12 mars 2026

JUST NU: : Diktatorn rasande – förbjuder biofilm

2023 03 21

Den kinesiska kommunistregimen har förbjudit den brittiska filmen ”Winnie the Pooh: Blood and Honey” från att visas på bio.

Beslutet gäller även den gamla brittiska kolonin Hongkong i södra Kina som de senaste åren präglats av ett konstant förtryck från Peking.

– Biljetter till filmen skulle släppas den här veckan, men biljettsläppet har plötsligt ställts in av ”tekniska skäl”, rapporterar The Guardian med hänvisning till uttalanden från flera biografer i Hongkong.

Censurerar huvudkaraktär

Kina har tidigare förbjudit filmer med karaktären Nalle Puh.

Anledningen är skrattretande.

Efter ett USA-besök 2013 börjades internet flöda av bilder som jämförde diktatorn Xi Jinpings utseende med Nalle Puh och USA:s dåvarande president Barack Obamas med Tiger – en annan karaktär i Nalle Puh-böckerna.

Onlinefenomenet spred sig vidare till Kina och det blev ett lättsamt sätt för kinesiska medborgare att håna sin ledare.

Något som diktatorn inte uppskattar.

För fem år sedan förbjöd Xi Jinping filmen ”Christopher Robin” – en ny filmatisering av AA Milnes berättelse om Nalle Puh.

”Förvirrande”

År 2015 skapade en ny satirbild stor uppståndelse.

Xi Jinping liknades återigen med Nalle Puh. En bild från en militärparad fick stor spridning.

Satirbilden blev 2015 mest censurerade, enligt nyhetssajten Hollywood Reporter.

– Auktoritära regimer är ofta känsliga, men motreaktionen är förvirrande eftersom regeringen effektivt krossar en potentiell positiv kampanj för Xi Jinping.

– Pekings reaktion är märklig i dubbel bemärkelse med tanke på att Xi har gjort betydande ansträngningar för att ge en bild av honom som en sympatisk och välvillig ledare, skrev sajten efter beskedet.

Våldsam film

Medborgare i Kina och Hongkong kommer följaktligen gå miste om den nya slasherfilmen ”Winnie the Pooh: Blood and Honey”.

I filmen har Nalle Puh förvandlats till en brutal mördarmaskin och går bärsärk i Sjumilarskogen – den fiktiva värld där författaren AA Milnes berättelser utspelar sig.

Filmen har splittrat publiken.

Regissören Rhys Frake-Waterfield har berättat att han fått ta emot enstaka dödshot efter biopremiären i USA.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 april

Viktig uppmaning till svenska bilister – gäller kommande vecka

2026 04 27

I veckan kommer svenska bilister möta något ovanligt längs många svenska vägar.

Den största militärövningen i Sverige på många år ska genomföras. Aurora 26 inleds under måndagen den 27 april.

Övningarna äger rum i hela Sverige, men med allra största närvaro i landets södra delar och Gotland, enligt Försvarsmakten.

Hela 18 000 soldater från tolv olika länder deltar i den drygt två veckor långa samlingen.

Rör sig längs vägarna

Ovanligt många militära fordon kommer under kommande veckor röra sig längs de svenska vägarna. Bland annat några av landet största och mest trafikerade vägar E4, E6 och E22, rapporterar SR.

Och svenska bilister uppmanas tänka till lite extra i samband med att man stöter på militära transporter.

– Håll ögonen på vägen och i trafiken, håll avstånd och bryt inte kolonnen, säger den södra militärregionens kommunikationschef Janne Boman, till radion.

LÄS OCKSÅ: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Trafikverket uppmanar

Trafikverket har, i egenskap av beredskapsmyndighet, varit en del av förberedelserna inför övningen.

Och myndigheten går ut med flera uppmaningar till svenska bilister under övningsveckorna.

– Under den här perioden kommer vi att se, för oss, lite annorlunda fordon ute på vägarna. Det finns vissa saker man ska tänka på som trafikant och det är främst att hålla avstånd och ta det lugnt, Helena Sundberg, regional direktör på Trafikverket, i ett uttalande.

– Man behöver också känna till att det inte är tillåtet att hindra, störa eller bryta en militär kolonn.

Hjälp inte fienden

Under kommande veckor kommer också trafiken skyltas om på några platser. Vissa begränsningar kan också bli aktuella, vilket går att hitta på Trafikverkets hemsida.

Myndigheten påminner också om försiktighet när det gäller fotografering.

– Vi vill också påminna om att man inte ska dela bilder på Försvarsmaktens fordon eller utrustning i sociala medier. I en skarp situation kan det innebära att man hjälper motståndaren genom att ge dem en pusselbit, säger Helena Sundberg.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: A. Lazic

Text: Redaktionen


26 april

Varnar om vädret i veckan – ”mycket oroande”

2026 04 27

Våren och värmen sprider sig över Sverige.

Och även om de senaste dagarna har inneburit något kyligare temperaturer i stora delar av landet, är en vändning snart på ingång.

– Blickar vi framåt Valborg och 1 maj kan vi konstatera att den varmare luftmassan som redan idag befinner sig över brittiska öarna närmar sig Skandinavien lagom till siste april, säger Erik Höjgård-Olsen, meteorolog vid SMHI.

– Vid månadsskiftet kan temperaturen i söder stiga till omkring 20 grader och i norr omkring 15.

Varnar för solen

I takt med att solen och värmen återvänder söker sig allt fler utomhus.

Men det allt starkare solskenet kommer också med en risk och inför att vårvärmen nu är på ingång kommer en varning för en växande trend.

Allt fler följer UV-index för att lapa sol när solen skiner som starkast.

– Vi är mycket oroade över trenden där människor använder detta index för att maximera strålningens effekt, säger generalsekreteraren för Norska Cancersällskapet, Ingrid Stestadvold Ross, till Dagbladet.

LÄS MER: Sverige går miste om jätteaffär

”Svämmar över”

Nio av tio hudcancerfall orsakas av överdrivet solande, enligt det Norska Cancersällskapet.

Och även om den brända huden läker på ytan, så ackumuleras skadorna.

–  Huden glömmer inte. Den sparar på intensiva solanfall, säger Ingrid Stestadvold Ross, till tidningen.

– Till slut svämmar det över, och då blir det cancer.

Ökar i Sverige

I Sverige syns också den växande trenden att sola när UV-index ligger högt. En farlig utveckling, enligt Cancerfonden.

– Att medvetet söka stark sol för att bli brun snabbare ökar risken för hudcancer, och även om man inte får cancer så åldras huden snabbare om man är ute mycket i solen vilket många inte tänker på, säger Fanny Pontan på Cancerfonden.

Hudcancer tillhör de vanligaste och snabbast ökande cancerformerna i Sverige, med över 17 000 fall varje år.

– Sverige har bland de högsta incidenstalen för hudcancer i världen, säger Fanny Pontan.

– I dag råder en norm i Sverige där solbränna ofta förknippas med hälsa och ideal. Det är något vi behöver förändra på, svenskar behöver bli bättre på att njuta av solen och värmen samtidigt som de är i skuggan mer.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: Herbert Goetsch

Text: Redaktionen