Donald Trump: “Mycket nära tredje världskrig”

2024 06 28

Donald Trump påstår att världen idag är “mycket nära tredje världskrig”.

Utspelet kommer i nattens presidentdebatt mellan Donald Trump och Joe Biden där den förstnämnda går till attack mot demokraternas kandidat.

Enlig Trump är inte Biden respekterad på världsscenen, vilket expresidenten menar försätter hela världen i fara, rapporterar TV2 som livebevakar debatten.

– Han är på väg att driva in oss i tredje världskriget. Kim Jong-un och Putin respekterar honom inte, säger Donald Trump.

Bekräftar Natohot

Donald Trump skyller även kriget i Ukraina på sin motkandidat.

Han upprepade också det budskap som tidigare i år blev väldigt uppmärksammat – det vill säga att Trump inte tänker skydda Natoallierade om de blir attackerade av Ryssland om de inte lever upp till att lägga minst två procent av sin BNP på försvaret.

– De frågade mig i ett väldigt hemligt möte med medlemsländerna om jag ville skydda dem från Ryssland, och jag sa nej, om de inte betalar sin del, säger Donald Trump.

LÄS MER: Donald Trump ställer skarpt ultimatum till Ukraina

"Var fan har varit?"

Även Biden gick till attack mot sin motståndare. 

– Jag vet inte var fan han (Trump) har varit, säger presidenten när Trump ombads svara på vad han ska göra för att hantera klimatkrisen som i sin tur påstod att “allt var bättre under Trump”.

Trump undvek också frågan huruvida han kommer att acceptera ett valresultat som inte är till hans fördel.

– Du är en gnällspik. Jag tror att något brast inom dig när du förlorade förra valet. Du tål inte att förlora, säger Biden.

"Biden är stekt"

Mycket fokus efter debatten har varit på den återkommande frågan om Joe Bidens ålder och hälsostatus.

Flera demokrater uttrycker oro över presidentens insats, som beskrivs som “osammanhängande” och “raspig”, rapporterar Politico.

– Biden är stekt, framhåller exempelvis Jay Surdukowski, advokat och demokrat från New Hampshire, enligt tidningen.

Även Bidens egen vicepresident Kamal Harris medger att presidenten stod för en “slö start”.

– Folk kan debattera stilpoänger, men i slutändan måste det här valet och vem som blir president handla om substans och kontrasten är tydlig, säger hon till CNN.

Foto: Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro 

Text: Redaktionen


JUST NU: Sverige får 18 miljarder kronor

2025 07 09

EU-kommissionen ska betala ut 1,6 miljarder euro, motsvarande 18 miljarder kronor, till Sverige.  

Det är den första utbetalningen inom ramen för EU:s facilitet för återhämtning och resiliens (RRF) – ett stort återhämtningspaket som syftar till att stärka medlemsländernas återhämtning efter pandemin och bidra till den gröna och digitala omställningen.

Utbetalningen motsvarar ungefär hälften av den summa som Sverige ska tilldelas.

– Utbetalningen sker efter att Sverige i december skickade in sin första betalningsansökan till kommissionen och omfattar huvudsakligen åtgärder som genomfördes 2020–2022, framhåller regeringen i ett uttalande.

Åtgärderna som pekas ut inkluderar satsningar på grön återhämtning, utbildning och omställning, utbyggnad av bredband och investeringar för bostadsbyggande.

Bidraget från EU har betalats ut efter att Sverige kunnat visa att åtgärderna genomförts.

Många åtgärder kopplas till samma projekt

Den svenska återhämtningsplanen, som RRF stödjer, innehåller sammanlagt 52 mål och delmål som är kopplade till olika reformer och investeringar.

EU-kommissionen kommer att övervaka hur målen följs fram till slutet av nästa år.

– Av kostnaderna i den svenska planen kan 44 procent kopplas till klimatomställningen och 21 procent till den digitala omställningen, framhåller regeringen.

Det här är EU:s återhämtningspaket

EU:s facilitet för återhämtning och resiliens (RRF) är unionens största återhämtningsprojekt sedan Marshallplanen.

Stödpaket ska:

  • lindra pandemins ekonomiska och sociala effekter
  • se till att EU-länderna är mer resilienta, hållbarare och bättre förberedda på den gröna och den digitala omställningens utmaningar och möjligheter
  • göra EU klimatneutralt till 2050
  • bidra till övergången till digital teknik i EU
  • skapa nya jobb och få fart på tillväxten.

Källa: EU-kommissionen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Anstormning till butiksöppning – ”extremt kaos” hela veckan

2025 07 09

Amerikanska Costco har öppnat sitt andra varuhus i Sverige.

I början av juli invigde kedjan butiken i Bernstorp utanför Malmö.

Några dagar senare är succén ett faktum.

Kön för att lösa ett medlemskort till Costco var 200 meter lång i helgen, rapporterar Sydsvenskan.

”Extremt kaos”

Helen Johnsson från Bjuv besökte Costcos nya butik under öppningsdagen.

Hon driver också Facebook-gruppen ”Costco Sweden Malmö community”, som snabbt fått över 45 000 medlemmar.

– Det har varit sådant extremt kaos. Köer varje dag, särskilt vid öppningsdags, säger kvinnan till Sydsvenskan.

Söndagen var särskilt intensiv, enligt Helen Johnsson.

–  Det var katastrof för att det var sista dagen med öppningserbjudandena. De måste ha sålt otroligt mycket, medlemskorten har tagit slut minst två-tre gånger.

Måste vara medlem

Costco är en varuhuskedja med en medlemsklubb. För att kunna handla i kedjans varuhus måste man vara medlem.

– Syftet med verksamheten är att medlemmar ska kunna handla kvalitetsvarumärken till lägsta möjliga pris, uppger Costco i ett uttalande.  

LÄS MER: Konkurrenten knappar in på Ica – “Avståndet aldrig varit mindre”

FAKTA: Costco

- I dag har Costcos hundratals varuhus och kontor över hela världen och erbjuda ett stort utbud av varor.

- Medlemskortet är giltigt över hela världen på mer än 875 platser i USA, Puerto Rico, Kanada, Mexiko, Island, Storbritannien, Frankrike, Spanien, Korea, Taiwan, Kina, Australien, Nya Zeeland och i Sverige.

Källa: Costco Sweden

LÄS OCKSÅ:

Electrolux går ut med varning till kunder

Coop ger nytt besked om butiker – efter miljardförlusten

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen