Därför går polisen inte ut med namn och bild på 55-åringen

2021 10 03

Göteborgspolisen meddelar nu varför man inte gått ut med namn och bild på 55-åringen som misstänks för explosionen i Göteborg.

Ett omfattande polispådrag har satts in i jakten på vad som ligger bakom sprängningen mot flerfamiljsbyggnaden på Övre Husargatan i Göteborg nyligen där 16  personer skadades varav 4 allvarligt och hundratals fick evakueras.

Skulle vräkas

Rapporteringen i pressen har varit omfattande kring den misstänkte 55-åringen som själv bor i huset och som skulle vräkas samma dag. 55-åringen pekas även ut som rättshaverist och har anhållits i sin frånvaro men är ännu inte gripen av polisen.

Polisens förklaring

TV4:s utsände i Göteborg förklarar varför polisen har valt att ännu så länge inte gå ut med namn och bild på 55-åringen.

– Det är det absolut sista men gör som utredningsåtgärd. Och det är för att det är ett intrång i den personliga integriteten att gå ut med namn och bild, rapporterar Anna-Maria Holmgren för TV4 Nyheterna.

Se hela TV4-inslaget här.

ANALYS

En av kvällstidningarna har dock redan gått ut med namn och bild på den misstänkte 55-åringen – nämligen Expressen. Och tidningen har publicerat en rad olika bilder samt även filmklipp där man kan se hur 55-åringen i bar överkropp står på en pall utanför sin mamma balkong vid hennes äldreboende.

Personalen hade fått direktiv om att dokumentera 55-åringens agerande vid äldreboendet då han bröt mot coronareglerna.

Kallades mördare

– I början av pandemin fick han som alla andra besöka sin mamma ute på gården med plexiglas och visir.  Men det struntade han i. Så till slut fick han inte besöka henne på gården längre, eftersom han inte följde restriktionerna utan skulle krama henne och vara i ansiktet. Och det var då han började bli så galen och sa att vi var mördare som låste in henne, säger en tidigare anställd till Expressen.

Foto: TV4

[yop_poll id="715"]

12nov2025

JUST NU: ”Stanna hemma” – virusuppmaning utfärdas

2025 11 12

Apoteket Hjärtat slår larm om en oroväckande trend bland det svenska folket.

Under hösten blir det allt vanligare att smittor sprids, och många drabbas av förkylning eller annan sjukdom.

Nya smittor uppkommer med jämna mellanrum och sprids snabbt över världen.

Och en av anledningarna till den stora smittspridningen kan vara svenskarnas beteende när man är sjuk, vilket har förändrats mycket de senaste åren, visar en ny undersökning.

Över en tredjedel

Över en tredjedel av svenskarna tycker att det är okej att gå till jobbet om man är hängig, förkyld, snorig eller hostar.

Omkring en femtedel av svenskarna kan tänka sig att gå till jobbet med feber.

– Vår undersökning visar att de vanor och beteenden som kanske uppstod under covid 19-pandemin kan ses vara utdaterade. Idag finns det en högre acceptans för att vara på jobbet eller i skolan trots att man är sjuk, säger Apoteket Hjärtats chefsapotekare Annika Svedberg, i ett uttalande.

Att gå till jobbet när man är sjuk gör att man riskerar att sprida smittan vidare.

– Det mest effektiva sättet att stoppa smittspridning är att stanna hemma om man känner sig sjuk, uppmanar chefsapotekaren.

Sjuka barn i skolan

Nästan varannan förälder tycker det är okej att skicka barnen till skolan eller förskolan, även om de är lite hängiga, förkylda eller snoriga.

– Ibland kanske det är svårt att avgöra hur sjuka ens barn är. Minsta symtom på förkylning innebär inte alltid att de behöver stanna hemma, men vid feber eller om ens barn har ont i huvudet eller upplevs så trötta, orkeslösa eller hostiga att de inte orkar med lek och aktiviteter så som de normalt sett gör så bör de stanna hemma, säger Annika Svedberg.

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer

Tips för att hålla sig frisk

- Tvätta händerna ofta. Använd tvål och vatten i minst 20 sekunder för att effektivt förhindra spridning av virus.

- Ha handdesinfektion nära till hands. Använd alkoholbaserad handdesinfektion när tvål och vatten inte finns tillgängligt.

- Försök att hålla avstånd om du eller någon i din närhet är sjuk. Skippa handskakningar och kramar.

- Nys och hosta alltid i armvecket.

- Undvik att dela handduk med en sjuk familjemedlem.

Källa: Apoteket Hjärtat

LÄS MER: Företag från hela världen ska till Sverige – helt nytt samarbete

Foto: G. Fring

Text: Redaktionen


12nov2025

Reas ut i panik – ska rädda ryska ekonomin

2025 11 12

Den haltande ryska ekonomin tvingar nu landet till ett krisdrag för att handeln inte ska stanna av.

De senaste åren har den ryska handeln drabbats av hårda sanktioner, till följd av landets fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022.

För några veckor sedan meddelade USA att man sätter ännu hårdare press på den ryska oljeindustrin, som är helt avgörande för Rysslands ekonomi, när man slår till med nya sanktioner mot landets två oljejättar Rosneft och Lukoil.

Sanktionerna gör att företagen behöver upphöra med exporten till europeiska länder och avsluta sin internationella verksamhet, vilket väntas få stora konsekvenser.

– Lukoil är slut, säger en tidigare chef på Lukoil, till Politico.

Nytt panikdrag från Ryssland

Nu tvingas Ryssland till ett panikartat drag för att intäkterna från oljeexporten, och därmed finansieringen av kriget i Ukraina, inte ska stanna av,

Den ryska oljan reas nu ut på rekordnivåer, för att få andra länder att trotsa sanktionerna och fortsätta köpa.

– Rabatterna på rysk olja har ökat kraftigt i samband med USA:s sanktioner mot Rysslands två största oljebolag, Rosneft och Lukoil, uppger The Moscow Times.

– Rabatten i hamnarna i Primorsk och Novorossijsk den 10 november var 19,4 dollar per fat. I början av november låg rabatterna på omkring 14 dollar per fat, och innan USA:s sanktioner infördes i oktober låg den på runt tolv dollar.

Senaste gången som rabatterna i hamnen i Primorsk nådde över 15 dollar per fat var tidigare i år, när USA införde sanktioner mot Gazprom Neft och Surgutneftegaz.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Lavrov besviken – USA ger Kreml kalla handen

Indien och Kina backar

De senaste veckorna har flera företag från Indien och Kina, som är de länderna som köper mest olja från Ryssland, meddelat att man slutar köpa rysk olja.

– Enligt Bloombergs källor har fem stora indiska raffinaderier inte lagt beställningar på rysk olja för december. Dessa företag står för två tredjedelar av oljeexporten från Ryssland till Indien, uppger tidningen.

– I Kina vägrar i sin tur flera stora statsägda företag att köpa rysk olja.

Också Turkiet har ökat sin import av olja från andra länder den senaste tiden.

LÄS MER: Ryssland under attack – enorm explosion

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen