UTRIKES: Diktatorträff mitt under pågående anfallskrig

2022 09 07

Rysslands diktator Vladimir Putin och hans kinesiska motsvarighet Xi Jinping ska träffas nästa vecka.

Mötet kommer att ske i  Uzbekistan, rapporterar CNN med hänvisning till den ryska nyhetsbyrån TASS.

Det blir första gången som ledarna träffas sedan den ryska invasionen av Ukraina inleddes.

Nära relation

Kina och Ryssland har etablerat en nära relation mitt under Putinregimens blodiga anfallskrig.

Bland annat deltar Kina i en storskalig militärövning i östra Ryssland – Vostok 2022.

Militärövningen, som avslutas i dag, har inkluderat flera kinesiska militära enheter.

Redan 2018 skickade Peking flera tusen soldater till övningarna och underströk därmed sin solidaritet med Moskva.

Trots invasionen

Rysslands invasion av Ukraina fick inte Peking att dra sig ur årets övningar. Moskvas anfallskrig har snarare haft en motsatt effekt, rapporterar tyska nyhetskanalen Deutsche Welle.

– Avsikten är att fördjupa det praktiska och vänskapliga samarbetet med de deltagande ländernas arméer. Syftet är även att förbättra ländernas strategiska samverkan och stärka förmågan att bemöta olika säkerhetshot, skrev Kinas utrikesdepartement i samband med att Peking bekräftade att Kina skulle delta i övningen.

Övriga länder som deltar i militärövningarna är Ryssland, Indien, Belarus, Tadzjikistan och Mongoliet.

Inte första gången

Vostok 2022 är inte första gången som den ryska och kinesiska armén samverkar efter invasionen av Ukraina.

I maj skickade Ryssland och Kina bombplan på gemensamma övningar runt Japan och Sydkorea. 

I början av februari, före invasionen,  klargjorde Vladimir Putin och Xi Jinping att ländernas samarbete ”inte har några gränser”.

Kina har via offentliga uttalanden och i samband med internationella toppmöten utryckt att landet intagit en neutral ståndpunkt gällande kriget i Ukraina.

Peking vägrar att kalla Rysslands krig för en invasion och har inte fördömt ryska handlingar i kriget. Kina har även deklarerat att de inte stöttar västvärldens sanktioner.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


JUST NU: Erdogans besked om Trump – “Han vill vara med”

2025 06 26

Trump är redo att delta vid ett toppmöte om Ukrainakriget.

Det säger Turkiets president Recep Tayyip Erdogan på torsdagen.

Arbete pågår just nu för att arrangera ett toppmöte i Turkiet – där man hoppas att Vladimir Putin och Volodymy Zelenskyj ska vara på plats för att diskutera Ukrainakriget.

Då kan även USA:s president vara på plats, rapporterar Reuters.

Planerar möte

President Erdogan uppger att hans amerikanske kollega Donald Trump sagt till honom att han vill delta i potentiella fredssamtal mellan ledarna för Ukraina och Ryssland i Turkiet, om Vladimir Putin också går med på att delta. 

På sitt flyg tillbaka från Nato-toppmötet säger Erdogan att han berättade för den amerikanska presidenten att Ankara strävar efter att föra de ryska och ukrainska ledarna tillsammans i Turkiet för fredssamtal.

“Vill vara med”

Så här säger Erdogan om saken:

– Trump sade: ”Om Rysslands president Vladimir Putin kommer till Istanbul eller Ankara för en lösning, då kommer jag också att komma”, förklarar den turkiske presidenten.

– Vi kommer att hålla de nödvändiga kontakterna och om Gud vill genomföra detta möte så snart som möjligt.

Ser ut att bli Istanbul

Trump-administrationen har under en tid försökt få till stånd ett fredsavtal för att få slut på stridigheterna i Ukraina.

Nästa steg i den processen kan alltså vara ett toppmöte i Turkiet.

– Vi tror att Istanbul förblir platsen, säger ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova till den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– När det gäller tidpunkten för nästa omgång av direkta rysk-ukrainska förhandlingar ska den bestämmas av delegationscheferna.

I maj

Putin har hävdat att han är villig att träffas, men deltog inte i tidigare samtal som föreslogs i Istanbul, utan valde istället att skicka delegater på lägre nivå till fredsdiskussionerna som hölls den 16 maj.

Det återstår att se om Zelenskyj, Putin och Trump alla kommer att delta vid nya samtal i Turkiet inom en nära framtid.

Läs mer: Chockbesked för Trump i viktiga frågan

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


Rusning till Ica-butik – alla vill ha samma sak

2025 06 26

Kunder flockas nu till en Ica-butik i Karlstad.

Butiken i fråga har börjat sälja en produkt som är mycket populär på vintern.

Hos Ica Hagahallen Karlstad går det nu att köpa “sommarkatter” – alltså lussekatter som säljs under sommaren.

Reaktionerna har varit blandade – men butiken bekräftar att det har varit stor efterfrågan bland kunder.

“För att sticka ut”

Butiken meddelar att “sommarkatterna” kommer att säljas så länge lagret räcker.

Pressansvarig Mikael Kring förklarar att han inte tror att de hade sålt så bra som de gör nu om de hade sålts året om.

– Vi gjorde det för att sticka ut i bruset. Folk vill köpa sånt man inte alltid kan få, säger Mikael Kring till Nyheter24.

Blandade reaktioner

Försäljningen av de klassiska lussekatterna omdöpta till “sommarkatter” har fått blandade reaktioner.

I kommentarsfältet på Facebook skriver en person så här:

– Åh vad gott. Varför inte? Vi äter ju i stort sett samma mat vid jul, påsk och midsommar.

En annan person som kommenterar är mer skeptisk mot draget.

– Älskar saffran, men det ska bara avnjutas till jul.

Läs mer: Uppmanar till bojkott av McDonalds

Lussekatternas bakgrund

Lussekatterna är en av de mest populära inslagen till jul.

Lussekatternas historia dateras så långt tillbaka i tiden som 1600-talet.

– Holland och norra Tyskland finns ett jäst sött julbröd av vete kallat duivekater, som troligen exporterades till Göteborg av holländare på 1600-talet, förklarar Nordiska museet.

– På svenska lät det som ”dyvelskatter”, ”djävulskatter”.

Bytte namn

Nordiska museet fortsätter.

– Troligen har ordet varken med katter eller djävlar att göra. När bullarna knöts till den 13 december bytte de namn till lussekatter. Idag är S-formen vanligast. Saffranet började användas i slutet av 1800-talet.

Läs mer: Oroväckande uppgifter för Ica

Läs mer: Jättesatsning från Ikea – stort glädjebudskap till alla kunder

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen