Diktatur ställer två krav på Sverige

2023 09 24

Iran riktar stora krav på Sverige.

Under ett pågående möte i FN:s generalförsamling i New York har Irans utrikesminister Hossein Amir-Abdollahian diskuterat koranbränningarna med Tobias Billström (M).

Amir-Abdollahian har enligt uppgifter sagt till Billström att “försvara de svenska värderingarna på bekostnad av två miljarder muslimers värderingar är oacceptabelt”.

Samtidigt har det iranska utrikesministeriet framfört två krav gentemot Sverige.

Det rapporterar SVT.

Ställer två krav

Iran framför nu två officiella krav på Sverige.

Det ena handlar om att sätta stopp för koranbränningarna som har orsakat stor ilska i den muslimska världen.

Det andra rör sig om att släppa Hamid Noury, som i tingsrätten dömts till livstids fängelse.

Noury har dömts för mord och grovt folkrättsbrott.

– Vi förväntar oss att den svenska regeringen kommer att fatta ett klokt och modigt beslut i fallets överklagande fas och släppa Noury, säger Irans utrikesminister enligt AFP.

“Historiskt steg”

Bland aktörerna som har uttalat sig om Nourys dom finns Amnesty.

– Domen och påföljden som utdömts mot Hamid Noury, för de avskyvärda brott som begicks i samband med de iranska fängelsemassakrerna 1988, är ett historiskt första steg mot rättvisa, säger Diana Eltahawy, biträdande chef för Mellanöstern och Nordafrika vid Amnesty International.

– Det skickar ett tydligt och efterlängtat budskap till de iranska myndigheterna om att de som begått dessa brott mot mänskligheten inte längre kommer att kunna undfly rättvisan.

Ingen ny ambassadör

I samband med koranbränningarna, som fått stora effekter på Sveriges relationer med flera muslimska länder, har Iran meddelat att den svenska ambassadören Mathias Otterstedt inte är välkommen.

Enligt ett uttalande på söndagen kommer inte heller någon ny ambassadör att tillsättas innan det att koranbränningarna upphör.

Kommer sluta

Tidigare i veckan gav koranbrännaren Salwan Momika ett oväntat besked.

Han förklarade då i en intervju med tidskriften Kvartal att han har för avsikt att sluta bränna koranen.

Foto: ilzidedesigns

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen