STEFAN INGVES: ”Domedagen är här”

2023 01 11

Stefan Ingves, tidigare chef för Riksbanken, förutspår en dyster framtid för svenska hushåll.

I en intervju med amerikanska CNBC säger Ingves att ”domedagen är här” för de svenska hushållen.

Bostadspriserna har under två decennier stigit i en stadig takt. Men nu räknar flera ekonomer med ett prisfall på upp till 20 procent, rapporterar CNBC.  

Ett lika stort prisfall som prisökningen under pandemiåren.

En ytterst allvarlig situation, enligt Stefan Ingves.

Den före detta Riksbankschefen pekar på de svenska hushållens höga skuldnivåer.

– Jag har envist gång på gång sagt att skuldnivån i hushållssektorn är alldeles, alldeles för hög och att domedagen väntar när räntorna så småningom stiger. Och nu har räntorna stigit, säger Stefan Ingves till CNBC.

– Det som händer nu är nästan exakt det som man kunde förutspå. Hushållen måste betala mer och räntekänsligheten är mycket högre, fortsätter han.

Har ökat

Riksbanken har tidigare fastslagit att räntekänsligheten i den svenska ekonomin har ökat de senaste trettio åren.

– Hushållen har lånat allt mer till sina bostadsköp över tid. Dessutom är räntebindningstiden på bolånen kort. När styrräntan höjs påverkas kassaflöden för hushåll med lån, samtidigt som lägre bostadspriser begränsar låneutrymmet för bolånetagare, skriver Riksbanken i en rapport från 2022.

Vidare varnade Riksbanken för att en hög skuldsatthet i Sverige ökar ekonomins räntekänslighet. Om låntagare är högt skuldsatta och har kort räntebindningstid på sina lån blir effekterna större och kommer snabbare när räntorna stiger. 

– Skulderna bland de svenska hushållen har ökat trendmässigt under decennier. Hushåll som bor i bostadsrätt har även indirekta skulder via bostadsrättsföreningarnas lån. Riksbanken har också återkommande påtalat risker förknippade med de ökade skulderna. De är höga i såväl ett historiskt som internationellt perspektiv.

Höjt styrräntan 

Under 2022 har Riksbanken tvingats höja styrräntan flera gånger – från 0,25 % till 0,75 % i juli, till 1,75 % i september och 2,5 % i november.

Kritiker menar att Riksbanken de senaste åren har eldat på bostadsmarknaden genom att hålla räntan på noll.

Belackare varnade för att det inte var hållbart och pekade på riskerna för högt belånade svenskar.

Enligt Stefan Ingves ligger ansvaret hos politikerna.

– Från Riksbankens sida har vi inte dolt de  strukturella svårigheter som vi har på bostadsmarknaden. Samtidigt har det inte funnits en politisk vilja att reda ut dessa frågor och nu är vi här, säger han till CNBC.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


MERZ: Stort avtal närmar sig

2025 07 09

Tysklands förbundskansler tror att ett avtal äntligen börjar närma sig.

EU fortsätter att förhandla med USA om ett nytt handelsavtal.

Trump-administrationen har kommit överens med Kina, Vietnam och Storbritannien – och nu börjar även ett avtal med EU tillslut närma sig.

Åtminstone om man ska tro Tysklands förbundskansler Friedrich Merz.

Tror på avtal

Friedrich Merz säger nu att han är ”försiktigt optimistisk” om att EU kan få till stånd ett handelsavtal med USA inom de närmaste dagarna, eller ”senast i slutet av månaden”.

Merz säger att målet är att nå ett avtal ”så snabbt som möjligt som kopplar samman den ömsesidiga handeln mellan USA och EU med lägsta möjliga tullar”, rapporterar Euronews.

Är i kontakt

Den tyske förbundskanslern understryker även att han själv är i kontakt med amerikanerna.

– Jag har också själv nära kontakt med den amerikanska regeringen, med presidenten och med Europeiska kommissionen.

Läs mer: Vladimir Putin: “Vi utklassar väst”

Tror på tullarna

Donald Trump fortsätter att förespråka tullar som det effektivaste verktyget i den ekonomiska verktygslådan.

Den amerikanska presidenten vill enligt egen utsago etablera fler arbetstillfällen på hemmaplan och få "revansch" för vad han menar har varit flerårig orättvisa där andra länder dragit nytta av USA.

Publicerat brev

På måndagskvällen publicerade Trump brev som demonstrerar de nya tullarna mot Japan och Sydkorea – om inga nya handelsavtal ingår innan slutet på juli.

På onsdagen har han lagt till en rad länder på listan.

– Vi har haft flera år på oss att diskutera våra handelsförbindelser med Korea och har dragit slutsatsen att vi måste komma bort från dessa långsiktiga och mycket ihållande handelsunderskott som orsakas av Koreas tullar, politik och handelshinder, framgår av brevet som publicerats på Truth Social.

– Våra förbindelser har tyvärr varit långt ifrån ömsesidiga.

25-procentiga tullar börjar gälla för Sydkorea den första augusti, enligt Trump.

Läs mer: Stor besvikelse för Trump i viktiga kärnfrågan

Foto: Number 10

Text: Redaktionen


Trumps beslut slår stenhårt mot biljätten

2025 07 09

Porsche ger nu besked om stora kostnader orsakade av Donald Trumps tullar.

Under året har den finansiella verkligheten blivit en helt annan för många länder och företag i samband med Donald Trumps tullar.

Senast nu under onsdagskvällen har den amerikanska presidenten delgett tullbrev till en rad länder om inga avtal nås innan slutet på månaden.

Nu framgår att biljätten Porsche får absorbera stora kostnader på grund av Donald Trumps beslut, rapporterar Reuters.

Slår stenhårt

Porsche förväntar sig en resultatförsämring på 300 miljoner euro, eller 351 miljoner dollar, till följd av absorberingen av de amerikanska importtullarna i april och maj.

Det motsvarar drygt 3,3 miljarder svenska kronor.

Det meddelar lyxsportbilstillverkaren i bilder som publicerades efter ett investerarsamtal före kvartalsresultatet.

Väntar fortsatt

USA har än så länge bara kommit överens med tre länder om nya handelsavtal.

Det rör sig om Kina, Storbritannien och Vietnam.

Intensiva förhandlingar pågår alltjämt med exempelvis EU – där nya rapporter pekar på att parterna tycks närma sig någon form av avtal.

Läs mer: Stort larm om elbilar – “114 företag kommer att gå under”

Kan komma snart

Europeiska unionen har meddelat att de hoppas kunna enas om ett avtal om amerikanska tullar ”under de kommande dagarna” som skulle innebära att man slipper de höga importskatter som USA:s president Donald Trump har hotat med på EU:s varor.

Avgifterna skulle ha börjat tas ut den 9 juli för varor som förs in i USA från hela världen, men Trump förlängde i veckan tidsfristen för samtalen till den första augusti, uppger BBC.

Återstår att se

Det återstår att se vilka länder som lyckas komma överens med USA innan slutet på månaden.

Vad som dock står klart är att finansmarknaden inte längre reagerar lika kraftigt på Trumps utspel.

Efter det massiva fallet när Trump först gav besked om tullarna har aktiemarknaden mer eller mindre ryckt på axlarna efter den senaste tidens utspel.

Läs mer: Trump slår till – publicerar brev på sociala medier

Foto: The White House

Text: Redaktionen