Detta händer med Nato om Trump vinner

2024 10 27

Vicepresidentkandidat JD Vance förklarar Trumps tankar om Nato.

USA-valet närmar sig med stormsteg.

I början av november kommer världen få reda på om det blir Kamala Harris eller Donald Trump som styr USA de kommande fyra åren.

En viktig roll som den amerikanska presidenten spelar har med Nato att göra, och där har många målat upp möjliga orosmoln ifall Trump skulle vinna.

Det händer

På söndagseftermiddagen har republikanernas vicepresidentkandidat JD Vance uttalat sig om saken.

Enligt Vance så vill Trump se ett starkt Nato och han har inga planer på att lämna försvarsorganisationen.

– Donald Trump vill att Nato ska vara starkt. Han vill vara kvar i Nato. Men han vill också att Natoländerna faktiskt bär sin del av försvarsbördan, säger Vance enligt Omni, som hänvisar till NBC:s “Meet the Press”.

“Är viktigt”

Vance uttalade sig även på söndagen om det rådande kriget i Ukraina.

– Jag tror att det är viktigt om vi någonsin ska få slut på kriget i Ukraina, i grund och botten, på någon nivå, kommer vi att behöva engagera oss i någon form av förhandlingar mellan Ukraina, mellan Ryssland, mellan våra Nato-allierade i Europa, säger han.

Fortsatt jämnt

Enligt en ny opinionsundersökning är det fortsatt extremt jämnt mellan Harris och Trump.

Undersökningen från TIPP Insights, som rankades som den mest exakta opinionsundersökaren av The Washington Post 2020, visade att Trump och Harris ligger på 48 procent med drygt en vecka kvar till valdagen.

Det rapporterar Newsweek

“Det är sanningen”

Costas Panagopoulos, professor i statsvetenskap vid Northeastern University, uttalar sig om situationen.

– Valet kommer sannolikt att avgöras av hur dessa röster i slutändan fördelas i de nyckelstater som kommer att avgöra resultatet.

Raghavan Mayur, chef för opinionsundersökningen TIPP Insights, understryker hur jämnt det verkligen är mellan kandidaterna.

– Vissa medier ignorerar detta avgörande faktum för att sälja berättelsen om att Trump inte kan vinna. Sanningen? Loppet är fortfarande oerhört jämnt.

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp M. Studzinski

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen