BEKRÄFTAT: Dödligt virus hos Sveriges fjärde mest populära husdjur

2023 09 20

Länsstyrelsen har konstaterat fall av en dödlig virussjukdom för djur.

Det är Länsstyrelsen i Södermanland som går ut med den mycket viktiga informationen som berör ägare till sammanlagt 75 000 husdjur över hela landet.

Så många sällskapskaniner finns det nämligen i Sverige – vilket gör djuret till det fjärde mest populära husdjuret.

Hög dödlighet

Det dödliga viruset man upptäckt kallas för myxomatos, men är mer känt som kaninpest.

– Kaninpest har konstaterats hos tamkanin i Nyköping, men kaninerna kan även ha blivit smittade i Oxelösund, framhåller Länsstyrelsen i ett pressmeddelande.

Enligt myndigheten är sjukdomen smittsam och det råder hög dödlighet bland de individer som drabbas av sjukdomen.

– Kaninerna insjuknar oftast en till två veckor efter att ha blivit smittade, informerar Länsstyrelsen.

– De första symtomen är att ögonlocken svullnar och tårflödet kan bli varigt. Huden svullnar även upp runt ögon, nos, mun och könsöppning.

Andra djur smittas inte

Viruset sprids kaniner emellan antingen genom direktkontakt eller om djuren kommer i kontakt med insekter eller fåglar.

Kaninpest drabbar enbart kaniner, andra djur eller människor kan inte smittas.

Det finns dock kombinationsvaccin mot både kaningulsot och kaninpest och Länsstyrelsen uppmanar oroliga kaninägare att kontakta sin veterinär för att skydda sina djur.

Man ska även rapportera till Statens Veterinärmedicinska Anstalt (SVA) om man hittar döda eller sjuka kaniner, skriver myndigheten.

"Är som familjemedlemmar"

Omkring vart tredje hushåll i Sverige har något slags sällskapsdjur. 

– Svenskarna är ett djurälskande folk. Våra djur är i första hand familjemedlemmar som vi ömmar för, säger Patrik Olsson, affärsområdeschef sällskaps hos Agria Djurförsäkring, till den egna hemsidan.

– Nio av tio hundar är veterinärvårdsförsäkrade och de senaste fem åren har antalet försäkrade små sällskapsdjur som till exempel kaniner och marsvin fördubblats.

Fyra på listan

Vanligaste husdjuren i Sverige är, ganska överlägset, katt och hund.

Kaniner återfinns på fjärde plats.

Här är hela listan över de vanligaste sällskapsdjuren i landet:

  1. Katt 1 443 000
  2. Hund 881 000
  3. Akvarium 81 000
  4. Kaniner 75 000
  5. Fågel 46 000
  6. Hamster 19 000
  7. Marsvin 16 000
  8. Reptil 13 000
  9. Mus/råtta 8 000

Källa: Agria Djurförsäkring

Foto: J. Lagenwall

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Stort bakslag för Rusta – därför nobbar kunder kedjan

2026 07 03

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med “stabila” siffror.

Det underströk vd Cathrine Wigzell där och då. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men bakom glädjebeskedet finns också mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljonner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen