RYSSLAND: Diktatorn uppges slå till mot egna befolkningen

2022 08 23

Kreml planerar att organisera en ”serie av terrorattacker i ryska städer”.

Varningen kommer från chefen för Ukrainas säkerhets- och försvarsråd, Oleksiy Danilov, rapporterar BBC News.

I ett inlägg på Twitter skriver Danilov att Moskva kommer göra allt i sin makt för att öka det inhemska stödet för invasionen. Ett stöd som har sjunkit i takt med att kriget i Ukraina drar ut på tiden.

Enligt Ukrainas säkerhetstråd kommer Vladimir Putins nästa drag att slå mot den egna befolkningen.

Diktatorn uppges vilja iscensätta en rad attacker i Ryssland. Ukraina kommer sedan beskyllas för attackerna, som enligt Danilov kommer att skörda stora civila offer.

Enligt Oleksiy Danilov har Putin redan beordrat Rysslands säkerhetstjänst att utföra ordern.

– Stödet för kriget minskar i Ryssland. Kreml behöver en offentlig mobilisering. FSB förväntas organisera en serie terroristattacker i ryska städer med stora civila offer, framhåller Oleksiy Danilov och tillägger:

– Till skillnad från Ryssland är Ukraina inte i krig med civila.

USA varnar för upptrappning

Samtidigt varnar USA för att ryska attacker mot civila i Ukraina kan öka de kommande dagarna.

USA:s utrikesdepartement har gått ut med en säkerhetsvarning. Ambassaden i Kyiv uppmanar amerikanska medborgare att omedelbart lämna landet.

Varningen bygger på underrättelseuppgifter, rapporterar AP.

– Med tanke på Rysslands tidigare agerande i Ukraina oroar vi oss för det fortsatta hotet mot civila och civil infrastruktur. Om du hör en hög explosion eller sirener som aktiveras, sök genast skydd, framhåller amerikanska UD i ett uttalande.

Oron växer i Ukraina

I huvudstaden Kyiv och i Ukrainas näst största stad Charkiv växer oron för en ökad rysk aggression i samband med Ukrainas nationaldag på onsdag.

Samtliga offentliga sammankomster har förbjudits. I Kyiv råder utegångsförbud från måndag till torsdag.

I Charkiv, som utsatts för flera ryska attacker de senaste dagarna, har ett utegångsförbud införts från tisdag till torsdag.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen