SVERIGE: Därför ökar smittspridningen

2023 01 04

För få är fullvaccinerade mot covid-19 i Sverige.

Därför ökar smittan återigen i en hastig takt.

Den slutsatsen drar Britt Åkerlind, smittskyddsläkare i Region Östergötland.

– Man kan se en koppling mellan att få personer tagit tredje sprutan och dagens smittspridning, säger hon till SVT Nyheter.

I åldersgruppen 40-44 år och hos dem som är ännu yngre är det många som inte har tagit vaccinationspruta nummer tre, rapporterar tv-kanalen.

Det betyder enligt Britt Åkerlind att många inte har något skydd alls mot det smittsamma viruset.  

– Om det har gått mer än sex månader sen den senaste dosen, då är det inte säkert att man har mycket skydd kvar, säger hon till SVT.

Hon tillägger:

– Den delen av befolkningen som är mottaglig för en ny infektion kan sprida den vidare. Det blir som ringar på vatten. Till slut smittas någon som är känslig i det här flödet och blir allvarligt sjuk.

Folkhälsomyndighetens rekommendation

För att skyddet ska bli starkt krävs två doser av vaccin mot covid-19.

Men skyddseffekten avtar med tiden.

Därför uppmanar Folkhälsomyndigheten alla under 65 år att ta minst en påfyllnadsdos.

– Alla i Sverige som är 18 år och äldre rekommenderas en primärvaccination med minst två doser vaccin mot covid-19. Skyddet efter dos 2 avtar successivt ju längre tiden går och snabbare hos äldre än hos yngre. Därför rekommenderas alla som är 18 år och äldre en påfyllnadsdos (dos 3) tidigast fyra månader efter primärvaccinationen, uppger myndigheten.

Om fler påfyllnadsdoser är aktuella, rekommenderas dessa att ges med minst fyra månaders intervall.

– Efter påfyllnadsdosen får man ett fortsatt bra skydd mot allvarlig covid-19. En påfyllnadsdos rekommenderas även om du har varit sjuk i covid-19, skriver Folkhälsomyndigheten.

Nya rekommendationer

Eftersom risken  för att bli allvarligt sjuk i covid-19 är större i vissa grupper har särskilda rekommendationer utfärdats.

Följande rekommendationer gäller från 1 mars:

- Personer som är 80 år och äldre samt personer som bor på särskilda boende för äldre (SÄBO) rekommenderas att under 2023 vaccinera sig med två påfyllnadsdoser per år – en under våren och en inför höst-/vintersäsongen, med sex månaders intervall mellan doserna.

- Personer som är 65–79 år samt yngre personer med riskfaktorer rekommenderas att vaccinera sig med en påfyllnadsdos inför höst/vintersäsongen 2023.

- Regionerna rekommenderas även att tillhandahålla möjlighet till ytterligare en påfyllnadsdos för dessa grupper.

- Dosen bör tas med sex månaders intervall till den rekommenderade dosen inför höst-/vintersäsongen.

- Exempel på medicinska riskfaktorer är fetma, diabetes, nedsatt njurfunktion eller högt blodtryck.

- Den nya rekommendationen gäller från 1 mars 2023 och tills vidare. Nuvarande rekommendationer gäller fram till dess.

Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto: Region Kronoberg

Text: Redaktionen


Island förvarnar: “Extrem kyla” kan slå mot Sverige – värsta i modern tid

2025 11 13

En historisk varning har utfärdats från den isländska regeringen.

Att den stora havströmningscirkulationen i Atlanten kan kollapsa utgör en nationell säkerhetsrisk och ett existentiellt hot.

Det framhåller Islands klimatminister Johann Páll Johansson, rapporterar Reuters.

Aldrig tidigare har ett klimatrelaterat hot gått under den beteckningen.

– Det är ett direkt hot mot vår nationella motståndskraft och säkerhet. Detta är första gången ett specifikt klimatrelaterat fenomen formellt har lagts fram för nationella säkerhetsrådet som ett potentiellt existentiellt hot, framhåller ministern enligt nyhetsbyrån.

Kan utlösa modern istid

Den atlantiska meridionala cirkulationen, ofta förkortat Amoc, för med sig varmt vatten från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa.

Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

Har skett förr

Amoc har kollapsat tidigare. Senast var för 12 000 år sedan, vilket skedde i samband med den senaste istiden.

Forskarna är inte helt överens om när det skulle kunna ske nästa gång. Studier har pekat på att det skulle kunna ske redan inom några år, andra menar att det är mer sannolikt inom 30-40 år.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, sade René van Westen från nederländska Utrecht University till SVT efter en studie i ämnet förra året.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

"Vi borde vara mycket oroliga"

Nämnda studie hade i datamodeller identifierat varningssignaler på att vi är på väg mot en så kallad “tipping point”, det vill säga en brytpunkt där en kollaps av hela strömsystemet blir ett faktum.

– Jag tror att vi borde vara mycket oroliga, har Peter Ditlevsen, professor vid Köpenhamns universitet, tidigare sagt till The Guardian.

Att Island klassar hotet som en nationell säkerhetsrisk gör det möjligt för regeringen att utarbeta strategier för värsta tänkbara scenarier.

LÄS MER: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen


13nov25

Unikt förbud om bensin- och dieselbilar – första landet i världen

2025 11 14

FN:s klimattoppmöte COP30 fortsätter att skapa rubriker.

Under det två veckors långa mötet försöker världens länder enas om åtgärder för att minska utsläppen.

Nu har ett afrikanskt land tagit ett historiskt kliv.  

Det handlar om Etiopien som blir det första landet i världen att förbjuda import av bensin- och dieselbilar. Från och med 2025 kommer importerade bilar och lastbilar inte längre tillåtas drivas av fossila bränslen.

Syftet med förbudet är att minska koldioxidutsläppen, men också att lindra landets stora bränslebrist och stödja ekonomin. En av Etiopiens största utgifter just nu är import av bränsle, rapporterar The Guardian.

Samtidigt saknar ungefär hälften av landets invånare tillgång till el. Den nyinvigda renässansdammen vid Blå Nilen ska dock åtgärda problemet. Enligt den etiopiska regimen ska dammen, som invigdes i september, förse hela landet med elektricitet.

– Vi har en enorm potential inom förnybar energi, säger landets transportminister Bareo Hassen till The Guardian.

EU har satt deadline

Sverige och övriga medlemsländer i EU har tidigare enats om att nya bilar inte längre kommer att få producera några koldioxidutsläpp från och med 2035. Beslutet innebär i praktiken ett förbud mot försäljning av bensin- och dieselbilar.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

”Parentes i historien”

Miljö- och klimatminister Romina Pourmokhtari (L) har beskrivit elektrifieringen av fordonsflottan som avgörande för den gröna omställningen.

– Förbränningsmotorn är en parentes i historien och det måste alla förstå, sade Pourmokhtari till GP i början av förra året.

Tidöpartierna är dock inte eniga i frågan. Sverigedemokraterna är en stor motståndare till ett förbud mot bensin- och dieselbilar och KD har öppnat för att revidera eller riva upp beslutet.

LÄS OCKSÅ: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen