Donald Trump bryter tystnaden efter attacken

2024 07 14

Donald Trump sköts på ett kampanjmöte i natt.

Expresidenten fördes blodig av scenen och togs till sjukhus.

Totalt har två personer dött efter attacken.

Nu uttalar sig Donald Trump själv efter skjutningen som var centimeter från att ta livet av presidentkandidaten.

– Jag vill tacka USA:s Secret Service och hela poliskåren för deras snabba svar på skjutningen som ägde rum i Butler, Pennsylvania, skriver han på sin sociala medieplattform Truth Social.

"Visste direkt att något var fel"

Expresidenten fortsätter:

– Viktigast av allt, jag vill föra fram mina kondoleanser till familjen till den person som dödades på mötet, och dessutom till familjen till en annan som är svårt skadad.

– Det är otroligt att en sådan händelse kan ske i vårt land. Ingenting är känt om skytten för närvarande, som nu är död. Jag sköts med en kula som snuddade den nedre delen av mitt högra öra.

– Jag kände omedelbart att någonting var fel när jag hörde ett visslande ljud, skott, och omedelbart kände kulan slita genom skinnet.

– Det var mycket blod, så jag förstod vad som hände.

Donald Trump avslutar:

– Gud välsigne USA.

20-årig republikan avlossade skotten

Vid 7-tiden på morgonen svensk tid har Donald Trump landat i New York. Bilder på X visar hur han stiger ur ett flygplan.

– Stark och uthållig. Han kommer aldrig att sluta kämpa för USA, framhåller Margo Martin, pressekreterare för Trump, på samma plattform.

FBI har bekräftat att man utreder händelsen som ett mordförsök och har identifierat mannen bakom skjutningen. Det handlar om 20-årige Thomas Matthew Crooks från Pennsylvania, rapporterar Reuters.

Enligt Washington Post var skytten registrerad republikan.

20-åringen är en av de två som dött efter attacken.

Obama: Vi är alla lättade

Flera världsledare har uttryckt sitt stöd för Trump efter skjutningen som chockar USA.

– Han kommer aldrig att sluta kämpa för att rädda USA, skriver presidentkandidatens son Donald Trump Jr på X. Dottern Ivanka Trump har tackat för allt stöd de har fått.

Även expresidenter som George W. Bush och Barack Obama har uttalat sig.

– Det finns absolut ingen plats för politiskt våld i vår demokrati. Även om vi ännu inte vet exakt vad som hände, borde vi alla vara lättade över att tidigare president Trump inte blev allvarligt skadad, och använda detta ögonblick för att återförena oss till artighet och respekt i vår politik. Michelle och jag önskar honom ett snabbt tillfrisknande, skriver Obama på X.

Arkivfoto: History in HD resp C. Lloyd

Text: Redaktionen


7 januari 2026

Trumps stora löfte – till hela Nato

2026 01 07

Trump ger ett besked till alla Natos medlemsländer.

USA:s president Donald Trump är rasande på Nato.

Trots det ger han ett stort löfte om försvarsalliansen och USA:s deltagande i den.

”Jag tivlvar på det”

I ett inlägg på Truth Social går Donald Trump till angrepp mot Nato och ”alla dessa stora Nato-fans”, som han själv uttrycker det.

Den amerikanska presidenten säger sig tvivla på att andra Natoländer skulle ställa upp på USA om de behövde hjälp.

– RYSSLAND OCH KINA HAR NOLL RÄDSLA FÖR NATO UTAN USA, OCH JAG TVIVLAR PÅ ATT NATO SKULLE FINNAS DÄR FÖR OSS OM VI VERKLIGEN BEHÖVDE DEM, dundrar Trump i inlägget.

– ALLA HAR TUR ATT JAG BYGGDE UPP VÅR MILITÄR UNDER MIN FÖRSTA MANDATPERIOD OCH FORTSÄTTER ATT GÖRA DET, tillägger presidenten.

Men trots det ger Trump ett löfte som nog får många Natoledare att dra en lättnadens suck.

LÄS OCKSÅ: Skräckbesked för Maduro - har hamnat i "helvetet på jorden"

Trumps löfte till Nato

Trump lovar att USA kommer att ställa upp på sina Natoallierade även i framtiden.

– Vi kommer alltid att finnas där för NATO, även om de inte kommer att finnas där för oss, meddelar Donald Trump.

Det är ett viktigt löfte från den amerikanska presidenten, som flera gånger har antytt att han kan tänka sig att lämna försvarsalliansen.

Löftet kommer dock mitt i ett vredesutbrott mot Nato.

I inlägget riktar Trump hårda ord mot sina Natoallierade. Han påminner bland annat om att många länder inte levde upp till Natos krav om försvarssatsningar, förrän han klev in och satte press på dem.

– USA betalade för dem, dumdristigt nog! Jag fick dem på ett respektfullt sätt till 5 procent av BNP, och nu betalar de omedelbart. Alla sade att det inte gick, men det gjorde det, för framför allt är de alla mina vänner, skriver Donald Trump.

Angriper Norge

I inlägget går Donald Trump också till angrepp mot Norge.

Presidenten anser att han borde ha fått Nobels fredspris, men att Norge nekade honom det.

– Kom också ihåg att jag på egen hand AVSLUTADE ÅTTA KRIG, och Norge, som är NATO-medlem, valde dumdristigt att inte ge mig Nobels fredspris. Men det spelar ingen roll! Det som spelar roll är att jag räddade miljontals liv, hävdar Donald Trump.

Samtidigt påstår han också att Ryssland skulle ha hela Ukraina nu om det inte vore för hans engagemang i frågan.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Hundratals ryska byar ”försvunna”

2026 01 06

Över 200 ryska byar är borta.

Under 2025 har minst 266 ryska byar och små samhällen officiellt avregistrerats eller lagts ner.

Ukrainsk underrättelsetjänst menar att det visar på en accelererande landsbygdsnedgång i Ryssland, rapporterar RBC Ukraine.

Massiv avfolkningsvåg

Under det senaste året har landsbygden i Ryssland drabbats av en allvarlig demografisk kris, enligt en rapport från Ukrainas utrikes underrättelsetjänst.

Minst 266 bosättningar har officiellt avskaffats, och de flesta av dessa var redan helt utan invånare när beslutet togs.

De största antalen ”försvunna” byar har registrerats i Kostroma och Novgorod regionerna, som tillsammans står för ungefär tre fjärdedelar av alla avregistrerade samhällen.

Detta följt av Perm Krai där myndigheterna också aktivt flyttar invånare från avlägsna platser till större samhällen.

– Befolkningen i de ryska regionerna fortsätter att krympa, och områdena där byarna avskaffats används nu för ekonomiska ändamål, uppger ukrainsk underrättelsetjänst.

LÄS MER: Ukraina har lyckats med unik bedrift – ”Är som en fantasi”

Byar slås ihop

Rapporten från underrättelsetjänsten understryker att detta inte handlar om någon aktiv utvecklingsstrategi, utan om att juridiskt formalisera en redan pågående nedgång i befolkning och samhällsstruktur på landsbygden.

– Utanför de stora stadsområdena visar Ryssland upp ett systematiskt samhällsförfall, med avfolkning, byars försvinnande och utvecklingsklyftor som fortsätter att växa, medan högljudda program förblir pappersdekorationer mot en verklighet som snabbt töms, säger underrättelsetjänsten.

Att byar slås ihop eller avregistreras beror ofta på att hälften tomma samhällen saknar tillgång till vård, utbildning och jobb, vilket gör livet där ohållbart och driver människor mot städerna eller bort från landet helt.

Befolkning väntas krympa

Detta sker samtidigt som Kreml officiellt talar om initiativ för att återuppväcka landsbygdsområden.

Detta gör dem genom planer som den så kallade General Settlement Scheme, vilket enligt underrättelsetjänstens bedömning snarare reflekterar en djup demografisk kris än verkliga framsteg.

Rapporten pekar också på att Rysslands befolkning väntas krympa kraftigt de kommande decennierna, delvis till följd av stora förluster och demografiska förändringar kopplade till kriget i Ukraina.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”J-vla idioter”

Foto:

Text: Redaktionen