Diktatur har slocknat

2024 08 30

Över 20 miljoner människor har drabbats av ett plötsligt strömavbrott.

Hela Venezuela har slocknat.

Elnätet ligger nere i hela landet, rapporterar AP.

Landets diktator Nicolás Maduro, som fuskade till sig valvinsten 28 juli, hävdar att det rör sig om ett ”sabotage”.

Kommunikationsministern Freddy Nanez uppger att regeringen arbetar med att återställa stömförsörjningen.

I likhet med Maduro hävdar Nanez att det handlar om ett sabotage.

– Det är ett desperat försök från våra motståndare att med våld avsätta presidenten. Inget kommer dock stoppa oss från att ge det venezuelanska folket fred och ro, säger han i ett uttalande.

Saknar bevis

Den kommunistiska regimen har inte kunnat lägga fram bevis för sitt påstående.

Venezuela har under flera års tid drabbats av längre strömavbrott. Nicolás Maduro har vid upprepade tillfällen beskyllt oppositionen för att sabotera elsystemet.

Enligt energiexperter finns det dock en annan förklaring. De ständiga strömavbrotten handlar snarare om uselt underhåll av den elektriska infrastrukturen.

– Det är ett resultat av skogsbränder och dåligt underhåll av landets infrastruktur, framhåller flera experter till nyhetsbyrån AP.

Kört landet i botten

Sedan den ”socialistiska revolutionen” i början av 2000-talet har Venezuelas ekonomi körts i botten. Efter Nicolás Maduro tillträde 2013 förvärrades en redan pågående ekonomisk kris. 

– Raset i världsmarknadspriset på olja 2014 satte i gång en nedåtgående spiral som har få motsvarigheter i världen. Förutom det politiska dödläget befann sig Venezuela snart i en ekonomisk och social kris av enorma proportioner. I det som för några årtionden sedan räknades som Latinamerikas rikaste land får medborgarna i dag kämpa för sin överlevnad, framhåller Utrikespolitiska institutet, UI, i en analys.

Flyr landet

Venezuelas elnät är starkt beroende av Guri Dam, ett gigantiskt vattenkraftverk som invigdes i slutet av 1960-talet.

Energisystemet i landet har belastats av dåligt underhåll, brist på alternativa energiförsörjningar och enorm brist på ingenjörer. Uppskattningsvis har 8 miljoner invånare flytt landet de senaste åren.

I dag har Venezuela en befolkning på cirka 28 miljoner invånare.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Mystiskt ljus över ryska huvudstaden – ”Moskva i chock”

2025 10 28

“Moskva i chock – ett mystiskt ljusgrönt objekt flög över staden”.

Så lyder rubriken hos den belarusiska oppositions- och nyhetskanalen Nexta när den rapporterade om en mystisk händelse i Rysslands huvudstad tidigare i veckan.

Det hela rörde sig om en märklig scen som utspelade sig på den ryska natthimlen.

– Ett oidentifierat objekt sträckte sig över staden och försvann och lämnade ett grönt spår efter sig, uppger Nexta.

Vilda spekulationer

Flera videoklipp på händelsen har därefter blivit virala på sociala medier.

Spekulationerna är vilda.

Det ryska rymdforskningsinstitutet i Moskva har inte gett någon förklaring och skenet har “återväckt allmänhetens fascination för rymdfenomen och väckt frågor om planetförsvar och atmosfärisk övervakning”, skriver Newsweek.

En del tror att det var utomjordingar. Andra slog larm om ett “fientligt angrepp”.

Troliga förklaringen

Den mest troliga förklaringen tycks vara att det rör sig om en meteor.

– Ett starkt grönt ljus strålade över Moskvas himmel och gjorde invånarna häpna. Det glödande objektet försvann snabbt. Möjligen en meteor, uppger Open Source Intel på X.

Kontot Weather Monitor på samma plattform, som övervakar väderfenomen, är inne på samma linje.

– För ungefär en timme sedan lyste en ljusstark, långsamt rörlig meteor upp himlen över Moskva, Ryssland, framhölls det kort efter att händelsen hade ägt rum.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt”

Väcker diskussion om utomjordingar

Ljusfenomenet bevittnades från flera ryska regioner utöver Moskva, bland annat Krasnodar och Stavropol.

Utan några officiella besked från rymd- eller försvarsmyndigheter återstår enbart videomaterialet och spekulationerna, konstaterar Newsweek.

Inte minst när det gäller möjliga upptäckter av utomjordiskt liv.

Händelsen kan ge upphov till nya diskussioner inom Ryssland och internationellt om rymdövervakningssystem och vikten av tidig upptäckt av atmosfäriska intrång, skriver den amerikanska tidningen.

Se klippen och döm själv genom att klicka här (länk till X)

LÄS OCKSÅ: Massiv rysk attack har misslyckats

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


28 oktober 2025

JUST NU: Ryskt ras med 20 procent

2025 10 28

Vladimir Putin nås av ett nytt mardrömsbesked.

Rysslands diktator Vladimir Putin blir allt mer pressad på grund av kriget i Ukraina.

Nu kommer nya siffror som visar på en allvarlig kris för den ryska oljesektorn.

Rasar med 20 procent

Ukraina utför många attacker med långdistansvapen mot ryska oljeraffinaderier.

Nu kommer siffror som visar att attackerna är effektfulla, rapporterar Euronews.

De ukrainska långdistansanfallen har minskat Rysslands oljeraffinderingskapacitet med hela 20 procent, uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj hänvisar till underrättelseuppgifter från västerländska regeringar.

Siffran visar att attackerna har en stor inverkan på den för Ryssland väldigt viktiga oljesektorn.

Oljeexporten är avgörande för Rysslands finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Drönare har skjutits ner i Estland

Framgångsrika attacker

De ukrainska attackerna uppges alltså vara framgångsrika.

Enligt Zelenskyj har över 90 procent av attackerna djupt inne i Ryssland utförts med långdistansvapen tillverkade i Ukraina.

Ukraina behöver dock ytterligare hjälp från utlandet, inte minst med finansieringen.

– Vi behöver bara jobba med det här varje dag, säger Zelenskyj, enligt kanalen.

Både Ukraina och dess allierade hoppas på att kunna tvinga Putin till förhandlingsbordet, inte minst genom att sätta press på den ryska ekonomin och strypa finansieringen av kriget.

Press på Kina och Indien

Bland annat har USA:s president Donald Trump infört sanktioner mot de två största ryska oljebolagen, Rosneft och Lukoil.

– Trump kommer förmodligen att använda detta som ett verktyg för påtryckningar eller dialog med ryssarna, säger Zelenskyj.

Man vill också sätta press på Kina och Indien, som är de två största köparna av rysk olja.

Zelenskyj menar att Indien har gett signaler om att man kommer att minska sin oljeimport från Ryssland.

På torsdag ska Donald Trump träffa Kinas diktator Xi Jinping i Sydkorea. Från ukrainsk sida hoppas man att Trump ska kunna sätta press på Kina så att även de minskar sina inköp av rysk olja.

LÄS OCKSÅ: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen