttalandet.

– Dessa idiotiska kommentarer förminskar inte bara betydelsen av vår nations högsta utmärkelse för tapperhet, utan karakteriserar också på ett grovt sätt uppoffringarna från dem som har riskerat sina liv utöver vad plikten kräver, framhåller VFW:s nationella befälhavare Al Lipphardt i ett uttalande.

– När en kandidat till posten som överbefälhavare så fräckt avfärdar det mod och den vördnad som symboliseras av hedersmedaljen, ifrågasätter jag om han eller hon kan fullgöra sina skyldigheter med det allvar och den urskiljning som krävs.

Problematisk historia

Politico rapporterar att Trump har en problematisk historia vad gäller veteraner.

– Trump har en historia av att göra kontroversiella kommentarer om veteraner, och fick bakslag för dem under både 2016 och 2020 års kampanjer, uppger Politico.

Harris i ledning

Demokraternas presidentkandidat Kamala Harris leder alltjämt med små marginaler över Trump i mätningarna.

Trumps allierade har uppmanat honom att fokusera på ekonomin och invandringen, två frågor som bedömare menar kan vara till hans fördel.

Samtidigt har det gått allt bättre för demokraterna sedan det att Joe Biden gav beskedet om att han inte ställer upp för omval, och att Harris blir kandidat istället.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


26 nov 2025

JUST NU: Chockbesked för ryska folket – Kreml behöver pengar akut

2025 11 26

Putinregimen behöver akut få in skattemedel för att lösa budgeten och finansiera Rysslands rekordstora utgifter på militären.

Nu chockhöjs därför skatten i Ryssland.

En andra momshöjning kommer att placera landets skattenivåer i toppskiktet i hela världen när hundratals miljoner rubel ska krävas in från ryska konsumenters plånböcker, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Detta samtidigt som en tredjedel redan uppger att de saknar pengar till mat.

– Befolkningen kommer att bära en betydande börda av att betala ytterligare skatteskulder, varnar experter från Institutet för ekonomisk prognostisering vid Ryska vetenskapsakademin, framhåller tidningen.

Ska kompensera för oljetappet

Momssatsen ska höjas till 22 procent under 2026 vilket kan uppgå till drygt 1,4 biljoner rubel för inhemsk moms och upp till 450 miljarder rubel för moms på import, hävdar akademin.

Samtidigt behåller Ryssland en förmånligare momssats på samhällsviktiga varor, varför 10 procent av befolkningen med högst inkomst bedöms kommer att betala 32 procent av den extra skatten.

– Den ökade skattebördan kommer att användas fullt ut för att kompensera för minskningen av olje- och gasintäkterna, uppger det institutet.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Kan få konsekvenser

Enligt experterna kommer dock inte skattehöjningen stärka budgeten.

Mer troligt är att det ökar instabiliteten och leder till ekonomisk avmattning, minskade företagsvinster och en "betydande avmattning i investeringar”, skriver The Moscow Times.

– De ökande offentliga investeringarna kompenserar dock inte för nedgången i privata investeringar och den övergripande avmattningen i den ekonomiska tillväxten, vilket i sin tur ökar budgetsystemets instabilitet på medellång sikt, menar Institutet för ekonomisk prognostisering vid Ryska vetenskapsakademin.

LÄS MER: Uppgifter: Putin var nära att avgå

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 nov 2022

“Helt sinnessjukt” – bryter mot förbud i luciafirandet

2025 11 26

På skolor runtom i hela Sverige pågår förberedelserna för fullt inför årets luciafirande.

Men firandet är inte villkorslöst.

För två år sedan förbjöd flera skolor i Stockholmsregionen föräldrar från att delta i firandet, på grund av att det ansågs kunna väcka obehag hos de yngre eleverna.

Det här året är det ett annat förbud, och framför allt underlåtenheten att följa reglerna, som väcker starka reaktioner.

I Danderyd har skolor numera nämligen börjat porta föräldrar som trotsar förbudet mot att fotografera och filma barnen under firandet, rapporterar TV4 Nyheterna.

– Det är helt sinnessjukt att man inte respekterar när man får tydliga instruktioner, säger författaren och influencern Katrin Zytomierska till kanalen.

Rektorn bestämmer

Enligt Ulla Hurtig Nielsen (M), skolpolitiker i Danderyd, är det formellt rektorn som fattar beslut om föräldrar ska få närvara vid luciatågen eller inte.

Hon understryker att det är viktigt att traditioner får leva kvar, men framhåller också att det borde kunna tas hänsyn till krav att föräldrar enbart får fotografera sitt eget barn.

– Vad många inte vet är att det i Danderyd finns många barn med skyddad identitet, vars föräldrars jobb gör dem särskilt utsatta, säger Ulla Hurtig Nielsen till lokaltidningen Mitt i.

Förslaget: böter på 10 000 kronor

Beskedet från Stockholmsskolorna har även orsakat reaktioner på sociala medier. Flera frågar sig vad meningen är med luciatåg om inte föräldrarna får titta på och andra undrar varför föräldrarnas vilja ska prioriteras före barnens välmående.

En del bekräftar också att det filmas hejvilt på luciafirandet i skolorna.

Katrin Zytomierska har ett förslag på hur man skulle kunna lösa dilemmat: inför böter på 10 000 kronor för den förälder som filmar ett annat barn och lägger ut det.

I ett land som Sverige så tror jag inte att någon skulle våga lägga ut någonting om det var en högre bot, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Etablerades på 1900-talet

Luciafirandet har sitt ursprung i den kristna tron och firas till minne av just helgonet Lucia, en kristen jungfru från italienska Syrakusa som dog 304.

I Sverige etablerades firandet av Lucia under tidigt 1900-talet och har idag väldigt lite gemensamt med den tidiga kristna högtiden.

Lucia firas även i övriga nordiska länder samt i delar av Italien där det dock skiljer sig väldigt mycket från den svenska varianten.

LÄS MER: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Foto: Bengt Nyman

Text: Redaktionen