23 oktober 2025

Diktatur har slocknat

2024 11 07

Kuba har försatts i totalt mörker.

Diktaturen har slocknat.

Över hela landet har elnätet slagits ut vilket försatt önationen i en allvarlig situation, rapporterar The Guardian.

Skälet till det landsomfattande strömavbrottet är den kategori 3-klassade orkanen Rafael som dundrat in under onsdagen.

– Starka vindar orsakade av den kraftiga orkanen Rafael har fått konsekvensen att det nationella elsystemet kopplats bort. Beredskapsprotokoll har tillämpats, framhåller Union Electrica, landets nationella kraftbolag, i ett kort uttalande.

Ilska bland befolkningen

Strömavbrottet sker blott tre veckor efter att Kuba upplevde likadana problem när orkanen Oscar svepte in.

Under fyra dagar var det beckmörkt på ön på grund av ett haveri i Kubas största kraftverk. Dessutom råder det bränslebrist.

Den plötsliga nedsläckningen har samtidigt väckt ilska hos befolkningen som på nätet uttrycker sin upprörd. Många menar att Kubas elnät överlevt värre orkaner och att strömmen redan varit borta i stora delar av landet den senaste veckan.

– Det här meddelandet är uppenbarligen för Havanna (Kubas huvudstad, red. anm.), eftersom resten av provinserna inte har haft ström på flera dagar ändå, lyder en kommentar.

70 000 har evakuerats

Havanna har tillsammans med nio provinser i västra och centrala delarna av landet försatts i beredskap i väntan på att en cyklon ska slå till.

Över 70 000 människor har evakuerats från sina hem, de flesta i Guantánamo i öster där åtta människor dog när av orkanen Oscár förra månaden.

I Havannabukten har man uppmätt vindbyar på 115 kilometer i timmen och landets diktator, Miguel Díaz-Canel, har mobiliserat det nationella försvarsrådet.

– Åtgärder har vidtagits på varje plats för att skydda vårt folk och materiella resurser. Som vi alltid har gjort sedan revolutionen kommer vi att övervinna den här situationen, uttrycker han på X.

Flera länder påverkas

USA har uppmanat invånare som tänkt resa till Kuba att ställa in sina resor.

Stormen har även slagit ut strömmen i delar av Jamaica och utlöst översvämningar och jordskred. Även Caymanöarna har påverkats där man under onsdagen ställde in skolor.

Ovädret kan nå Florida i USA senare i veckan men har då sannolikt försvagats, även om det väntas kraftigt regn över delstaten.

Foto: J. Miranda

Text: Redaktionen


20 november 2025

Kaos på E4 – folk fast i bilar hela natten

2025 11 20

Snön har dundrat in över Sverige det senaste dygnet.

Det har fått kraftig påverkan på trafiken.

Värst är kanske läget på E4 mellan Gävle och Söderhamn.

Tre stycken olyckor har påverkat trafiken sedan strax efter midnatt och det råder “mycket stor påverkan”, uppger Trafikverket.

Flertalet stillastående fordon på sträckan mellan Tönnebro och Sörljusne. Bärgning samt plogning pågår på flertalet ställen, framhåller myndigheten.

För närvarande hoppas Trafikverket att trafiken kan komma igång igen klockan 09 – men det är enbart en preliminär prognos.

Suttit fast i över sex timmar

Drabbade bilister på sträckan uppger på morgonen att de suttit fast i köer i över sex timmar.

Efter Gävle började köbildningen. Först stod vi still i två timmar, sedan kom en bärgare och drog bort en bil och då kunde vi köra typ 100 meter innan vi blev stående igen, säger bland annat Jennie Söderberg, som suttit fast hela natten, till Expressen.

Enligt Jennie är det en stor utmaning att överhuvudtaget hålla sig vaken. Hon riktar skarp kritik mot Trafikverket.

– Det är för dåligt av Trafikverket att de inte har kunnat röja. Vi bor uppe i Norrland och ska vi ha ett levande land så måste vi som bor där kunna vara på jobbresor i södra Sverige och sen kunna ta oss hem. 

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Organge varning

För närvarande gäller ingen vädervarning för snön i norra Sverige under torsdagen. Det gör det däremot i Götaland. 

I sju län, Skåne, Halland, Blekinge, Kronoberg, Jönköping, Kalmar och Östergötland, råder gul varning för snöfall fram till och med klockan 23 ikväll.

– Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon, framhåller SMHI och fortsätter:

Dessutom har orange varning, den näst högsta varningsnivån, utfärdats i norra Kalmar län. Folk i området uppmanas att inte ge sig ut på vägarna.

– Snöfallet drar långsamt norrut, vilket gör att de norra delarna av varningsområdet berörs först från sennatten mot torsdag. De största mängderna väntas i östra delen av varningsområdet.

LÄS OCKSÅ: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Arkivfoto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


20 november 2025

Ny kafferegel införs i hela Sverige

2025 11 20

Ett stort larm om svenskarnas kaffedrickande har utfärdats.

Varningen framgår i en ny rapport från Världsnaturfonden WWF som svenska universitetet Chalmers har medverkat till.

I rapporten konstateras det att kaffe har gått om nötkött som den produkt som i högst grad påverkar avskogningen i Amazaonas.

Det gäller även kaffet som finns på marknaden i Sverige.

År 2022 bidrog konsumtionen av kaffe i Sverige till att 331 hektar regnskog – en yta motsvarande cirka 463 fotbollsplaner – avverkades i Amazonas. Motsvarande siffra för nötkött är 236 hektar, skriver Chalmers i ett pressmeddelande.

Ny lag införs

Det noteras dock samtidigt att studien inte visar specifik data om enskilda importerade produkter.

Därmed syns det inte i statistiken om svenska kunder konsumerar mycket hållbarhetscertifierat kaffe – som inte har samma påverkan på skogsavverkningen.

Som det är nu finns det ingen märkning på förpackningarna om kaffet är avskogningsfritt.

Det ska nu ändras.

Från och med 30 december införs nämligen en ny EU-regel som avser att “motverka handel med varor som bidrar till världens avskogning och skogsförstörelse”, uppmärksammar Chalmers.

LÄS MER: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

Regeln kommer synas i affären

Det innebär att det kommer att ställas krav på producenter och importörer att spåra och dokumentera att deras produkter inte orsakar avskogning.

För svenska konsumenter blir följden att det kommer att bli lättare att veta var kaffet i affären kommer från. Samma regel kommer även att omfatta exempelvis soja, nötkött och kakao.

– Globalt sett har det varit mycket fokus på sojaproduktionens och boskapsuppfödningens inverkan på avskogningen, så konsumtionen av kaffe kanske har flugit lite under radarn, säger Martin Persson, biträdande professor på Chalmers och en av rapportens författare.

LÄS MER: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen