JUST NU: Det här är Liberalernas nya partiledare

2022 04 08

Nyamko Sabunis efterträdare är klar. Liberalerna bekräftar att den tidigare förste vice partiordföranden Johan Pehrson tar över.

– Det är en ny uppgift som jag tar på mig med ödmjukhet och energi. Liberalerna är nyckeln till en liberal borgerlig regering och jag står redo att leda Liberalerna genom en historisk valrörelse, säger han i ett pressmeddelande.

En veteran

Johan Pehrson är en veteran i politiska sammanhang.

Han har varit ledamot av Liberalernas partistyrelse sedan 2001. Han var partisekreterare för partiet, som då kallades för Folkpartiet, mellan 2001 och 2002.

Han var även partiets gruppledare mellan 2006 och 2014

Konkurrerade med Sabuni

Han var en av kandidaterna som konkurrerade om partiledarposten efter tidigare partiledaren Jan Björklunds avgång.

Inför sin kandidatur meddelade Pehrson att han ville se ”ett obundet liberalt parti”, med en långsiktig klimatsmart energiförsörjning för att ”öka företagsamheten och därmed säkra välståndet”

– Var individ måste ges möjlighet att leva ett meningsfullt liv. Detta förutsätter en jämlik kunskapsskola och tillgång till vård och omsorg utifrån individens behov och förutsättningar. De som vikt ett liv åt hårt arbete ska ha en bra pension och fungerande äldrevård, skrev Pehrson i ett uttalande

Natovän

Johan Pehrson varnade i samband med sin kandidatur för en ökad hotbild från Ryssland och Kina.

– Vi liberaler har alltid tagit kampen för individens frihet och stått upp mot alla former av förtryckande strukturer. Ett ansvar vi är skyldiga att driva vidare, skrev han i Expressen.

Kritiken

2013 fick Pehrson utstå hård kritik från Liberalernas ungdomsförbund. Dåvarande ordförande i ungdomsförbundet, Linda Nordlund, krävde hans avgång efter att han försvarade polisens så kallade Reva-projekt, som innebar att polisen på uppdrag av regeringen började ”verkställa avvisning- och utvisningsbeslut”.

Kritik riktades mot att polisen ”jagade papperslösa”.  

Anledningen

Johan Pehrsons företrädare Nyamko Sabuni meddelade sin avgång på en presskonferens under förmiddagen.

– Jag har meddelat valberedningens ordförande mitt beslut att lämna posten som partiledare för Sveriges liberala parti, säger Sabuni som menar att samtal om hennes person skymmer partiets möjligheter.

Sabuni lämnade presskonferensen utan att besvara några frågor.

Foto: Liberalerna

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen