22jan26

“Döda alla svenskar” – situationen förvärras

2023 07 22

Ilskan mot Sverige blir allt större.

Efter nya koranbränningar har stor ilska riktats mot Sverige.

Ett av länderna som varit mycket kritiska mot den svenska hanteringen av koranbränningen är Irak, som bland annat hotat om att kapa de diplomatiska banden till Sverige.

Nu har även den irakiska extremistgruppen Ashab al-Kahf gått ut och uppmanat till att “döda alla svenskar”, och att “söka upp varje svensk”.

Det rapporterar TV4.

“Är oroande”

Oron för terrorattentat riktade mot Sverige har ökat, och situationen beskrivs som problematisk.

Hans Brun, terrorforskare vid King's College i London, menar att det rör sig om en ny form av retorik.

– Jag kan inte minnas att jag sett den typen av uttalanden tidigare när det gäller Sverige, säger han.

– Det är oroande att man pekar ut svenskar som kollektiv. Tidigare har det rört sig om utpekade individer.

Det är viktigt

Vidare menar Hans att de svenska säkerhetstjänsterna har ett pussel att lägga, och att ensamagerande gärningsmän kan vara oförutsägbara.

Han förklarar att hoten måste tas på allvar.

– Det viktiga är att vi kan föra ett sakligt samtal om det här, och gör vi det kan vi rida ut den här stormen också.

Ny bränning

Under lördagen har det irakiska utrikesdepartement fördömt en påstådd koranbränning utanför landets ambassad i Köpenhamn.

– Utrikesministeriet fördömer i starka och upprepade ordalag händelsen med övergrepp mot den heliga Koranen och Iraks flagga framför den irakiska ambassaden i Danmark, framhåller de i ett uttalande enligt SVT.

Polisen i Köpenhamn har bekräftat att en bok har bränts vid ambassaden men vill inte gå in på detaljer.

Stora protester

Till följd av bränningen ägde nya protester rum i ett ambassadområde i den irakiska huvudstaden Bagdad.

Hundratals demonstranter har på nytt försökt storma ambassadbyggnader, men pressades tillbaka av säkerhetsstyrkor, rapporterar AP.

Detta bara två dagar efter att den svenska ambassaden sattes i brand.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


Orbáns livlina står i lågor – massiv attack

2026 02 23

Det kommer larm om explosioner i flera ryska regioner.

Ukraina har genomfört ett massivt missil-och drönaranfall mot Ryssland.

Infrastruktur har skadats i bland annat gränsregionen Belgorod – samtidigt som uppgifter om explosioner kommer från Saratov och Tatarstan.

Ukraina ska ha skickat iväg hundratals drönare mot ryska städer – filmklipp som cirkulerar på sociala medier visar stora bränder efter attacken, rapporterar Kyiv Independent.

Stor attack

Gränsregionen Belgorod ska ha träffats av ukrainska missiler.

Tjänstemän uppger att den omfattande attacken orsakade betydande skador på lokal infrastruktur.

Belgorods guvernör Vjatjeslav Gladkov meddelar att staden har drabbats av avbrott i el-, vatten- och värmeförsörjningen efter skador på energianläggningar.

Orbans livlina i lågor

Oljepumpstationen Kalejkino i den ryska delrepubliken Tatarstan har också träffats – men det är oklart om det är av drönare eller missiler.

Cisternerna vid pumpstationen lagrar och balanserar oljeflöden innan de pumpas vidare genom pipelinen Druzhba, som försörjer raffinaderier i länder som Ungern och Slovakien.

För Ungerns Viktor Orban är tillförseln av rysk olja via Druzhba-pipelinen mycket viktig – men problem kan nu uppstå i och med den ukrainska attacken.

Ungern får stora delar av sin olja från just Druzhba – som i sin tur får olja från bland annat Kalejkino.

Ukraina skickade hundratals drönare mot Ryssland – utöver Tatarstan och Belgorod även mot bland annat Saratov och Engels.

Läs mer: ”Borde skämmas” – USA rasar mot Danmark

Trappar upp kampanjen

Ryssland trappar samtidigt upp en sabotagekampanj med syfte att försämra ukrainarnas förtroende för sin säkerhet och destabilisera det ukrainska samhället.

– Lvivs borgmästare Andrij Sadovyj uppgav den 22 februari att Ryssland vill destabilisera situationen i Ukraina, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Borgmästaren noterade att Ryssland medvetet valde att utföra attacken i staden Lviv eftersom många turister och militär personal befann sig i staden vid tidpunkten för attacken.

Har varnat

ISW fortsätter.

– Ukrainas säkerhetstjänst SBU varnade vid tillfället för att Ryssland har för avsikt att använda dessa uppmärksammade lönnmord för att sprida panik och destabilisera den sociopolitiska situationen i Ukraina.

Läs mer: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Sociala medier

Text: Redaktionen


Polens premiärminister: ”Ni hör hemma i helvetet”

2026 02 24

Polens premiärminister Donald Tusk kommenterar Epstein-filerna.

Under de senaste åren har den amerikanska allmänheten upprörts av de så kallade Epstein-filerna.

Samtidigt väcker filerna avsky även utanför landets gränser.

Flera internationella kändisar har kopplingar till Epstein-filerna – och nu kommenterar Polens premiärminister Donald Tusk saken.

“Brott mot mänskligheten”

Den polske premiärministern har några väl valda ord till de som begått brott på den skandalomsusade ön.

– Pedofili är ett brott mot mänskligheten, särskilt i den skala som Epstein ägnade sig åt, skriver Donald Tusk på X på måndagen.

“Hör hemma i helvetet”

Meddelandet fortsätter.

– Platsen för dem som var inblandade, oavsett vilka de är, är i fängelse, och i det långa loppet i helvetet. Det finns inget utrymme för några kompromisser här, framhåller den polske premiärministern.

Läs mer: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Senaste nytt

Polisen i London har på måndagen gripit Peter Mandelson, Storbritanniens tidigare ambassadör i USA, som har utretts för sin relation med den ökände sexualförbrytaren Jeffrey Epstein.

– Han greps på en adress i Camden ... och har förts till en polisstation i London för förhör. Detta följer efter husrannsakningar på två adresser i områdena Wiltshire och Camden, framhåller polisen enligt CNBC.

Mandelson nekar till brott.

Missnöje hos allmänheten

Mer än tre miljoner sidor relaterade till Jeffrey Epstein har offentliggjorts i det amerikanska justitiedepartementets senaste utgivning. 

E-postkonversationer, liksom mer än 2 000 videor och 180 000 bilder, finns inkluderade, rapporterar Sky News.

Men missnöjet hos allmänheten fortsätter att växa.

Många kräver att allt material relaterat till Epstein ska släppas – och kräver åtgärder mot de som har begått brott i samband med besök på ön.

Läs mer: ”Borde skämmas” – USA rasar mot Danmark

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen