JUST NU: Därför ökar coronasmittan i Danmark

2022 06 11

För första gången på fyra månader ökar nu smittspridningen i Danmark lagom till sommarsemestern.

Bakgrunden till att coronasmittan nu tagit fart igen är den nya virusvarianten BA 5.

Är mer smittsam

– Den är mer smittsam än tidigare [varianter], säger Danmarks folkhälsominister Magnus Heunicke (S) till Jyllands-Posten.

Trots att rapporter klargör att såväl personer som vaccinerats som personer som haft smittan tidigare kan smittas igen så är ministern optimistisk.

– Vi är på en mycket låg nivå i Danmark och har fortsatt en hög immunitet bland befolkningen, säger han.

November och december

Danska regeringen lovar också att det inte kommer att bli några nya nedstängningar.

– Viruset har dåliga villkor i sommar, menar ministern som framhåller att det är utomhusevent som gäller under sommaren och det gör att risken för smittspridning minskar.

– Det skulle vara en värre situation om BA 5 ökade och vi var inne i november eller december, säger Danmarks folkhälsominister.

Starkaste verktyget redo

Danska regeringen har klart för sig hur man kommer att agera framöver.

– Vår strategi handlar om att undvika nedstängningar och självklart värna våra mest sårbara invånare och använda oss våra starkaste verktyg.

– Främst vaccination men även tester, säger folkhälsoministern.

Inte mer sjukdom

Danmarks regering kommer mot hösten att presentera ett vaccinationsprogram där det kommer att framgå vilka kategorier som ska vaccineras och när.
– Man ska alltid vara uppmärksam när coronaviruset muterar och det gör det ofta. Det vi ser nu är en ny undervariant som är mer smittsam.

– Men det finns inget som tyder på att den leder till mer sjukdom och inte heller till överdödlighet, säger han.

Äldre och riskgrupper

Danmarks regering betonar att man ska vara försiktig när det gäller äldre och riskgrupper.

Den senaste registrerade veckan har smittspridningen ökar med 16 procent i Danmark rapporterar Jyllands-Posten.

Orsaken är den nya varianten BA 5 som även ökar i smitta runt om i Europa.

Färre på sjukhus

Samtidigt har antalet sjukhusinläggningar minskat vilket indikerar att den nya smittan åtminstone inte så här långt leder till fler svårt sjuka patienter.
Foto: U. Majnun

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Sverige tappar mest i Europa – inget land sticker ut mer

2026 10 20

Ett misslyckande för Sverige och en väckarklocka för den nya regeringen.

Det framhåller Marcus Svanberg, vd på LF Fastighetsförmedlingen, efter att ha konstaterat dyster statistik för Sverige på tisdagsmorgonen.

Under lång tid har unga svenskar flyttat hemifrån tidigare än unga i något annat EU-land.

Nu har Sverige dalat till en femteplats på samma lista. Och åldern stiger snabbare än i något annat land i unionen, visar siffror från LF Fastighetsförmedling.

– Svenska unga har länge flyttat hemifrån tidigt, och det har varit något att vara stolt över. Men bristen på små och prisrimliga bostäder gör vägen till det första egna hemmet allt längre för landets unga. Att Sverige tappar mest i EU borde vara en väckarklocka för våra politiker nu när en ny regering ska bildas, säger Marcus Svanberg i en kommentar.

"Ett misslyckande"

För elva år sedan flyttade unga svenskar hemifrån tidigast vid 19,7 års ålder. Det var den tidigaste åldern i hela EU. Idag är motsvarande ålder 23,1 år och Sverige ligger nu femma på samma lista. 

– Alltför många unga har i dag inte ett boende som de kan kalla sitt eget hem, samtidigt som inflations- och räntechocken slog hårdast mot de med små marginaler. Det är inte bara ett problem för den unge som får sin frihet begränsad. Det är även ett misslyckande för Sverige och riskerar att leda till att unga tvingas tacka nej till jobb och utbildning, säger Marcus Svanberg. 

"Saknas uppenbarligen bostäder"

Sverige ligger fortfarande ett par år under EU-snittet på 26,3 år. Men det är takten som oroar, understryker LF Fastighetsförmedling. I Sverige har åldern stigit med 1,1 år sedan 2021, vilket är högst i hela EU. Tyskland och Italien är delad tvåa på +0,3 år. Inom hela EU har snittåldern till och med minskat med 0,3 år.

– Priset är inte hela förklaringen. Rensat för inflation kostar faktiskt en svensk bostad i dag lika mycket som för tio år sedan, och ändå halkar Sverige efter i EU-jämförelsen. Det saknas uppenbarligen både små bostäder och en rimlig väg för många att kunna betala en kontantinsats, säger Marcus Svanberg. 

Läs mer: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin

Topp 5: Här flyttar unga hemifrån som tidigast

  1. Finland (21,3)
  2. Danmark (21,8)
  3. Estland (22,7)
  4. Litauen (22,7)
  5. Sverige (23,1)

Topp 5: Här flyttar unga hemifrån senast

  1. Kroatien (31,5)
  2. Slovakien (30,9)
  3. Grekland (30,9)
  4. Italien (30,2)
  5. Spanien (30,2)

Källa: LF Fastighetsförmedling

Andra läser: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Foto: Bene Riobó Wikipedia Commons, CC BY-SA 4.0  resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen