17 februari 2026

Det här blir julkalendern i SVT 2025

2025 01 28

Det har bara gått lite mer än månad sedan den sista luckan öppnades i “Snödrömmar”.

Men redan nu står det klart vilken som blir julkalendern i SVT 2025.

"Fartfylld tidsresa"

Upplagan för nästa jul har fått titeln “Tidstjuven” och beskrivs som en “fartfylld tidsresa genom historien”, skriver SVT Kultur.

Historien tar avstamp i staden Kråksjö. Handlingen följer en 11-årig pojke vid namn Clint som avskyr julen sedan dess att hans pappa försvann på självaste julafton.

När Clint får en mystisk kikare av en främmande man får han genom den se att pappan sitter fast i forntiden.

Efter att pojken upptäckt kikaren tätnar mystiken. Bland annat dyker Gustav Vasa upp i garderoben samtidigt som Clint försöker rädda sin far.

Flera kända skådespelare

Julkalendern 2025 är skriven av Daniel Karlsson och Calle Åstrand som även står för regin.

Den senare har bland annat regisserat de tidigare julkalendrarna “Mirakel” från 2020 och “Håkan Bråkan” från 2003. Dessutom har han arbetat med klassikern “Kenny Starfighter”.

Flera kända skådespelare kommer att medverka i serien, bland annat Per Svensson, Sissela Kyle, Loa Falkman och Johannes Kuhnke.

– Inspelningen startade måndagen 27 januari i Västervik och spelas även in i Stockholm och på Gotland, bekräftar SVT.

Rekordsiffror ifjol

Om “Tidstjuven” kan toppa förra årets rekordkalender “Snödrömmar”, som utspelade sig i ett samiskt sammanhang, återstår att se.

Fjolårets upplaga fick ett enormt genomslag och var i perioder det mest sedda programmet i hela Sverige efter “På spåret”.

Även 2023 års “Trolltider” slog rekord när premiäravsnittet sågs av hela 1,32 miljoner tv-tittare, men petades alltså omedelbart ner av “Snödrömmar”.

– Julkalendern renderar alltid jättemycket engagemang och förra årets ”Trolltider” var fantastisk i sin räckvidd och i sin uppskattning. Men det känns som att det pratas mer om ”Snödrömmar” och engagemanget är utan tvekan stort, sade Göran Danasten, exekutiv producent på SVT, till den egna kanalen i december.

Foto: JESHOOTS.com

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


1dec2025

Massiv kinesisk expansion i Ryssland

2026 03 06

Kina storsatsar i Ryssland.

Allt fler kinesiska företag tar sig in på den ryska online‑marknaden och hotar traditionella ryska aktörer.

Under förra året startades var femte e‑handelsföretag i landet med kinesiskt inflytande, rapporterar oberoende Moscow Times.

Ökar sin närvaro online

Under 2025 startades en betydande mängd nya online‑företag i Ryssland där en kinesisk medborgare varit grundare eller vd.

Ungefär var femte nyregistrerat e‑handelsbolag var kinesiskt enligt en undersökning från T-Business.

Analytiker visar att förra året fördubblades antalet registreringar av kinesiska företag inom e‑handel, och det totala antalet kinesiska aktörer som sysslar med online‑handel i Ryssland ökade 2,4 gånger jämfört med 2024.

– Den här utvecklingen är snabbare än vad vi sett tidigare, och visar på en tydlig trend av kinesiskt inflytande i Rysslands digitala ekonomi, säger en affärsanalytiker som följer marknaden.

LÄS MER: 80 procent stoppas – dundersmäll för Putins armé

Slår mot ryska aktörer

Den ökade närvaron av kinesiska nätverksföretag innebär att ryska entreprenörer möter hårdare konkurrens i en redan utmanande ekonomi.

Många ryska e‑handelsplattformar har tidigare haft en dominerande roll i landet, men den snabba ökningen av kinesiska aktörer har lett till ett ökat tryck – särskilt inom varuförsäljning och tekniska tjänster.

Experter menar att kinesiska företag ofta har stora resurser och effektiva logistikkedjor, vilket kan ge dem fördelar i konkurrensen om ryska konsumenter och partners.

– Det här är inte bara tillfälliga satsningar – det är en strukturell förändring, säger en marknadsexpert med fokus på e‑handel, till Moscow Times.

Öppnar upp

Den kinesiska expansionen i Rysslands digitala ekonomi kommer i ett läge där många västerländska företag har lämnat den ryska marknaden efter sanktioner och handelsbegränsningar.

Detta öppnar upp för asiatiska aktörer att ta större marknadsandelar.

Samtidigt fortsätter Kina och Ryssland bygga ekonomiska relationer inom många sektorer, där Kina länge varit en av de största handelspartnerna för rysk import och export.

LÄS MER: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen