RYSSLAND: Diktatorns nya drag – brutal rekrytering

2022 10 06

Vladimir Putin utser Tjetjeniens president Ramzan Kadyrov till generalöverste i ryska armén.

Kadyrov bekräftar sin befordran på sin Telegramkanal.

– Jag vill dela med mig av en trevlig nyhet. Rysslands president har befordrat mig till generalöverste. Vladimir Putin informerade mig och gratulerade mig personligen, skriver han enligt ryska nyhetsbyrån TASS.

Utnämningen av Kadyrov som ny generalöverste kommer efter en lång rad motgångar för den ryska armén. Ukrainas väpnade styrkor har pressat tillbaka ockupanterna i både norr och söder.

Kritiserar bedällhavare

En av få som öppet vågat baktala den ryska militärledningen är den tjetjenska ledaren.

Efter det ryska nederlaget i staden Lyman kritiserade Kadyrov den ansvariga befälhavaren Aleksandr Lapin.

– Lapin borde skickas till fronten med automatkarbin i hand och betala för sina misstag med sitt eget blod, framhöll Kadyrov på Telegram.

Han passade även på att vädja om utökade befogenheter. Kadyrov vill använda nya vapen för att vända krigslyckan. 

– Enligt min personliga åsikt borde mer drastiska åtgärder vidtas, inklusive undantagstillstånd i gränsregioner och användning av taktiska kärnvapen.

Söner till fronten

Kort efter sina uppmärksammade utspel meddelade den tjetjenska ledaren att han kommer att skicka sina tonårssöner till fronten,  Akhmat (16), Eli (15) och Adam (14).

– Det är dags för dem att bevisa  sig själva i en riktig strid. Jag välkomnar detta beslut. De kommer snart att skickas till frontlinjen och kommer att utplaceras på de tuffaste platserna på slagfältet, framhöll Kadyrov och betonade att hans besked inte ska uppfattas som ”ett skämt”.

USA:s svarta lista

Ramzan Kadyrov är känd för sina brutala metoder mot oliktänkande och är anklagad för mord och omfattande övergrepp. Sedan 2020 står han på USA:s svarta lista över personer som begått omfattande brott mot mänskliga rättigheter.

Kadyrov har tidigare uppgett att han skickat drygt 20 000 tjejtenska soldater till fronten i Ukraina.

I samband med att Moskva inledde sitt anfallskrig figurerade ”brutala tjetjener” i den ryska skrämselpropagandan.

För att skapa skräck bland Ukrainas invånare spred ryssvänliga element inlägg i sociala medier där man framhöll att kvinnor ska våldtas av de tjetjenska soldaterna.

– En psykologisk operation som går ut på att få folk att tro att det som skedde i Tjetjenien även ska ske i Ukraina, konstaterade Kaukasusexperten Jean Francois Ratelle vid University of Ottawa till Foreign Policy, i en intervju med AFP.

LÄS MER: PUTINS "ATTACKHUND" SKICKAR SÖNER TILL FRONTEN

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen