CENTERPARTIET: Kandidaterna klara – de gör upp om att ersätta Annie Lööf

2022 11 07

Valberedningen presenterar under en presskonferens på måndagsförmiddagen tre partikandidater som kan bli Annie Lööfs (C) efterträdare.

Valberedningens arbete är klart. De tre kandidaterna är gruppledaren Daniel Bäckström, näringspolitiska talespersonen Elisabeth Thand Ringqvist och nya riksdagsledamoten Muharrem Demirok.

– Vi genomför en öppen kandidatturné med tre kandidater, säger valberedningens ordförande Jan Andersson, i en intervju med Expressen.

Namnen har sedan tidigare pekats ut i förhandsspekulationerna.

Ledaregenskaper och karisma

Valberedningen har både intervjuat de tre kandidaterna och gjort utvärderingar av dem.

Viktiga egenskaper som de vid sin bedömning tagit hänsyn till är goda ledaregenskaper och även förmåga att kunna driva ”strategiskt arbete”.  

Vad som också betonas är att ha karisma och kunna bygga förtroende, rapporterar Expressen.

Ledde Centerpartiet i 11 år

Centerpartiet skriver på sin hemsida att de tre kandidaterna under de kommande veckorna ska medverka på fyra utfrågningstillfällen runt om i landet.

– Centerpartiet är en stark folkrörelse, därför är det grundläggande att kandidaterna får chansen att presentera sig för hela Centerrörelsen. Vi har nu bra bredd på kandidater när det gäller profil, bakgrund och erfarenhet, säger Andersson, i en artikel på Centerpartiets hemsida.

Det var bara fyra dagar efter valet i år som Annie Lööf meddelande sin avgång. Hon hann leda Centerpartiet i elva år, skriver Expressen.

Utses länge fram

Centerpartiet kommer att utse den nya partiledaren under en extrastämma i Helsingborg den 2 februari nästa år, rapporterar SvD.

Nu kommer en öppen kandidatturné att ske med de tre kandidaterna. Valberedningen kommer då att lyssna in Centerrörelsen och därefter presentera förslag till stämman.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Många svenskar har snabbt blivit sjuka

2025 10 24

Många svenskar har insjuknat.

Många i Sverige har blivit sjuka den senaste tiden.

Sveriges lantbruksuniversitet har gjort mätningar i avloppsvattnet och mäter nivåerna av luftburna virus, och ser att en sjukdom ökar på flera håll i Sverige.

Fler sjuka – avloppsvattnet avslöjar

Sveriges lantbruksuniversitet mäter nivåerna av bland annat Coronavirus, Influensa A och Influensa B, rapporterar SR.

Deras mätningar, som görs vid 19 av Sveriges reningsverk, visar att säsongsinfluensan nu är på gång i Sverige.

– Senaste veckan har vi detekterat ett influensavirus i Göteborg, Helsingborg, Kalmar, Karlstad, Linköping, Luleå, Malmö, nästan alla av Stockholms reningsverk som vi bevakar, Umeå… så nästan alla, säger Anna Székely, som leder SLU:s forskningsarbete, till radiokanalen.

Säsongsinfluensavirus sprids alltså allt mer.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Folkhälsomyndigheten anser emellertid inte att influensasäsongen har kommit igång på riktigt än – även om en tydlig ökning har noterats senaste veckan.

Myndigheten uppmanar dock folk att förbereda sig.

Uppmaning – tänk på detta

Folkhälsomyndigheten vänder sig särskilt till människor som behöver vaccinera sig mot influensa.

– Det man kan tänka på nu är att inte underskatta influensan, men det här är en bra tidpunkt att vaccinera sig om man rekommenderas det, säger AnnaSara Carnahan, epidemiolog på Folkhälsomyndigheten, till radiokanalen.

Vissa grupper rekommenderas att vaccinera sig mot influensa, enligt 1177.

Det gäller bland annat om man fyller 65 år i år eller är äldre än så.

Flera grupper rekommenderas vaccination

Det handlar också om personer som har en viss sjukdom eller en ökad risk för allvarlig influensa av någon annan orsak.

Det gäller bland annat personer som har en hjärt- kärlsjukdom, personer som har problem med andningen på grund av sjukdom, och personer som har leversvikt, njursvikt, diabetes eller nedsatt immunförsvar på grund av sjukdom eller behandling.

Även personer med flera funktionsnedsättningar eller Downs syndrom, eller som är gravida efter vecka 12, rekommenderas vaccination, enligt vårdsajten.

Man kan också behöva vaccinera sig om man ofta är nära någon med kraftigt nedsatt immunförsvar.

Om man är osäker och vill veta om man rekommenderas att vaccinera sig bör man vända sig till vården.

 LÄS OCKSÅ: Oljepriset rusar – ”risk för eskalering”

Text: Redaktionen


24 oktober 2025

JUST NU: Ryssland hotar med chock – kan drabba vanliga svenskar

2025 10 24

Ryssland reagerar starkt mot nya amerikanska sanktioner.

Vladimir Putins ekonomiska sändebud Kirill Dmitrijev har rest till USA efter beskedet om nya amerikanska sanktioner mot Ryssland.

Han beskriver sanktionerna som ”ovänliga åtgärder” – och menar nu att västvärlden kommer att drabbas hårt.

Hotar med chock

De amerikanska sanktionerna har ”absolut ingen” påverkan på Rysslands ekonomi, hävdar Dmitrijev, enligt Moscow Times.

Samtidigt hävdar han att sanktionerna kommer att medföra en chock – i form av stigande bensinpriser som drabbar väst.

– Priserna på oljemarknaderna har redan stigit och kommer att fortsätta att stiga, säger Kirill Dmitrijev, enligt tidningen.

Enligt Putins sändebud kommer konsekvenserna alltså att bli kännbara vid bensinpumpen för vanliga amerikaner. Det skulle i så fall kunna innebära att även svenskar drabbas, eftersom oljemarknaden är global.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Anklagar Storbritannien och EU

Det är emellertid tydligt att Putinregimen är mer stressad över de amerikanska sanktionerna än den vill erkänna.

Omedelbart efter att Trump-administrationen hade gett besked om nya sanktioner, och meddelat att toppmötet mellan Trump och Putin ställs in, reste Dmitrijev till USA för att diskutera ”framtiden för de rysk-amerikanska relationerna”.

Dmitrijev passar samtidigt på att rikta hårda anklagelser mot Ukraina och mot de europeiska länderna, enligt tidningen.

Han anklagar Ukraina för att ha ”försenat och stört förhandlingarna” mellan Ryssland och USA.

Samtidigt påstår han att Kyiv agerar ”på begäran av britterna och européerna, som vill att konflikten ska fortsätta”.

– Vi ser att det är Ukraina som inte vill lösa de problem som hopar sig. Vi kommer att förmedla till våra amerikanska kollegor att Ukraina tyvärr stör den nödvändiga dialogen, säger Kirill Dmitrijev, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset rusar – ”risk för eskalering”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen