– De som fått Astra bör snarast få en tredje dos

2021 08 04

Alla som har fått Astra Zenecas vaccin löper större risk att smittas och att bli sjuka och de bör därför få dos 3 snarast.

Det anser Anders Björkman, professor i infektionssjukdomar vid Karolinska institutet, som dessutom betonar att situationen är extra allvarlig eftersom det är de äldre som har fått Astra Zeneca.

– Detta är allvarligt eftersom det betyder att även de äldre, som har fått Astra Zenecas vaccin, kommer att vara med och bidra till smittspridningen i höst, säger han till DN.

Astra har svagheter

4 av 10 som fått Astra Zenecas vaccin riskerar att smittas av den nya deltavarianten och var tredje kan dessutom bli sjuk och därför bör de så snart det bara går få dos 3 i form av ett så kallat mRNA-vaccin, det vill säga Moderna eller Pfizer, menar professorn, enligt DN.

Bakgrunden är att Astra har visat sig ge sämre skydd:

Asymtomatisk infektion

◾Pfizer 80 %

◾AstraZ 60 %

Sjukdom

◾Pfizer 88 %

◾AstraZ 67 %

Sjukhusinläggning och död

◾Pfizer 96 %

◾AstraZ ingen data

Källa: DN

Slutsatsen är enkel – Astra Zeneca ger ett betydligt sämre skydd jämfört med Pfizer. Medan bara 12 % av de som fått Pfizer Biontech riskerar att bli sjuka så riskerar hela 33 % av de som fått Astra Zeneca att bli sjuka.

– Det är ganska mycket, säger Anders Björkman till DN.

Håll fortsatt avstånd i affären

Samtidigt bedöms risken för sjukhusinläggning och dödsfall att vara låg även med Astra Zenecas vaccin. Anders Björkman kommer dock med flera uppmaningar.

– Man bör fortfarande hålla avstånd i affären och inte gå på stora fester även om man är fullvaccinerad, säger professor Björkman som indikerar att de som fått Astra bör vara extra försiktiga.

ANALYS

Folkhälsomyndigheten meddelade igår att dos 3 eventuellt blir aktuellt för 80-plussare och vissa riskgrupper redan i höst och sannolikt för en större del av den vuxna befolkningen under nästa år 2022.

Det skiljer sig ganska kraftigt från professor Björkmans rekommendation då han anser att alla som fått Astra bör få dos 3 snarast, det vill säga nu i augusti och september. Men då de allra flesta som fick Astra inte är 80-plus så innebär det att de enligt Folkhälsomyndigetens senaste besked troligen får vänta till nästa år. Folkhälsomyndighetens inriktning framöver är dock oklar och kan komma att ändras.

Man bör tänka på att Folkhälsomyndigheten har många aspekter att väga in inklusive vad som är praktiskt genomförbart.

Viktigt att tänka på

Det är naturligt att en del som fått Astra känner en viss oro men det är viktigt att tänka på följande:
✅ Det alternativ som enligt forskare har allra störst risker är om man inte vaccinerats alls.

✅ Astra ger ett mycket bra skydd mot allvarlig sjukdom och död. Det är ingen prognos utan det är bergfast kunskap och det kan vi se baserat på hur dessa kurvor utvecklades efter att en stor andel av Sveriges äldre fick Astra i våras - sjukhusinläggningar och dödsfall sjönk mycket kraftigt.

✅ Man kan finna glädje i kunskapen om att studier pekar på att en mix av Astra och Pfizer ger mycket bra resultat och när dos 3 förr eller senare kommer så är det väldigt positivt.

Det finns med andra ord många anledningar att känna tacksamhet och glädje istället för oro.

Ärlig och rak

Samtidigt ska man vara ärlig och rak och Astra Zeneca har brister jämfört med Pfizer Biontech. Har man fått Astra kan det vara bra att ta del av professor Björkmans information och många i den kategorin lär även vara lite extra försiktiga till dess att de fått dos 3 .Men skyddet är ändå betydligt, betydligt bättre än de som inte vaccinerats alls.

[yop_poll id="448"]

Ryska trupper krossas i överraskningsattack

2026 01 13

Ukrainska styrkor har överraskat ryska trupper.

Ukrainska trupper har krossat ryska försök att rotera och förbereda en ny offensiv i Donetsk‑regionen, enligt militära källor i Ukraina.

Under en överraskningsattack träffades ryska trupper och krigsmaterial förstördes, rapporterar RBC Ukraine.

Störning i ryska förberedelser

I området kring Pokrovsk i Donetsk‑regionen uppger Ukrainas 25:e luftburna brigad att man har lyckats störa ryska styrkors rotation och förberedelser för en planerad attack mot staden.

Enligt underrättelser identifierades ryska enheter och koncentrationer i Shakhtarskyi‑mikrodistriktet, vilket ledde till att ukrainska fallskärmsjägare avfyrade Grad‑raketer mot de samlade positionerna.

– Efter att ha fått bekräftade uppgifter om ryska positioner använde ukrainska parasoldater raketartilleri. Tio granater träffade området där fienden var koncentrerad, rapporterar militära källor.

LÄS MER: Expert fruktar kedjereaktion: kan få Ryssland att invadera

Resultat av operationen

Som ett resultat av den ukrainska eldöverföringen förlorade de ryska styrkorna materiel och soldater, enligt uppgifter.

Minst sex ryska trupper träffades, vilket tvingade angriparna att uppehålla ytterligare offensiva operationer i området.

Ukrainska militären beskriver händelsen som en del av stridsoperationerna i Pokrovsk‑riktningen, där intensiva strider fortsätter mellan parterna.

Front med hårda strider

Frontlinjen kring Pokrovsk är en av de mest aktiva sektorerna i östra Ukraina, med ryska försök att omringa staden från flera håll och förstärka trupper i området.

Enligt Ukrainas generalstab registrerades hela 46 ryska anfall i riktningen den 11 januari, där huvudstyrkorna enligt rapporter är koncentrerade söder om stadens centrum.

Trots detta säger talespersonen för Ukrainas generalstab, major Andrii Kovalov, att de ukrainska försvararna fortfarande håller norra delen av Pokrovsk längs järnvägslinjen.

– Ryska försök att bryta igenom med anfallsgrupper ovanför järnvägen stoppas framgångsrikt av de ukrainska försvarsstyrkorna, säger Kovalov.

Ryska trupper fortsätter sina försök att tränga in i staden, men ukrainska försvarare uppger att de bekämpar de ryska anfallsförsöken och hindrar framryckningarna.

Striderna i området väntas fortsätta med hög intensitet, där båda sidor genomför frekventa offensiva och defensiva operationer för kontroll över Pokrovsk och dess strategiska position i Donetsk‑regionen.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste elbilarna i Sverige – hela listan

Foto: HUNGQUACH679PNG

Text: Redaktionen


12 jan 2026

LARMET: Var tredje pensionär måste offra vanlig vardagsvara

2026 01 13

Övergången från att arbeta till att gå i pension riskerar att bli något av en kalldusch för många i Sverige.

För en hel del innebär det en helt ny ekonomisk livsstil, framhåller Länsförsäkringar efter att ha publicerat en ny rapport i ämnet på måndagen.

Två av tre av dagens pensionärer uppger att de gjort minst en ekonomisk förändring sedan de slutade jobba.

Och det kan bli betydligt värre än vad vissa är beredda på.

– För många blir skillnaden mellan lön och pension större än väntat, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

Måste avstå vanliga varor

I Länsförsäkringars undersökning framgår att var tredje pensionär, 33 procent, tvingats dra ned på inköp av vardagsvaror som exempelvis kläder och andra prylar. 

Bland kvinnor är siffran 66 procent när även kategorin “upplevelser” räknas in i ekvationen, jämfört med männen som ligger på 48 procent.

Det får Länsförsäkringar att slå larm

Skillnaderna mellan kvinnor och män följer med hela vägen in i pensionen. Lägre livsinkomster och därmed lägre pensioner gör att kvinnor oftare behöver anpassa sin livsstil mer när lönen ersätts av pension. För den som har möjlighet kan eget sparande därför spela en större roll för att skapa ekonomisk stabilitet som pensionär, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: Ica slår larm om sina egna kunder: ”Smärtgräns”

"Dra åt svångremmen"

En annan vanlig förändring, ofta ofrivillig, kan vara att behöva flytta till ett mindre boende vid pensionen, eftersom boendeformen behöver anpassas till den nya inkomsten.

Bland låginkomstpensionärer har 19 procent gjort så, jämfört med 7 procent bland de med högst inkomster.

– Pensioneringen innebär för många ett tydligt inkomstskifte, som ofta leder till att man måste se över sina utgifter. För vissa handlar det om att prioritera annorlunda, för andra om att behöva dra åt svångremmen, säger Stefan Westberg.

LÄS MER: Börsbolag i kris – aktien totalkraschar

Foto: BettyV

Text: Redaktionen