JUST NU: Djup oro – sensationella uppgifter om FBI:s tillslag

2022 08 12

FBI-agenter som genomsökte Donald Trumps lyxresidens i Florida letade bland annat efter hemlighetsstämplade dokument om kärnvapen.

Det uppger flera källor med insyn i utredningen, rapporterar Washington Post.

Källorna vill inte gå in på detaljerad information om vilka dokument det rör sig, men enligt flera bedömare tyder de nya uppgifterna på att FBI känner ”en djup oro” över vilka dokument och uppgifter som Donald Trump tagit med sig från Vita huset.

Högre beteckning än topphemligt

Enligt en källa till New York Times letade FBI efter dokument med en högre sekretessbeteckning än topphemligt.

– En sådan beteckning används normalt sett bara för extremt känsliga insatser som utförs av USA utomlands, uppger källan till tidningen. 

Unik händelse

FBI-tillslaget mot Trump är första gången som FBI utför en räd mot en president i USA.

Det finns i nuläget inga uppgifter om vilka dokument som myndigheten hittat.

FBI har än så länge inte gjort ett officiellt uttalande.

Försvarar insatsen

Justitieminister Merrick Garland har försvarat tillslaget.

– Jag godkände personligen en husrannsakan i det här ärendet, framhöll han på en pressträff på torsdagskvällen. 

Vill häva sekretessen

Justitiedepartementet i USA vill häva sekretessen på husrannsakningsordern, rapporterar CNN.

Om förslaget skulle godkännas skulle samtliga uppgifter bli offentliga för allmänheten.

En lista på dokument som FBI hittat skulle således offentliggöras för allmänheten.

Foto: Library of Congress resp M. Förtsch

Text: Redaktionen


15 november 2025

Forskare varnar – gör inte det här med dina tänder

2025 11 15

Forskare varnar för att tänderna kan skadas.

Att ha hela och fina tänder är nog viktigt för de flesta av oss.

Men vissa begår allvarliga misstag när de försöker göra sina tänder finare.

Nu varnar forskare för ”horribla exempel” på beteenden och produkter som kan skada tänderna.

Varning om tänderna

Många väljer att bleka tänderna för att få ett vitare och finare leende.

Men det är förknippat med vissa risker, rapporterar SVT.

Forskare varnar nu för tandblekningsprodukter som marknadsförs på sociala medier, och som är till för att man ska bleka tänderna själv hemma.

Vissa av dessa produkter innehåller en alltför stor koncentration av ämnen som väteperoxid och karbamid, säger Lena Karlsson, docent i cariologi vid Karolinska Institutet, till kanalen.

Dessa ämnen kan skada tänderna och tandköttet.

– Jag hittar horribla exempel som har väteperoxid 90 gånger mer än det tillåtna och väldigt, väldigt taffliga användarinstruktioner. Någon påstår att man ska applicera det här på tänderna en till två gånger om dagen, säger Lena Karlsson.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Gör det inte hemma”

Tänderna kan också få ett gråaktigt utseende av dessa ämnen, vilket knappast är syftet när man bleker tänderna hemma.

En granskning som Läkemedelsverket har gjort visar att 19 av 23 tandblekningsprodukter har stora brister när det gäller antingen innehåll eller märkning.

Om man absolut vill använda tandblekningsprodukter hemma så bör man jämföra dem med rådande EU-direktiv.

Men det bästa rådet är att inte bleka tänderna hemma, utan hellre gå till tandläkaren i så fall, menar hon.

– Ett jätteenkelt svar är nej, man ska inte syssla med det här hemma, säger Lena Karlsson till kanalen.

52 procent vill bleka tänderna

Många, i synnerhet unga, tycker dock att det är väldigt viktigt att ha vita tänder, vilket gör att de lockas av tandblekningsprodukter som marknadsförs i sociala medier.

En studie från Göteborgs universitet visade nyligen att unga tycker att det är viktigt att ha vita tänder, vilket SR har rapporterat.

Enkätundersökningen visade dock också att det är viktigare för unga att tänderna har en jämn färg än att de är vita.

52 procent av deltagarna i undersökningen svarade att de var intresserade av att bleka tänderna.

– Egentligen borde ju tandvård mer arbeta för hälsa och kanske inte estetisk tandvård. Men jag ser ju ändå riskerna om man inte bleker inom tandvården för vad som kan ske. Och att det också kanske ingår i munhälsa att vilja skratta och le, säger Nina Sabel, docent och övertandläkare i pedodonti vid Göteborgs universitet, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik - så mycket tvingas han betala

Foto: Marek Studzinski

Text: Redaktionen


15 november 2025

JUST NU: Kyiv och Moskva överens – glädjebesked för Ukraina

2025 11 15

Ryssland och Ukraina har nått en överenskommelse i en viktig fråga.

Rysslands krig mot Ukraina fortsätter att skörda offer på båda sidor varje dag.

Men nu har Kyiv och Moskva nått en överenskommelse i en viktig fråga, meddelar den ukrainska sidan.

Kyiv och Moskva överens

Parterna har kommit överens om att gå vidare med avtal som har ingåtts i Istanbul angående fångutväxling, rapporterar Kyiv Independent.

Det innebär för ukrainsk del att 1 200 ukrainska fångar ska friges från ryskt fångenskap, uppger det ukrainska säkerhets- och försvarsrådets sekreterare Rustem Umerov i ett inlägg på Telegram.

Beskedet kommer efter att Umerov haft möten med medlare från Turkiet och Förenade Arabemiraten angående att återuppta utbytesprocessen.

Processen ska snart slutföras praktiskt.

Förhoppningen är nu att 1 200 ukrainare ska få komma hem så att de får fira jul hemma i Ukraina.

– Vi arbetar utan paus så att ukrainare som ska återvända från fångenskap kan fira nyår och jul hemma, vid familjens bord och med sina nära och kära, säger Rustem Umerov, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Har fått hem över 5 000

Enligt Umerov har samtalen resulterat i ett ”tydligt åtagande” för att fångutbytet ska genomföras.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav i somras att Kyiv har fått hem mer än 5 800 ukrainska fångar genom utbyten med Ryssland.

Kyiv har å sin sida velat få till en överenskommelse om ett utbyte enligt principen ”alla för alla”.

Putinregimen har dock avvisat det förslaget.

Änka till Tjernobyloffer dödad av Ryssland

Samtidigt fortsätter Rysslands invasionskrig som kräver nya offer varje dag.

På lördagen rapporterar ukrainska medier att änkan till Tjernobylkatastrofens första offer har dött i Kyiv efter att ha skadats allvarligt i en rysk attack natten till den 15 november.

Det handlar om Natalia Khodymchuk, änka efter Valerii Khodymchuk, som alltså var den första som dog vid Tjernobylkatastrofen 1986.  

Natalia Khodymchuk, 73, dog efter att hennes hus hade träffats i en rysk attack som ledde till att hela hennes lägenhet brändes ner.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: "Enorma mängder" ryska bomber avslöjas

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen