Delta Airlines-plan har kraschat
2025 02 18
Ett flygplan har kraschat i Toronto.
På måndagskvällen kommer uppgifter om att ett flygplan har kraschat i Kanada.
Det ska röra sig om ett plan från det amerikanska flygbolaget Delta Airlines.
Flera personer ska vara skadade och en stor insats pågår just nu vid platsen, rapporterar kanadensiska CTV News.
I Toronto
Flera personer har skadats efter en flygkrasch på Toronto Pearson International Airport, enligt sjukvårdare.
Ambulanspersonal bekräftade till CP24 att upp till åtta personer skadades och tillade att de är osäkra på omfattningen av skadorna.
Bilder från platsen visar hur planet just nu ligger upp och ner på flygplatsen.
Meddelande från flygplatsen
I ett inlägg på X framhåller flygplatsen att de är "medvetna om en incident som involverar ett Delta Airlines-plan som anlände från Minneapolis".
Polisen säger att de är på plats och undersöker med sjukvårdare.
– Toronto Pearson är medvetna om en incident vid landning med ett Delta Airlines-plan som anlände från Minneapolis. Nödteam svarar. Alla passagerare och besättning är redovisade, meddelar flygplatsen.
Personal på flygplatsen berättade för CTV News att de har stängt av alla ankomster och avgångar just nu.
Medan flygplatsen inte omedelbart bekräftade det, listar Pearsons webbplats flera förseningar som påverkar ankomster och avgångar.
Det är oklart hur allvarligt skadade personerna är, det finns i nuläget inga uppgifter om dödsfall.
Flera gånger
Under den senaste tiden har flera flygplan kraschat runt om i världen.
De senaste månaderna har ett flyg från Azerbazjzjdan kraschat i Kazakstan, många dog i en krasch i Sydkorea och i såväl Sao Paolo och Alaska som Philadelphia och Washington har flygplan kraschat.
I Alaska
Nio passagerare och en pilot fanns ombord på planet när det störtade i Norton Sound, cirka 55 km sydost om Nome, en stad med cirka 3 500 invånare på Alaskas västkust.
Den amerikanska kustbevakningen sade senare att planet hade upplevt en snabb förlust av höjd och hastighet innan kontakten förlorades.
Samtliga passagerare dog, uppger BBC.
Foto: L. Souza
Text: Redaktionen