Diktatur skickar missiler – USA hotar med skarpt svar

2024 08 10

USA hotar med ett skarpt svar efter uppgifter om att en diktatur skickar missiler som ska användas i Ukraina.

Flera länder anklagas för att stödja Ryssland i dess krigföring i Ukraina.

Ett av dem är den islamistiska diktaturen Iran.

Nu kommer uppgifter om att landet ska leverera hundratals ballistiska missiler till Ryssland, rapporterar Reuters.

USA har reagerat starkt på informationen.

Uppgifter från underrättelsekällor

Nyhetsbyrån har talat med två europeiska underrättelsekällor.

Dessa uppger att rysk militär tränas i Iran för att lära sig använda roboten Fath-360, och att Iran inom kort kommer att leverera hundratals satellitstyrda vapen till Ukraina.

Det handlar om missiler som ska användas i kriget i Ukraina, enligt nyhetsbyrån.

Har varit i Teheran

Enligt uppgifter har representanter för det ryska försvarsministeriet varit i Teheran i december i fjol och skrivit under kontrakt för affären.

Fath-360 används för att avfyra missiler med en maximal räckvidd på 120 kilometer, enligt nyhetsbyrån, och används ofta för att träffa mål på närmare håll.

”Snabbt och strängt svar”

USA uppges ha reagerat starkt på underrättelsetjänsterna. Landet har tidigare gått ut och varnat länder som på olika sätt stödjer Rysslands krigföring i Ukraina. Förutom Iran har det bland annat handlat om Kina.

USA kommer att svara om Iran väljer att leverera vapnen till Ryssland.

– USA och dess Natoallierade och G7-partners är beredda att ge ett snabbt och strängt svar om Iran skulle gå vidare med sådana överföringar, säger en talesperson för USA:s nationella säkerhetsråd, enligt Reuters.

”Vita huset har varnat”

Enligt talespersonen skulle det innebära en ”dramatisk eskalering i Irans stöd till Rysslands krig”.

– Vita huset har upprepade gånger varnat för det fördjupade säkerhetssamarbetet mellan Ryssland och Iran sedan inledningen av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina, säger talespersonen, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Lockheed Martin. Information: Missilen på bilden är inte av samma typ som avses i texten, utan används bara för att illustrera artikeln.

Text: Redaktionen


12 jan 2026

LARMET: Var tredje pensionär måste offra vanlig vardagsvara

2026 01 13

Övergången från att arbeta till att gå i pension riskerar att bli något av en kalldusch för många i Sverige.

För en hel del innebär det en helt ny ekonomisk livsstil, framhåller Länsförsäkringar efter att ha publicerat en ny rapport i ämnet på måndagen.

Två av tre av dagens pensionärer uppger att de gjort minst en ekonomisk förändring sedan de slutade jobba.

Och det kan bli betydligt värre än vad vissa är beredda på.

– För många blir skillnaden mellan lön och pension större än väntat, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

Måste avstå vanliga varor

I Länsförsäkringars undersökning framgår att var tredje pensionär, 33 procent, tvingats dra ned på inköp av vardagsvaror som exempelvis kläder och andra prylar. 

Bland kvinnor är siffran 66 procent när även kategorin “upplevelser” räknas in i ekvationen, jämfört med männen som ligger på 48 procent.

Det får Länsförsäkringar att slå larm

Skillnaderna mellan kvinnor och män följer med hela vägen in i pensionen. Lägre livsinkomster och därmed lägre pensioner gör att kvinnor oftare behöver anpassa sin livsstil mer när lönen ersätts av pension. För den som har möjlighet kan eget sparande därför spela en större roll för att skapa ekonomisk stabilitet som pensionär, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: Ica slår larm om sina egna kunder: ”Smärtgräns”

"Dra åt svångremmen"

En annan vanlig förändring, ofta ofrivillig, kan vara att behöva flytta till ett mindre boende vid pensionen, eftersom boendeformen behöver anpassas till den nya inkomsten.

Bland låginkomstpensionärer har 19 procent gjort så, jämfört med 7 procent bland de med högst inkomster.

– Pensioneringen innebär för många ett tydligt inkomstskifte, som ofta leder till att man måste se över sina utgifter. För vissa handlar det om att prioritera annorlunda, för andra om att behöva dra åt svångremmen, säger Stefan Westberg.

LÄS MER: Börsbolag i kris – aktien totalkraschar

Foto: BettyV

Text: Redaktionen


Ryska trupper krossas i överraskningsattack

2026 01 13

Ukrainska styrkor har överraskat ryska trupper.

Ukrainska trupper har krossat ryska försök att rotera och förbereda en ny offensiv i Donetsk‑regionen, enligt militära källor i Ukraina.

Under en överraskningsattack träffades ryska trupper och krigsmaterial förstördes, rapporterar RBC Ukraine.

Störning i ryska förberedelser

I området kring Pokrovsk i Donetsk‑regionen uppger Ukrainas 25:e luftburna brigad att man har lyckats störa ryska styrkors rotation och förberedelser för en planerad attack mot staden.

Enligt underrättelser identifierades ryska enheter och koncentrationer i Shakhtarskyi‑mikrodistriktet, vilket ledde till att ukrainska fallskärmsjägare avfyrade Grad‑raketer mot de samlade positionerna.

– Efter att ha fått bekräftade uppgifter om ryska positioner använde ukrainska parasoldater raketartilleri. Tio granater träffade området där fienden var koncentrerad, rapporterar militära källor.

LÄS MER: Expert fruktar kedjereaktion: kan få Ryssland att invadera

Resultat av operationen

Som ett resultat av den ukrainska eldöverföringen förlorade de ryska styrkorna materiel och soldater, enligt uppgifter.

Minst sex ryska trupper träffades, vilket tvingade angriparna att uppehålla ytterligare offensiva operationer i området.

Ukrainska militären beskriver händelsen som en del av stridsoperationerna i Pokrovsk‑riktningen, där intensiva strider fortsätter mellan parterna.

Front med hårda strider

Frontlinjen kring Pokrovsk är en av de mest aktiva sektorerna i östra Ukraina, med ryska försök att omringa staden från flera håll och förstärka trupper i området.

Enligt Ukrainas generalstab registrerades hela 46 ryska anfall i riktningen den 11 januari, där huvudstyrkorna enligt rapporter är koncentrerade söder om stadens centrum.

Trots detta säger talespersonen för Ukrainas generalstab, major Andrii Kovalov, att de ukrainska försvararna fortfarande håller norra delen av Pokrovsk längs järnvägslinjen.

– Ryska försök att bryta igenom med anfallsgrupper ovanför järnvägen stoppas framgångsrikt av de ukrainska försvarsstyrkorna, säger Kovalov.

Ryska trupper fortsätter sina försök att tränga in i staden, men ukrainska försvarare uppger att de bekämpar de ryska anfallsförsöken och hindrar framryckningarna.

Striderna i området väntas fortsätta med hög intensitet, där båda sidor genomför frekventa offensiva och defensiva operationer för kontroll över Pokrovsk och dess strategiska position i Donetsk‑regionen.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste elbilarna i Sverige – hela listan

Foto: HUNGQUACH679PNG

Text: Redaktionen