Disney stoppar kommande storfilm – efter hatstorm

2025 04 04

En nutida Disneyklassiker var tänkt att släppas i ny tappning.

Nu stoppas förberedelserna tills vidare.

Succéfilmen stoppas

Disney hade aviserat en nyinspelning av den animerade succéfilmen “Trassel” (Tangled) från 2010 i liveactionformat.

Men planerna läggs på is.

Beskedet kommer i kölvattnet av den hat- och kritikstorm som riktats mot “Snövit”, som nyligen hade premiär på bio, rapporterar The Hollywood Reporter.

Kritik från alla håll

Redan före premiären plågades Snövit av kritiska rubriker.

Filmen, som är den senaste i raden av Disneys många nylanseringar av sina klassiker, sågades inte bara för att delar av historien ändrats.

Dels har det kritiserats att de sju dvärgarna animerats, men också att filmjätten håller kvar vid gamla stereotyper om funktionsvarierade genom att överhuvudtaget ha med karaktärerna.

– Man är progressiv på ett sätt, men man gör fortfarande den där bakåtsträvande historien om sju dvärgar som bor i en grotta, har skådespelaren Peter Dinklage, känd från Game of Thrones och som själv är kortvuxen, tidigare sagt.

Utsatts för rasism

Det har även framförts rasistiska anspelningar mot att Snövit spelas av Rachel Zegler, en amerikan med colombianskt och polskt ursprung.

Och israeliskan Gal Gadot, som spelar den onda drottningen, har öppet uttryckt sitt stöd för Israels militär vilket fått propalestinska röster att uppmana till att bojkotta filmen.

Gal Gadot har dock även fått kritik hemma i hemlandet efter att hon sagt att det är är fel att döda oskyldiga palestinier.

Bottenbetyg

Hittills har Snövit enbart dragit in 69 miljoner dollar i USA. Produktionsbudgeten låg på 270 miljoner dollar.

Och mottagandet har varit direkt dåligt. Cinemastor gav blott betyget B+, där allt utanför A-intervallet anses vara underkänt.

The Guardian gav bottenbetyget 1 av 5.

– Slöseri och meningslöst, uttrycker recensenten Peter Bradshaw.

Ny trend

Om planerna på liveactionversionen av Trassel överhuvudtaget kommer att återupptas eller göras om är fortfarande oklart.

Sedan början av 2010-talet har Disney dragit in över en miljard dollar på remakes av bland annat Lejonkungen, Skönheten och Odjuret och Aladdin.

– Men Snövit verkar ha testat gränserna för den strategin, framhåller The Hollywood Reporter.

Filmen Lilo & Stitch kommer att släppas som liveaction på bio i slutet av maj. Även Moana planeras fortfarande släppas i nyformat.

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


Polismeddelande till bilister som använder Google Maps

2025 08 06

Polisen stöter på problem på grund av bilister som använder Google Maps.

Google Maps är som bekant en av de mest använda apparna för bilister som försöker hitta fram till sina slutdestinationer.

Någonting annat som bilister gör på appen är att rapportera till andra användare var polisen befinner sig.

Polisen uppskattar inte fenomenet, rapporterar SVT.

Missnöje hos polisen

Enligt Google är syftet med funktionen att höja trafiksäkerheten genom att bilister sänker hastigheten när de vet att polisen befinner sig i närheten.

Trafikpolisen Mattias Alpedal ser på saken med missnöje.

– Vi har många yrkeskriminella som rör sig längs vägnäten och får de veta att det är en poliskontroll längre fram är det dåligt, säger han till SVT.

“Inte positivt”

Alpedal fortsätter.

– Det är inte positivt att folk vet var vi är och kan undvika oss, säger han.

I ett mejl svarar Google på saken att de har arbetat nära med lokala polismyndigheter, och att “genom att ge förare realtidsmeddelanden om polisens närvaro längs vägrenen förbättrar vi säkerheten i körmiljön för alla”.

“Varnar alla andra”

I samband med poliskontroller har även polisen i Örebro tidigare gått ut med ett meddelande om att bilister som varnar varandra för polisen ställer till det.

– Du varnar ju alla andra också – även de grovt kriminella, sade trafikpolisen Peter Virolainen till P4 Örebro.

– Dessutom så ligger ju Örebro län ganska dåligt till när man pratar påverkade förare.

Orsakar olyckor

Virolainen framhöll att många olyckor i trafiken orsakas av förare som inte är nyktra.

Att varna sådana förare för polisen äventyrar trafiksäkerheten.

– Bland alla dödsolyckor så pratar man om över 49 procent som är påverkade av antingen alkohol, narkotika eller narkotikaklassade läkemedel.

Helljusblinkningar och Google Maps-varningar är två metoder som polisen vill att bilister ska sluta använda för att varna andra bilister om deras närvaro.

Läs mer: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Foto: I. Mehegan resp L. Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Grönt ljus från USA – viktigt besked för Ukraina

2025 08 06

Amerikanskt militärt materiel flödar nu till Ukraina.

Efter att Donald Trump tog över efter Joe Biden intog USA en ny roll i Ukrainakriget.

Trump fokuserade på diplomatiska insatser och hoppades kunna få ett slut på kriget via förhandlingsbordet.

Efter att ha tröttnat på Putin är nu situationen plötsligt en annan – och nu kommer besked om att USA ger grönt ljus för nya leveranser av militärt materiel till Ukraina, rapporterar Reuters.

Grönt ljus

Det amerikanska utrikesdepartementet har godkänt en potentiell försäljning av reparations- och underhållstjänster för M777-haubitsartilleripjäser samt transporttjänster till Ukraina för ett uppskattat totalt belopp på 203,5 miljoner dollar.

Det motsvarar ungefär två miljarder svenska kronor.

Huvudentreprenören för utrustning, reparationstjänster och underhållsstöd för haubitsarna kommer att vara brittiska BAE Systems.

Försvar och andra uppdrag

Enligt myndigheten kommer avtalet att stärka Ukrainas förmåga att genomföra självförsvar och regionala säkerhetsuppdrag utan att förändra den “grundläggande militära balansen”. 

Det kommer inte att kräva någon utplacering av personal från den amerikanska regeringen eller entreprenörer.

Det framgår emellertid inte vilka som betalar för det hela – men Donald Trump har tidigare sagt att Europa står för betalningar av amerikanskt militärt materiel till Ukraina.

Läs mer: Oroväckande besked för Putin – direkt från finansdepartementet

Stöd från Sverige

Under gårdagen kom besked om att Sverige bidrar med nya miljarder tillsammans med Danmark och Norge till stöd för Ukraina.

Tillsammans med Danmark och Norge kommer Sverige att finansiera ett helt stödpaket med amerikansk materiel, enligt regeringen.

Miljardpaket

Sverige kommer att bidra med 275 miljoner dollar, motsvarande cirka 2,7 miljarder kronor, till ett militärt stödpaket till Ukraina.

– Vi välkomnar USA:s beslut om att tillhandahålla materiel till Ukraina, inklusive ammunition till luftvärnssystemet Patriot, och att Nato koordinerar stödet, säger försvarsminister Pål Jonson (M).

– Ukraina har ett stort behov av stöd från allierade och partners för att försvara sig mot den ryska aggressionen.

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen