Diktator uppmanar militären – ”förbered er för krig”

2024 03 14

Nordkoreas diktator Kim Jong-Un kan vara på väg att starta ett nytt krig i världen. 

Under ett besök på en nordkoreanskt militärövning ska diktatorn uppmanat landets militär att slutföra ”förberedelser för krig”.

Det rapporterar amerikanska ABC News med hänvisning till statliga nordkoreanska medier.

Kim Jong-Un fällde uttalandet i samband med ett besök hos nordkoreanska stridsvagnsförband som deltog i övningen.

– Vid stridsvagnsövningarna i onsdags beskrev Kim landets senaste stridsvagn som "världens mäktigaste" och sa till sina trupper att stärka sin "stridsanda" och slutföra "förberedelser för krig", rapporterar ABC News.

Oroväckande tal i januari

Oron för Nordkoreas krigsplaner har ökat efter att Kim Jong-Un höll ett uppmärksammat tal i januari.

I talet lovade han att skriva om konstitutionen och stryka Nordkoreas uttalade mål om att finna en fredlig lösning på konflikten med Sydkorea.

Samtidigt underströk diktatorn att Sydkorea måste ”cementeras som Nordkoreas huvudfiende”.

Han konstaterade även att den omskrivna konstitutionen måste fastslå att Nordkorea ska annektera och underkuva Sydkorea om ett nytt krig bryter ut.

Sydkorea övar med USA

Diktatorns uttalande sker i samband med att Sydkorea avslutat en elva dagar lång militärövning med USA.

Militärövningen är Sydkoreas svar på grannlandets allt mer aggressiva hållning. Sedan 2022 har Nordkorea intensifierat testuppskjutningar av ballistiska robotar. Flera gånger har robotar flugit över både japanskt och sydkoreanskt territorium.

Förra året avfyrade Nordkorea rekordmånga ballistiska robotar, över 70 stycken. Minst en av robotarna uppges kunna bära en kärnstridsspets som skulle kunna nå USA:s fastland.

Som ett svar på uppskjutningarna har Sydkorea och USA intensifierat sitt militära samarbete.

Sanktioner

Kim Jong-Un hotfulla retorik handlar också om att sätta press på USA och väst, enligt flera experter och bedömare.

Diktatorn vill att omvärlden ska lätta på sina sanktioner mot landet och försöker uppnå detta genom militära hot.

Nordkoreas ekonomi pressas hårt av återkommande sanktioner som bland annat införts på grund av upprepade robottest och militära provokationer.

Foto: F. Andrejevic

Text: Redaktionen


JUST NU: Oväntat krav – privatisera svenskt landskap

2025 08 17

Nu kommer krav om en historiskt stor privatisering – av ett svenskt landskap.

Försök att reformera samepolitiken har misslyckats i flera år, och därför krävs nu drastiska åtgärder.

Det menar Adam Danieli från tankesmedjan Timbro i en debattartikel i DN.

Timbro föreslår nu att marken i Sápmi ska privatiseras – vilket skulle bli den största privatiseringen någonsin i Sverige, enligt debattören.

Kräver stor privatisering

Timbro och Adam Danieli menar att en misslyckad samepolitik har lett till åratal av problem och konflikter.

En av orsakerna bakom problemen är statens ägande av mark, menaren Timbro och Danieli.

Tankesmedjan Timbro kräver i sin rapport ”Befria Sápmi” stora liberala reformer för samernas bosättningsområde.

Bland annat kräver man alltså att marken i Sápmi ska privatiseras. Staten är formellt ägare till stora delar av fjällvärlden, skriver debattören.

– Den förvaltar omkring sex miljoner hektar mark – ett område större än hela Småland, Halland och Skåne tillsammans – belastad med vaga och eviga nyttjanderätter för samebyarna, skriver Adam Danieli i debattartikeln.

Detta leder till att förutsättningar i Sápmi är betydligt sämre än i övriga Sverige, menar han.

– Medan privata markägare i övriga Sverige fritt kunnat utveckla sin mark inom ett rättssäkert system, sitter Sápmi fast i ett kluvet ägande som inte kan förändras, anser Timbros debattör.

”Största någonsin”

Nu kräver Timbro en stor förändring. Debattören menar att statens ägande inte fyller någon funktion, utan lägger en ”död hand” över Norrlands inland.

– Marken bör överföras till samebyarna och inordnas i det fastighetsrättsliga systemet, så att den kan användas, överlåtas och utvecklas som annan mark i Sverige. Det skulle bli den största privatiseringen någonsin i Sverige – en historisk överföring av makt från staten till lokalsamhället, skriver Timbros Adam Danieli i debattartikeln.

Timbro kräver också en rad andra åtgärder, bland annat att man ska ”ge samebyarna äganderätt och näringsfrihet” samt ”avveckla Sametinget och renskötselmonopolet”.

Kommitté nedlagd

I vintras beslutade regeringen att den så kallade Renmarkskommittén skulle läggas ned, vilket sågs som ännu ett bevis för samepolitikens misslyckande.

– Det är tydligt att ett omtag behövs här, sade landsbygdsminister Peter Kullgren, enligt SVT.

Kommitténs ordförande Eric M. Runesson var dock besviken över beslutet, rapporterade kanalen.

Han tolkade nedläggningen som att politikerna var överraskade över det faktum att samebyarnas rätt är så omfattande.

– Det kanske inte leder till klang och jubelrop om man är ute efter att staten ska ha rådigheten över jakt och fiske, sade Runesson till kanalen.

Foto: Skogsfrun Wikimedia

Text: Redaktionen


Orbáns motståndare vädjar till Kreml

2025 08 17

Läget är oroligt i Ungern, och nu riktas en vädjan till Ryssland.

Ungerns premiärminister Viktor Orbán är en av Europas mest omstridda och kritiserade regeringschefer.

Men Orbáns framtida makt är långt ifrån säkrad.

Nu riktar Orbáns motståndare och Ungerns oppositionsledare en vädjan – till Kreml.

Vädjar – efter ord från rysk underrättelsetjänst

Den ungerske oppositionsledaren Peter Magyar vill ha försäkringar från Ryssland, rapporterar Reuters.

Magyar kräver ett löfte från Kreml om att Putinregimen inte ska blanda sig i den ungerska politiken inför valet nästa år. I valet kandiderar Magyar mot premiärminister Orbán, som av många uppfattas som Moskvavänlig.

Vädjan till Kreml kommer efter att rysk underrättelsetjänst gått ut med ett uppseendeväckande uttalande om Ungern och dess politiska opposition.

Den ryska underrättelsetjänsten hävdar i uttalandet att Magyar är ”lojal med globalistiska eliter”.

Samtidigt påstod man från ryskt håll att EU-kommissionen vill genomföra ett ”regimskifte i Ungern”, enligt nyhetsbyrån.

Dessa påståenden från rysk underrättelsetjänst skapar stor oro inom den ungerska oppositionen.

Och nu riktar Magyar alltså en vädjan till Kreml.

”Kräver försäkringar”

Magyar vill ha ett löfte från Kreml om att Putinregimen inte kommer att blanda sig i Ungerns politik.

– Jag kräver tydliga försäkringar om att Ryska federationen kommer att avstå från alla handlingar som kan anses vara inblandning i Ungerns inrikespolitik, inklusive desinformationskampanjer, cyberoperationer eller hot mot politiker och medborgare, skriver Peter Magyar i ett brev som har publicerats på Facebook, enligt nyhetsbyrån.

Peter Magyar leder partiet Tisza. Han har tidigare varit medlem i Orbáns parti, men hoppade av.

Opinionsmätningar visar att Tisza ligger före Viktor Orbáns parti Fidesz inför valet i Ungern nästa år.

Nu kräver Peter Magyar alltså att Ryssland respekterar Ungerns självständighet och inte blandar sig i politiken.

– Ungerns suveränitet och okränkbarheten i våra demokratiska processer kan inte förhandlas. Efterlevnad av dessa principer är minimikravet för ett meningsfullt bilateralt samarbete mellan våra länder, kommenterar Magyar, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Philippe BUISSIN Europeiska unionen 2024 resp Ivan Shilov

Text: Redaktionen