JUST NU: Djurpark misstänks för brott

2022 12 04

Arbetsmiljöverket kräver att Ölands djurpark anmäls.

Det var i augusti som den 58-årige gästarbetaren från Rumänien, som arbetade på Ölands djurpark, stångades ihjäl av en elandantilop samband med djuret jagade en struts.

Arbetsmiljöverket har sedan dess genomfört två inspektioner av parken och den senare har visat på stora brister vid dödsolyckan.

– Utredningen har visat att parkens egna rutiner inte följdes vid arbetet vid stallet där, uppger SVT.

Arbetsmiljöverket ligger lågt

Jan Olin är åklagare vid riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål och kommenterar händelsen.

– Inspektören har lämnat över det till en jurist som skriver en anmälan. Tycker de att det inte är ett arbetsmiljöbrott, kan det vara svårt för mig att driva ärendet vidare. Gör de en anmälan, är det ytterligare material som jag kan lägga till grund för mina beslut, säger han till TV-kanalen.

En åtalsanmälan kan vara av största vikt för en förundersökning.

Barbro Hägg är parkens ägare och Richard Berglund är parkens driftsansvarige. De avböjer att kommentera så länge det pågår en förundersökning.

Rutiner ska ha fungerat

Ölands djurpark har i handlingar till Arbetsmiljöverket tidigare betonat att det varit fråga om ett mycket snabbt händelseförlopp.

Elandantiloper beskrivs som lugna djur med respekt för människor.

De ska inte tidigare ha uppvisat något aggressivt beteende mot besökare.

Orsaken till dödsolyckan är ännu inte fastställd, men den kan ha berott på ett kommande åskoväder, enligt Expressen.

– De blir oroliga långt innan vi människor upplever ett åskväder som oroande. Detta kan vara en trolig orsak till djurens oroliga beteende som föregick olyckan, skriver djurparken i sin utredning.

Ölands djurpark uppger att man vid olyckstillfället ska ha arbetat efter rutiner, som ska ha fungerat utan problem.

Den omkomna mannen ska även ha varit med och tagit fram rutinerna.

Ska ha varit erfaren

Den omkomna mannen ska även ha varit mycket omtyckt och även erfaren.

– Han har varit många år på parken och jobbat utomlands med just sådana här specialiserade djur, sa Richard Berglund, driftsansvarig på parken, dagen efter olyckan.

Sonen till den omkomna mannen har också uttryckt sin sorg då han fick beskedet om att pappan hade omkommit i en tragisk olycka.

– Jag började gråta och skaka, berättar han till SVT.

Han ska ha varit en snäll och pratsam person och trivdes att arbeta på Ölands djurpark.

Han ska även ha haft en ”bred kunskap av berörda djurslag” och tidigare erfarenheter från andra arbeten runt om i Europa.

Låg risk för liknande händelse

Ölands djurpark bedömer risken som låg att något liknande inträffar igen, även om man ser mycket allvarligt på den inträffade händelsen.

– Man arbetar tillsammans med personal och veterinär för att säkerställa att något liknande inte ska hända igen. Man utvärderar bland annat kunskapen kring elandantiloper och ser över rutinerna för djurhanteringen, uppger Expressen.

Foto: O. Ram
Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 01

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen