27okt2025

JUST NU: Diktatorns löfte till Putin – Ska skicka tusentals soldater

2022 03 17

Delrepublikens Tjetjeniens brutala diktator Ramzan Kadyrov lovar att utöka sitt stöd till sin allierade Vladimir Putins krig i Ukraina.

I ett inlägg på Telegram meddelar han att tusentals tjetjenska volontärer är på väg till Ukraina för att stödja den ryska arméns invasion av landet.

Släkting ska leda trupperna

Vidare meddelar Kadyrov att hans släkting  Apty Alaudinov för befäl över de nya styrkorna från delrepubliken.

– Han leder tusentals volontärer från Tjetjenien för att ta del i den militära insatsen, skriver han.

Har själv besökt kriget

Kadyrov uppgav i måndags att han befinner sig i Ukraina, tillsammans med rysk militär, rapporterar AFP.

Diktatorn, som av flera organisationer är anklagad för allvarliga kräkningar av mänskliga rättigheter i den hårt kontrollerade republiken Kaukasus, publicerade en video på Telegram där han poserade i militäruniform och studerade militära planer runt ett bord med soldater.

Där befinner han sig

I videon säger Kadyrov att han befinner sig vid Hostomel, ett flygfält nära Kyiv, som tidigt ockuperades av ryska styrkor under de första dagarna av invasionen.

Denna information har inte verifierats, uppger AFP.

Kallar motståndarna för nazister

– Häromdagen var vi cirka 20 kilometer från er Kyiv-nazister och nu är vi ännu närmare, skrev Kadyrov på Telegram.

Vidare uppmanade han de ukrainska styrkorna att kapitulera, ”eller så gör vi slut på er”.

Tjetjeniens starke man

Ramzan Kadyrov brukar benämnas som ”Tjetjeniens starke man”. Han är känd för sina brutala metoder mot oliktänkande och är anklagad för mord och omfattande övergrepp. Sedan 2020 står han på USA:s svarta lista över personer som begått omfattande brott mot mänskliga rättigheter.

Kadyrov har tidigare uppgett att han har skickat väpnade styrkor för att stödja Rysslands anfallskrig i Ukraina.  

Ska våldta kvinnorna

För att skapa skräck bland Ukrainas invånare sprider ryssvänliga element inlägg i sociala medier där man framhåller att kvinnor ska våldtas av de brutala tjetjenska soldaterna.

Plundra och döda

– En psykologisk operation som går ut på att få folk att tro att det som skedde i Tjetjenien även ska ske i Ukraina, säger Kaukasusexperten Jean Francois Ratelle vid University of Ottawa till Foreign Policy.

– De ger bilden att de ska vandalisera, plundra, våldta och döda, säger Kaukasusexperten.

Syftet är att sprida ytterligare skräck bland Ukrainas befolkning.

Foto: K. Schmidt 

Text: Redaktionen


22 maj 2026

GMAIL: E-post försvinner hos Samsung-användare

2026 05 23

Gmail varnar för en bugg hos många mobiltelefoner.

En ny teknisk störning i Gmail gör att många användare upplever att e-postmeddelanden försvinner, blinkar eller blir oläsliga.

Ett problem som nu sprider sig bland Android-användare, rapporterar Mirror.

Samsung-användare drabbas

Flera användare med Samsung-enheter rapporterar allvarliga problem i Gmail-appen där e-postmeddelanden inte längre visas korrekt.

Enligt rapporter kan skärmen börja flimra, text försvinna helt eller ersättas av tomma vita fält.

Problemet verkar främst drabba Samsung Galaxy Z Fold-serien och vissa Galaxy-surfplattor, vilket gör att det i första hand är användare av större eller vikbara Android-enheter som påverkas.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 800 kilometer från gränsen

Google svarar

– Det verkar som att vissa enheter, inklusive Samsung-surfplattor, upplever tillfälliga problem med Android System WebView, säger Googles produktexpert Kimiya Kitani.

Hon förklarar att det är en central komponent som gör det möjligt för appar som Gmail att visa webbinnehåll, samtidigt som hon meddelar att problemet redan har skickats vidare till Google för vidare hantering.

Det innebär att problemet inte nödvändigtvis ligger i Gmail i sig, utan i den underliggande Android-komponenten som Gmail är beroende av.

Flera användare har också beskrivit problemet i Googles supportforum.

– Varje gång jag öppnar ett mejl flimrar skärmen och gör det omöjligt att läsa. Jag har tvångsstoppat appen, rensat cache, startat om min surfplatta och uppdaterat allt. Ingenting har löst det, skriver en användare i forumet.

Vad kan du göra?

Även om Google ännu inte har släppt en permanent lösning finns det en tillfällig åtgärd som vissa användare uppger fungerar.

Enligt Kimiya Kitani kan problemet ibland mildras genom att ändra hur enheten hålls.

  • Öppna e-posten i stående läge
  • Vrid enheten till liggande läge tills innehållet visas korrekt
  • Vänd sedan tillbaka till stående läge

Detta kan stoppa flimret tillfälligt, men löser inte grundproblemet.

Slutsats – ett irriterande fel för vanliga användare

För många Samsung- och Android-användare innebär det här en direkt störning i vardagen.

Problemet är ännu inte helt kartlagt, men allt pekar på att en uppdatering av Android System WebView kommer att krävas innan Gmail fungerar normalt igen på alla enheter.

Tills dess meddelar Google att användare får räkna med tillfälliga störningar – eller använda de tillfälliga lösningar som finns.

LÄS MER: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Foto: Solen Feyissa

Text: Redaktionen


22 maj 2026

“Han kan knappt gå” – Putinvideo sprids som en löpeld

2026 05 22

Rysslands diktator Vladimir Putin avslutade i veckan sitt statsbesök i Peking.

Den ryska ledaren träffade sin motsvarighet Xi Jinping, ett möte som påstods fastställa Rysslands och Kinas “omfattande partnerskap”, som Putin själv uttryckte det.

Under mötet diskuterades bland annat projektet om att få till ett avtal om gasledningen Power of Siberia 2.

Men i efterdyningarna av besöket är det andra rubriker som stjäl uppmärksamheten.

Folk har nämligen fastnat för Putins egendomliga gångstil, vilket uppmärksammas i flera medier.

– Vladimir Putin hånas för att “knappt” kunna gå när han träffade Kinas president Xi Jinping, skriver exempelvis brittiska Mirror.

Obekväma skor

Den 168 centimeter långa diktatorn tros ha tagit på sig särskilda platåskor, sannolikt för att matcha längden hos sin kinesiska motsvarighet som bedöms vara runt 180 centimeter lång.

– Den ryske ledarens högra ben kändes stelt eller smärtsamt när han stegade i sina platåskor ut på röda mattan för att möta den kinesiske presidenten, framhäver Mirror.

Kritiker snappade upp de bisarra scenerna blixtsnabbt.

– Orchen kan knappt gå, uttryckte en ukrainsk kanal när Putin stegade fram på Himmelska fridens torg.

– Han hasar sig framåt med tafatt böjd gång när han hälsar på Xi.

LÄS OCKSÅ: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Kan bli sju centimeter längre

Enligt den brittiska tidningen har Putin vid upprepade tillfällen fångats på bild då han bär skor med märkbart tjockare klack än normalt.

Tilltaget bedöms öka diktatorns längd med upp till hela 7,5 centimeter och skulle kunna vara anledningen till att han till synes har svårt att röra sig smärtfritt.

– Använder han ett exoskelett? frågar sig en kritisk kommentator, enligt Mirror.

Kreml har inte kommenterat uppgifterna om skorna.

Du kan se en video från när Putin hälsas välkommen i Peking och bilda din egen uppfattning  genom att klicka här.

LÄS OCKSÅ: Ryssland attackerat – 800 kilometer från gränsen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen