Diktatur har slocknat

2024 08 30

Över 20 miljoner människor har drabbats av ett plötsligt strömavbrott.

Hela Venezuela har slocknat.

Elnätet ligger nere i hela landet, rapporterar AP.

Landets diktator Nicolás Maduro, som fuskade till sig valvinsten 28 juli, hävdar att det rör sig om ett ”sabotage”.

Kommunikationsministern Freddy Nanez uppger att regeringen arbetar med att återställa stömförsörjningen.

I likhet med Maduro hävdar Nanez att det handlar om ett sabotage.

– Det är ett desperat försök från våra motståndare att med våld avsätta presidenten. Inget kommer dock stoppa oss från att ge det venezuelanska folket fred och ro, säger han i ett uttalande.

Saknar bevis

Den kommunistiska regimen har inte kunnat lägga fram bevis för sitt påstående.

Venezuela har under flera års tid drabbats av längre strömavbrott. Nicolás Maduro har vid upprepade tillfällen beskyllt oppositionen för att sabotera elsystemet.

Enligt energiexperter finns det dock en annan förklaring. De ständiga strömavbrotten handlar snarare om uselt underhåll av den elektriska infrastrukturen.

– Det är ett resultat av skogsbränder och dåligt underhåll av landets infrastruktur, framhåller flera experter till nyhetsbyrån AP.

Kört landet i botten

Sedan den ”socialistiska revolutionen” i början av 2000-talet har Venezuelas ekonomi körts i botten. Efter Nicolás Maduro tillträde 2013 förvärrades en redan pågående ekonomisk kris. 

– Raset i världsmarknadspriset på olja 2014 satte i gång en nedåtgående spiral som har få motsvarigheter i världen. Förutom det politiska dödläget befann sig Venezuela snart i en ekonomisk och social kris av enorma proportioner. I det som för några årtionden sedan räknades som Latinamerikas rikaste land får medborgarna i dag kämpa för sin överlevnad, framhåller Utrikespolitiska institutet, UI, i en analys.

Flyr landet

Venezuelas elnät är starkt beroende av Guri Dam, ett gigantiskt vattenkraftverk som invigdes i slutet av 1960-talet.

Energisystemet i landet har belastats av dåligt underhåll, brist på alternativa energiförsörjningar och enorm brist på ingenjörer. Uppskattningsvis har 8 miljoner invånare flytt landet de senaste åren.

I dag har Venezuela en befolkning på cirka 28 miljoner invånare.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


15 januari 2026

Ny regel på gång för fritidshus

2026 01 16

Många svenskar har fritidshus.

Och reglerna för Skatteverkets rutiner skiljer sig till viss del beroende på om ägaren är folkbokförd på en fastighet eller inte.

Om någon skriver sig på en adress där inte ägaren är folkbokförd, exempelvis ett fritidshus, så går det inte ut något meddelande till ägaren.

Något som utnyttjas i stor utsträckning, bland annat av kriminella.

– Det har visat sig att det är kriminella som utnyttjar adresser och låter andra skriva sig på exempelvis fritidshus. Det är helt orimligt och det skapar en stor oro hos dem som äger de här husen, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M), till DN.

Mardröm

En i raden som utsatts är 71-åriga Ulla-Lena Lindqvist.

I hennes fritidshus utanför Huddinge har över 90 okända personer skrivit sig.

Och hon har inte fått någon hjälp av myndigheterna för att komma till rätta med situationen.

–Polisen lägger ner alla utredningar med vändande post och Skatteverket anser tydligen inte att jag har några rättigheter när det gäller min egen adress. Jag är helt maktlös, säger Ulla-Lena Lindqvist till den ideella stiftelsen Centrum för rättvisa.

Svantesson kommenterar

Nu kommenterar finansministern situationen.

– I Sverige ska man kunna känna sig trygg med att där man är folkbokförd ska ingen annan kunna folkbokföra sig. Har man andra fastigheter, som exempelvis ett fritidshus, så är ju det din egendom, där ska andra inte kunna skriva sig, säger Elisabeth Svantesson, till DN.

Vill ändra reglerna

Enligt nuvarande regler går en notifiering ut från Skatteverket om någon försöker skriva sig på den adressen där man är folkbokförd.

Men det gäller inte för fritidshus, vilket regeringen nu vill ändra på.

Elisabeth Svantesson ger nu beskedet att hon kommer ta ett förslag vidare om att Skatteverket ska få uppdraget att utöka notifieringarna till att gälla också fritidshus.

Finansministerns förhoppning är att det kommer minska risken att obehöriga skriver sig på fritidshusadresser.

LÄS MER: Svenska jätten varslar – 1 600 jobb ska bort

Skatteverket uppmanar

- Med tjänsten ”Meddela felaktig folkbokföring” kan du meddela Skatteverket att någon är felaktigt folkbokförd på en annan adress än din folkbokföringsadress.

- Det kan exempelvis vara om någon är felaktigt folkbokförd på din sommarstugeadress eller din arbetsplats.

- För att använda denna tjänst behöver du veta personnumret på den person som är felaktigt folkbokförd.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Delar ut 24 000 kronor till alla anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen