JUST NU: Därför ökar coronasmittan i Danmark

2022 06 11

För första gången på fyra månader ökar nu smittspridningen i Danmark lagom till sommarsemestern.

Bakgrunden till att coronasmittan nu tagit fart igen är den nya virusvarianten BA 5.

Är mer smittsam

– Den är mer smittsam än tidigare [varianter], säger Danmarks folkhälsominister Magnus Heunicke (S) till Jyllands-Posten.

Trots att rapporter klargör att såväl personer som vaccinerats som personer som haft smittan tidigare kan smittas igen så är ministern optimistisk.

– Vi är på en mycket låg nivå i Danmark och har fortsatt en hög immunitet bland befolkningen, säger han.

November och december

Danska regeringen lovar också att det inte kommer att bli några nya nedstängningar.

– Viruset har dåliga villkor i sommar, menar ministern som framhåller att det är utomhusevent som gäller under sommaren och det gör att risken för smittspridning minskar.

– Det skulle vara en värre situation om BA 5 ökade och vi var inne i november eller december, säger Danmarks folkhälsominister.

Starkaste verktyget redo

Danska regeringen har klart för sig hur man kommer att agera framöver.

– Vår strategi handlar om att undvika nedstängningar och självklart värna våra mest sårbara invånare och använda oss våra starkaste verktyg.

– Främst vaccination men även tester, säger folkhälsoministern.

Inte mer sjukdom

Danmarks regering kommer mot hösten att presentera ett vaccinationsprogram där det kommer att framgå vilka kategorier som ska vaccineras och när.
– Man ska alltid vara uppmärksam när coronaviruset muterar och det gör det ofta. Det vi ser nu är en ny undervariant som är mer smittsam.

– Men det finns inget som tyder på att den leder till mer sjukdom och inte heller till överdödlighet, säger han.

Äldre och riskgrupper

Danmarks regering betonar att man ska vara försiktig när det gäller äldre och riskgrupper.

Den senaste registrerade veckan har smittspridningen ökar med 16 procent i Danmark rapporterar Jyllands-Posten.

Orsaken är den nya varianten BA 5 som även ökar i smitta runt om i Europa.

Färre på sjukhus

Samtidigt har antalet sjukhusinläggningar minskat vilket indikerar att den nya smittan åtminstone inte så här långt leder till fler svårt sjuka patienter.
Foto: U. Majnun

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


Stora flammor i Ryssland – luftförsvaret chanslöst

2026 08 02

Det brinner ordentligt i Ryssland just nu.

Ryssland är under attack.

En massiv drönarvåg har skickats från Ukraina och måltavlor på flera håll runt om i landet har träffats.

Bland annat har e-handelsjätten Wildberries – ofta kallad Rysslands Amazon – attackerats på nytt.

Wildberries har träffats

Tidigare har flera Wildberries-lager träffats, bland annat utanför Moskva, i St. Petersburg och i Krasnodar.

Nu har e-handelsjättens lager i Novosemeykino i Samara oblast, nära gränsen till Kazakstan, träffats.

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar en kraftig brand och massiva rökmoln som stiger mot himlen.

Flera träffar

Men det är inte bara Wildberries-lager som har fått besök av ukrainska drönare.

Ett oljeraffinaderi i Saratov oblast har träffats, och en flygbas i Engels.

– Tidiga rapporter tyder på att en brand bröt ut samtidigt på två platser på raffinaderiets område, rapporterar Ukrainska Pravda.

En video som publicerats av övervakande Telegram-kanaler visar ett starkt sken ovanför industriområdet. 

Det ryska luftförsvaret hävdar att de har skjutit ner 635 ukrainska drönare, men ger inga siffror på hur många som tog sig igenom, uppger ryska Izvestija.

Läs mer: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Vill flytta logistiken

De återkommande attackerna mot Wildberries-lager har lett till att e-handelsjätten vill flytta delar av sin logistik till Kazakstan, uppger Kyiv Post.

Företaget letar efter upp till 100 000 kvadratmeter lageryta, och en källa uppger att Wildberries är redo att hyra i princip all tillgänglig logistikkapacitet i Kazakstan. 

Kostar ordentligt

Attackerna bedöms ställa till det ordentligt för Wildberries rent ekonomiskt.

E-handelsjätten är en av de absolut största arbetsgivarna i Ryssland.

– Draget sägs vara ett försök att skydda en del av verksamheten från ytterligare ukrainska drönarattacker. 

Läs mer: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: Exilenova plus / Sociala medier

Text: Redaktionen