De vill krossa Europas enighet – på stormöte imorgon söndag

2025 03 03

Två premiärministrar vill bryta det europeiska försöket att enas vid stormötet i London imorgon, söndag.

På söndag kommer Europas ledare att träffas i London, där Storbritanniens premiärminister Keir Starmer står värd för ett möte som har stor betydelse för kontinentens framtida säkerhet.

Även statsminister Ulf Kristersson (M) kommer att delta.

Men hoppet om ett Europa som står enat i tider av kris, riskerar att grusas av Ungerns och Slovakiens premiärministrar, Viktor Orbán och Robert Fico, rapporterar Politico.

Kräver samtal med Ryssland

Ungern och Slovakien kräver direkta samtal med Ryssland och vill även förändra den europeiska linjen när det gäller rysk energi.

Orbán och Fico motsätter sig öppet EU:s enade front till stöd för Ukraina, och ställer istället krav som låter som ett eko från Kreml, enligt tidningen.

I ett brev till Europeiska rådets president António Costa på lördagen kräver Orbán att EU ska inleda direkta förhandlingar med Ryssland för att få till ett eldupphör i Ukraina.

Slovakiens premiärminister Robert Fico säger att han vägrar acceptera ytterligare ekonomiskt eller militärt stöd till Ukraina. Han avfärdar också parollen ”fred genom styrka”, som han menar är orealistisk, enligt tidningen.

Dessutom kräver Fico att toppmötet i London ska leda till att rysk gastransit till Slovakien och Europa återupptas.

Detta skulle leda till att Europa återigen blir beroende av Ryssland, enligt Politico.

Ställt sig på Trumps sida

Viktor Orbán har också tydligt ställt sig på Trumps sida efter det kaotiska mötet mellan den amerikanska presidenten och hans ukrainska kollega Zelenskyj i Vita huset i går. Detta medan en rad andra ledare istället uttryckte sin sympati för Zelenskyj.

Orbán och Fico visar med all önskvärd tydlighet att de kommer att gå tvärs emot övriga europeiska ledare vid stormötet i London på söndag.

Ett möte som beskrivs som väldigt viktigt, vilket bland annat understryks av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mötet i London i morgon är ännu viktigare nu efter gårdagens händelser i Washington DC, säger statsministern till DN.

Foto: President of Russia Office resp Nato

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen