QATAR: Diktaturen tvärvänder inför VM

2022 11 18

Med enbart två dagar kvar till världens största fotbollsarrangemang släpper Qatar en nyhetsbomb för supportrarna.

Ingen öl får säljas under fotbolls-VM.

Det låter värdnationen Qatar meddela drygt 48 timmar före premiärmatchen, rapporterar The New York Times.

Beslutet är en tvärvändning och en dramatisk förändring av den alkoholplan som senaste månaden ökat spänningarna mellan FIFA, fotbollens globala styrande organ, och Qatar, en konservativ muslimsk nation där alkoholförsäljning kontrolleras hårt.

Lovade öl till supportrarna

Uppgifterna från Qatar kommer blott en vecka efter att landet gått med på att flytta dussintals öltält till mer diskreta platser.

– Öl kommer att finnas tillgängligt när portarna öppnas, vilket är tre timmar innan avspark. Den som vill ta en öl kommer att kunna göra det. Och sedan när de lämnar stadion också i en timme efter slutsignalen, uppgav en källa till Reuters tidigare i höstas.

Undantag i lyxsviter

Tidigare var beskedet att öl skulle få lov att säljas mellan 18.30-01.00 varje dag under den månad som VM pågår. En klar begränsning jämfört med tidigare turneringar – då det varit öppet hela dagarna.

– Förra veckan försökte qatariska arrangörer att tona ner den ökande spänningen kring ölförsäljningen genom att säga att operativa planer fortfarande håller på att slutföras och att förändringar fortfarande görs vid "platser för vissa fanområden”, framhåller New York Times.

En del av publiken kommer dock fortfarande att få lov att serveras öl inne på arenorna, skriver New York Times. Nämligen de FIFA-tjänstemän och andra rika gäster som reserverat platser i lyxsviterna på läktarna.

Rapporten om förbudet kommer från en VM-tjänsteman som enligt New York Times har insyn i de nya planerna.

– Tjänstemannen bad om att inte bli namngiven eftersom de inte var behörig att tala med nyhetsmedia och eftersom Qatar fortfarande förberedde sitt officiella tillkännagivande på fredagsmorgonen.

Fotbollssupportrar rasar

Beslutet kastar bensin på elden för redan irriterade fans. Fotbollssupportrar över hela världen har rasat över bland annat att mycket tyder på att Qatar tilldelats värdskapet på grund av mutor, samt att mästerskapet för första gången ska äga rum på vintern istället för sommaren som är tradition. Även brott mot mänskliga rättigheter har argumenterats som skäl till att landet inte borde få lov att arrangera fotbolls-VM.

På sociala medier höjs nu rösterna ytterligare efter dagens besked.

Ingen öl, herregud! En mardröm för fansen på arenorna. Fotboll och öl går hand i hand, tillsammans med en ordentlig korv! Ännu en bra anledning att bojkotta VM, även på TV! skriver en användare på Twitter.

Utan tvekan ett dumt beslut som slår mot fansen, men om vi inte är försiktiga kommer diskussionen om Qatar handla om öl, och inte de andra tyngre sakerna som de helst vill undvika att prata om, skriver en annan. 

Förbudet försvårar även för FIFA. Fotbollsorganisationen har ett avtal med den amerikanska öltillverkaren Budweiser värt 75 miljoner dollar.

Ett avtal som alltså riskerar att brinna inne när Qatar vänder om alkoholservering till VM-publiken.

Annie Lööf ville bojkotta

Att Qatar är värd för fotbolls VM 2022 har rört upp känslor i hela fotbollsvärlden. Anledningarna är bland annat de återkommande rapporterna om stora dödsfall bland gästarbetare i landet och mutankalgelserna i samband med tilldelandet.

I februari uppmanade Centerpartiets partiledare Annie Lööf Sverige att bojkotta turneringen.

Jag älskar att titta på fotboll, men i Qatar kränks de mänskliga fria rättigheterna dagligen, sade Centerledaren i SVT i februari.

Sverige deltar inte i turneringen efter att ha misslyckats att kvalificera sig.

Foto: E. Kerbey resp D. Hurst

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till de med Android-telefon

2025 12 08

Privata meddelanden på Android-telefoner kan snart övervakas.

En ny Android-funktion gör det möjligt för arbetsgivare att läsa, spara och arkivera användares sms – även sådana man trodde var raderade.

Google ändrar spelreglerna

Privata sms från jobbmobilen kan snart vara ett minne blott.

Google rullar ut funktionen Android RCS Archival, som låter arbetsgivare spara och granska allt du skriver i Google Messages – även raderade konversationer.

– Google Messages kan nu ”snappa upp och arkivera RCS-chattar” på alla Android-enheter som kontrolleras av en arbetsgivare, uppger Android Authority.

Forbes var de som uppmärksammade förändringen först.

– Plötsligt är förmånen med att få en telefon på jobbet inte så bra som den kan verka, säger säkerhetsexperten Zak Doffman till Forbes.

– Sms-meddelanden har setts som annorlunda, till skillnad från e-post som länge varit enkel för arbetsgivare att övervaka, fortsätter han.

Funktionen gäller specifikt företagsstyrda Android-telefoner där arbetsgivaren administrerar enheten och använder Google Messages som standardapp.

LÄS MER: Kim Jong-un tystar två stormakter – Seoul slår larm

Hundratusentals svenskar kan påverkas

Många användare tror att end-to-end-kryptering skyddar dem – men det stämmer bara när meddelandet skickas.

När sms:et landar i telefonen är det dekrypterat och går att läsa för systemadministratören.

Det är exakt där Google öppnar dörren för arbetsgivare.

Enligt Google är syftet att hjälpa företag följa lagkrav, särskilt inom finans, offentlig sektor och andra branscher där all kommunikation måste loggas.

Men effekten blir att ett stort antal svenskar kan övervakas.

Hundratusentals svenskar kan komma att beröras, då Android-telefoner är vanliga i kommuner, regioner, techbolag, industrin och konsultsektorn.

Därför införs funktionen

Google förklarar att vissa företag tidigare tvingats stänga av RCS-funktionen helt eftersom de inte kunnat arkivera meddelanden enligt lagkrav.

Med Android RCS Archival täpps den luckan nu igen, vilket gör att arbetsgivare kan spara alla sms-trådar, läsa mottagna och skickade meddelanden och ta del av innehåll som du själv raderat.

Allt sker i bakgrunden om IT-avdelningen aktiverat funktionen.

LÄS MER: UPPGIFTER: ”Farlig handling” mot militärplan – signalerar attack

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


08dec25

Google grundlurat – nu varnas alla som googlar

2025 12 09

Ryssvänliga krafter har manipulerat en av Googles mest uppmärksammade tjänster.

Det handlar om techjättens AI-verktyg Gemini. Tjänsten sammanställer information som placeras längst upp i sökfältet när användare gör sökningar på Google.

Nu visar det sig att Gemini går att manipulera, vilket ryssvänliga krafter har utnyttjat för att sprida en falsk historia om färgjätten Flügger – som tidigare har uppmärksammats för att ha brutit mot sanktionerna mot Ryssland. Trots sanktioner har 1 900 ton av kedjans målarfärg exporterats till landet i öst, har DR tidigare avslöjat.

Googleanvändare som söker information om skandalen möts dock av en helt annan bild. Längst upp i sökresultaten presenterar Gemini uppgifter som friar Flügger från skuld. ”Ny utredning avslöjar att Flügger-färg aldrig skickades till Ryssland trots sanktioner” och "DR avslöjar hur Flügger-färg aldrig skickades till Ryssland" är exempel på formuleringar som lyfts fram. 

Så går det till

Bedragarna har lyckats lura AI-tjänsten genom att skapa flera falska nyheter om Flügger-härvan. Över 20 webbplatser har haft en falsk nyhetstext kopplad till en URL på sina webbplatser, rapporterar DR.

– De har kunnat förgifta Googles sökningar, och därmed har Google trott på nyheten eftersom den har funnits på så många olika trovärdiga sajter, säger cybersäkerhetsexperten Jan Kaastrup till kanalen.

”Mycket trovärdiga och legitima webbplatser”

Webbplatserna som har utnyttjas har en sak gemensamt: de avvisar inte manipulerade URL:s.

Detta har bedragarna utnyttjat fullt ut.

– De har lyckats få Google att tro att det här är trovärdiga nyheter. Egentligen bara genom att fabricera några falska webbadresser som har pekat mot mycket trovärdiga och legitima webbplatser med en falsk webbadress, förklarar Jan Kaastrup.

LÄS MER: Ryska soldater fast i ”dödszon” – Ukraina slog till i dimman 

Varnar användare: ”Mästare på att sprida falska nyheter”

Experten varnar för att andra sökningar även kan ha manipulerats. Enligt Kaastrup är det sannolikt att Kreml ligger bakom manipuleringen.

– Allt pekar på att den ryska regeringen ligger bakom detta. Ryssland är mästare på att sprida falska nyheter.

LÄS OCKSÅ: “Värsta vi någonsin sett” – republikaner skyller på Trump

Foto: Simon

Text: Redaktionen