16 juni 2026

Diktatorn har försvunnit – bryter tystnaden

2023 05 15

Belarus diktator Alexander Lukasjenko har inte synts offentligt på en hel vecka.

Igår, söndag, uppgavs den belarusiska ledaren ha förts till sjukhus.

– Lukasjenkos konvoj anlände till sjukhuset vid 19-tiden som då stängdes av och bevakades av beväpnade poliser, uppger Kyiv Independent med hänvisning till medier i Belarus. 

Bryter tystnaden 

Samma dag firades dagen för officiella statssymboler i Belarus. 

Av tradition närvarar alltid landets ledare. 

Men inte den här gången. Lukasjenko är fortfarande försvunnen från rampljuset. 

Efter en vecka av spekulationer bryts nu tystnaden kring diktatorns hälsa. 

Han är sjuk, men det framgår inte av vad. 

– Det är inte covid, men han har precis blivit sjuk. Trots att han blev sjuk ansåg han att det var hans plikt att resa till Moskva och senare på kvällen samma dag höll han ett evenemang i Minsk, säger den ryska parlamentarikern Konstantin Zatulin till tidningen Podjem. 

– Han behöver nog vila, det är allt. 

Upptagen med "pappersarbete" 

Presstjänsten för Belarus presidentadministration har fortfarande inte officiellt gjort något uttalande.

Enligt den ryska tidningen har det dock fällts inofficiella kommentarer om att Lukasjenko inte har visat upp sig eftersom han är upptagen med “pappersarbete”. 

– De har ett sådant jobb, de är skyldiga att säga så. Det kan mycket väl vara så att han verkligen jobbar med pappersarbete, säger Konstantin Zatulin.

Bandage på handen

Senast Lukasjenko visade sig offentligt var på morgonen den 9 maj på Röda torget i Moskva i samband med det ryska firandet av Segerdagen.

Såväl belarusisk som västerländsk media uppmärksammade att diktatorn gav ett märkbart ohälosamt intryck.

– Han såg trött och ostadig ut på fötterna. Ett bandage var synligt på hans högra hand, även om han annars inte visade några tydliga tecken på att han mådde dåligt, rapporterade Reuters.

Nyhetsbyrån noterade även att Lukasjenko missade en lunch med Vladimir Putin samma dag.

Unik rapportering

Spekulationerna om att Lukasjenko är allvarligt sjuk fick nytt liv efter att 68-åringen uteblev från ceremonin i Minsk igår.

Den ryska tidningen Kommersant har publicerat en artikel om diktatorns hälsa där man hänvisar till Konstantin Zatulins uttalande samt uppgifter i belarusisk oppositionsmedia.

Ett mycket ovanligt fenomen, skriver The Guardian, eftersom ryska medier nästan aldrig publicerar nyheter som berör hälsan hos Rysslands ledare eller deras allierade.

"Allvarligt hot"

Det har även florerat uppgifter om att Lukasjenko till och med skulle ha legat på dödsbädden.

Och om han dör kan ett stort politiskt vakuum uppstå i Belarus.

– Skulle det hända honom någonting och han inte längre kan styra landet så uppstår ett väldigt allvarligt hot mot Belarus demokrati, säger Belaruskännaren Michael Sender till TV4.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

ANMÄLNINGAR STRÖMMAR IN: Svenskar får faktura på 2 000 kronor

2026 08 25

Det rasslar in anmälningar till Konsumentverket om ett företag som kräver svenska konsumenter på pengar.

Anmälningarna har vällt in under flera år och många svenskar är drabbade.

Det handlar om hälsoföretaget Norwegian Lab som säljer provpaket med kosttillskott för 99 kronor, men många som har köpt vitaminerna har utan att veta om det istället åkt på prenumerationer och fakturor på nära 2 000 kronor, rapporterar SR.

Totalt har Konsumentverket fått in över 600 anmälningar om företaget. Dessutom har Allmänna reklamationsnämnden fått in “ett stort antal anmälningar” och norska Forbrukerrådet har över 800 påbörjade anmälningar kring bolaget.

Nu uppmanar Konsumentverket drabbade att inte betala fakturorna.

– Om du till exempel fått en faktura från Norwegian Lab trots att du inte ingått avtal så skicka en bestridan: jag har inte beställt och jag kommer inte att betala, säger Fredrik Selrot, vägledare på Konsumentverket, till radion.

KRkakak

Det aktuella företaget har även tidigare uppmärksammats i svenska medier, då med liknande klagomål: folk beställer hälsopaket för 99 kronor men drar omedvetet på sig dyra prenumerationer.

Det är helt klart många anmälningar mot ett och samma bolag, vilket tyder på att många konsumenter drabbas, sade David Ånesjö, jurist på Konsumentverket, till NWT då.

Pensionären Maja från Ystad är en av de drabbade som känner sig lurade. Hon hade köpt ett provpaket med piller mot urinläckage från Norwegian Lab efter en annons på sociala medier. Ingenstans framkom det att hon skrev upp sig på en prenumeration, menar 79-åringen.

Flera andra personer med liknande upplevelser har kontaktat Konsumentverket.

Om det inte tydligt framgick vid beställningen av provpaketet att du samtidigt ingick en prenumeration, är du inte bunden av något abonnemang, skriver myndigheten i ett svar till en kund som också fått en faktura från Norwegian Lab.

Kontakta företaget skriftligen och be dem visa att du fick information om abonnemanget och att du tackade ja till det. Om de inte kan visa detta kan du bestrida fakturan. Det betyder att du meddelar företaget att du inte anser dig vara betalningsskyldig för de utskick du inte beställt. 

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Svaret: Tar anmälningarna på allvar

Norwegian Lab har inte svarat på den senaste kritiken, men har vid tidigare tillfällen uttalat sig om de hundratals anmälningarna mot bolaget.

– Det är såklart många, dessvärre. Men vi sänder ut omkring 40 000 abonnemang om året i Sverige, och då ser vi fortfarande andelen anmälningar som låg, sade Norwegian Labs ekonomichef Ole Andreas Flotten till NWT i mars.

Företaget framhåller också att villkoren när man köper deras produkter är tydliga och att man tar anmälningarna på allvar.

Vi har uppjusterat vår kundservice väldigt mycket för att bli bättre på att hantera våra abonnemangsvolymer. Men vi ser också att vi kanske måste ta in ännu fler på kundservice för att jobba bättre med den informationsbiten också, säger Ole Andreas Flotten.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen