Diktatorn har försvunnit – bryter tystnaden

2023 05 15

Belarus diktator Alexander Lukasjenko har inte synts offentligt på en hel vecka.

Igår, söndag, uppgavs den belarusiska ledaren ha förts till sjukhus.

– Lukasjenkos konvoj anlände till sjukhuset vid 19-tiden som då stängdes av och bevakades av beväpnade poliser, uppger Kyiv Independent med hänvisning till medier i Belarus. 

Bryter tystnaden 

Samma dag firades dagen för officiella statssymboler i Belarus. 

Av tradition närvarar alltid landets ledare. 

Men inte den här gången. Lukasjenko är fortfarande försvunnen från rampljuset. 

Efter en vecka av spekulationer bryts nu tystnaden kring diktatorns hälsa. 

Han är sjuk, men det framgår inte av vad. 

– Det är inte covid, men han har precis blivit sjuk. Trots att han blev sjuk ansåg han att det var hans plikt att resa till Moskva och senare på kvällen samma dag höll han ett evenemang i Minsk, säger den ryska parlamentarikern Konstantin Zatulin till tidningen Podjem. 

– Han behöver nog vila, det är allt. 

Upptagen med "pappersarbete" 

Presstjänsten för Belarus presidentadministration har fortfarande inte officiellt gjort något uttalande.

Enligt den ryska tidningen har det dock fällts inofficiella kommentarer om att Lukasjenko inte har visat upp sig eftersom han är upptagen med “pappersarbete”. 

– De har ett sådant jobb, de är skyldiga att säga så. Det kan mycket väl vara så att han verkligen jobbar med pappersarbete, säger Konstantin Zatulin.

Bandage på handen

Senast Lukasjenko visade sig offentligt var på morgonen den 9 maj på Röda torget i Moskva i samband med det ryska firandet av Segerdagen.

Såväl belarusisk som västerländsk media uppmärksammade att diktatorn gav ett märkbart ohälosamt intryck.

– Han såg trött och ostadig ut på fötterna. Ett bandage var synligt på hans högra hand, även om han annars inte visade några tydliga tecken på att han mådde dåligt, rapporterade Reuters.

Nyhetsbyrån noterade även att Lukasjenko missade en lunch med Vladimir Putin samma dag.

Unik rapportering

Spekulationerna om att Lukasjenko är allvarligt sjuk fick nytt liv efter att 68-åringen uteblev från ceremonin i Minsk igår.

Den ryska tidningen Kommersant har publicerat en artikel om diktatorns hälsa där man hänvisar till Konstantin Zatulins uttalande samt uppgifter i belarusisk oppositionsmedia.

Ett mycket ovanligt fenomen, skriver The Guardian, eftersom ryska medier nästan aldrig publicerar nyheter som berör hälsan hos Rysslands ledare eller deras allierade.

"Allvarligt hot"

Det har även florerat uppgifter om att Lukasjenko till och med skulle ha legat på dödsbädden.

Och om han dör kan ett stort politiskt vakuum uppstå i Belarus.

– Skulle det hända honom någonting och han inte längre kan styra landet så uppstår ett väldigt allvarligt hot mot Belarus demokrati, säger Belaruskännaren Michael Sender till TV4.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 dec 2025

Tre nya lagar införs på torsdag – det här gäller

2025 12 31

På torsdag, den 1 januari 2026, börjar flera nya lagar att gälla i Sverige.

En del av dem har varit omdiskuterade och påverkar många svenskar direkt i vardagen.

Sänkt skatt

Den första lagen gäller det ökade jobbskatteavdraget som innebär sänkt skatt på arbetsinkomster, pension och sjuk- och aktivitetsersättning.

Totalt handlar det om ett förstärkt jobbskatteavdrag med 17,36 miljarder kronor. En person med genomsnittslön får därmed 400 kronor i sänkt skatt per månad 2026, jämfört med 2025. Samtidigt sänks också skatten för pensionärer genom ett förhöjt grundavdrag för personer som fyllt 66 år.

– Skatten sänks lika mycket för en pensionär över 66 år som för en person under 66 år som arbetar, givet att de har samma inkomst, förklarade regeringen i höstas.

För en genomsnittspensionär innebär lagändringen en sänkt skatt motsvarande omkring 150 kronor per månad.

Sänker energiskatten

En annan uppmärksammad lag som börjar gälla vid årsskiftet är att elskatten sänks. Det var ett löfte som bland annat Kristdemokraterna gick till val på inför 2022. Dessutom stärks kundskyddet mot uppsägning och avstängning av el.

– Vi behöver också här och nu se till att minska trycket på familjernas plånböcker. Från den 1 januari 2026 sänks därför elskatten med nästan 10 öre/kWh, eller motsvarande 20 procent, förklarade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) tidigare i år.

Ministern kallade då nyheten för “ett av budgetens mest efterlängtade besked”, vilken även innehöll ett “högkostnadsskydd mot dyra elräkningar” om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowattimme.

Högkostnadsskyddet har dock kritiserats för att vara “verkningslöst”, eftersom spotpriset inte varit över 1,5  kr/kWh sedan krisåret 2022.

– Jag kan inte se något scenario fram till utgången av 2026 som gör att vi hamnar över den gränsen. Man låter väljarna tro att det ska påverka deras plånbok positivt, men i själva verket kommer det inte att förändra något, sade bland annat elmarknadsanalytikern Bengt Ekenstierna till DN i september.

LÄS MER: Svenska produktionen upphör – företag flyttar till Kina

Ett bidrag höjs kraftigt

En tredje lag gäller den kraftiga höjningen av återvandringsbidraget, som höjs från 10 000 kronor per person till 350 000 kronor per person. Syftet med den markanta ökningen är att locka invandrare, som inte integrerats i samhället, att återvända till sina hemländer. Som mest kan en familj få 600 00 kronor för att återvända.

Myndigheter har dock varnat för att höjningen kan leda till större fusk, någonting som regeringen säger sig ha tagit höjd för.

– Samtidigt som vi nu höjer bidraget ges också Migrationsverket fler verktyg för att förebygga att det fuskas med bidraget. Vi är måna om att det här stödet inte missbrukas och har nolltolerans mot alla former av fusk, säger migrationsminister Johan Forssell (M)  i ett uttalande.

Fler lagar senare under 2026

Förutom ovanstående tre lagar börjar även exempelvis tio tandvård att gälla efter nyår, ett nytt statligt stöd för tandvård för äldre. Senare under 2026 kommer även nya regler för bolån att införas och den så kallade dansbandsmomsen sänks i sommar från 12 till 6 procent.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Moskva attackerat – 600 000 ryssar saknar ström

2025 12 31

Det ryska försvarsdepartementet rapporterar om en storskalig luftattack mot Moskvaregionen.

Enligt departementet har 109 ukrainska drönare skjutits ned över regionen.

Flera av projektilerna tycks dock ha träffat sina mål.

Över 600 000 hushåll i Moskvaregionen saknar ström på tisdagskvällen, rapporterar nyhetsbyrån Ukraine National News (UNN) med hänvisning till ryska Telegramkanaler. 

– Innan det storskaliga strömavbrottet hördes ljud från drönare. För närvarande är det bekräftat att cirka 600 000 abonnenter saknar el, framhåller UNN.

Dessutom ska delar av den ryskockuperade staden Melitopol ha slocknat. Ryska trupper erövrade Melitopol i sydöstra Ukraina i början av den fullskaliga invasionen.

Uppgifter: Kraftstation träffad

Enligt obekräftade uppgifter har Ukraina lyckats slå ut en kraftstation i Moskvaförorten Ramenskoje.

– Ukrainska drönare har precis träffat ett massivt kraftverk i Ramenskoje, Moskva, efter att det ryska luftförsvaret misslyckats med att skjuta ner dem, skriver X-kontot WarMonitor som dagligen följer utvecklingen i kriget.

LÄS MER: Nobbar USA – vill bilda ny försvarsallians med Europa

Hotet: Moskva kan slockna helt

Andrij Hnatov – chef för generalstaben för de väpnade styrkorna i Ukraina – har tidigare hotat att mörklägga hela Moskva om inte Ryssland upphör med sina attacker mot ukrainsk energiinfrastruktur.

– Alla fiendens handlingar som syftar till att skada vårt land kommer att få ett symmetriskt svar, sade Hnatov när han fick frågan av en reporter på den ukrainska nyhetsbyrån Ukrinform.

– Vi kommer att finna möjligheter och har vapen som krävs för att genomföra dessa operationer, tillade generalstabschefen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putins enorma lögn avslöjad 

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen