Därför får många svenskar sin semester förstörd

2023 07 04

På semestern är det hög tid för att vila upp sig och koppla av från jobbstressen.

Men det är lättare sagt än gjort.

Det visar en ny undersökningen som fackförbundet Unionen tagit fram tillsammans med Novus.

Många har svårt att släppa jobbet under semestern.

– Sex av tio tjänstemän läser jobbmejl fastän de är lediga, framhåller Unionen i ett pressmeddelande.

Dessutom tvingas många vara uppkopplade på semestern.

Tre av tio tjänstemän förväntas vara tillgängliga för jobbet under semestern – trots att de ska vara lediga.

En oroväckande hög siffra, enligt  Peter Hellberg som är vice ordförande i Unionen.

– En ostörd semester är viktig för återhämtning och för att vi ska orka ett helt arbetsliv.

– Vi ser allvarliga risker med att man inte får en ordentlig återhämtning under semestern. Särskilt eftersom de flesta också svarar att de upplever det som negativt att vara tillgängliga på semestern. För att fler medarbetare ska komma tillbaka till sitt jobb utvilade och med ny energi är det viktigt att fler arbetsgivare tar sitt ansvar och tydliggör vad som gäller på semestern, säger han i en kommentar till undersökningen.

”Finns ett stort glapp”

Trots att majoriteten av arbetsgivarna inte förväntar sig att de anställda ska vara tillgängliga för sitt arbete under ledigheten svarar hela 60 procent av tjänstemännen att de kommer att läsa sin jobbmejl under sin semester.

En lika stor andel svarar att de upplever det som negativt att vara tillgänglig för jobbet under ledigheten.

–  Det visar att det finns ett stort glapp. Arbetsgivaren har inte uttalat att det finns krav på att hålla sig uppdaterad om jobbet - ändå vågar tjänstemännen inte helt stänga av mejl och mobil, säger Peter Hellberg och tillägger:

– Man kan fråga sig vad det beror på? Har arbetsgivaren varit tillräckligt tydlig med vad som gäller under semestern? Eller finns det inte förutsättningar att faktiskt vara helt ledig på semestern? Eller håller man koll på jobbet under semestern för att man inte vill mötas av ett överfullt skrivbord när man kommer tillbaka efter semestern.

Chefer mer positiva

Unionens och Novus undersökning visar även att chefer i högre grad förväntas vara tillgängliga på jobbet under semestern.

Cheferna accepterar kraven.

De uppger i högre grad att de kommer att läsa jobbmejl under semestern och de är också mer positiva till att vara tillgängliga.

En negativ utveckling, enligt Unionens Peter Hellberg.

– Även om chefer ser positivt på att vara tillgänglig så behöver även chefer ostörd semester. Och medarbetarna gör ofta som chefen gör. Därför är det viktigt att man som chef föregår med gott exempel och visar att semestern är till för att just ha semester, säger han.

Foto: E. Garrido

Text: Redaktionen


7 nov 26

Ångrar allt om Ukraina – var ett misstag

2026 11 07

Stormen kring Starlink fortsätter.

Elon Musk medger ett misstag om Ukraina.

Det handlar om hjälpen med Starlink under den ryska invasionen, rapporterar Kyiv Independent.

Delar kritiskt utspel

Elon Musk har återpublicerat ett inlägg på sin egen plattform X.

Inlägget riktar kritik mot beslutet att förse Ukraina med tusentals Starlink-terminaler och kostnadsfri internettjänst i början av den fullskaliga ryska invasionen.

– I efterhand var det ett misstag av SpaceX att skicka tusentals kostnadsfria Starlink-terminaler till Ukraina och erbjuda tjänster för miljontals dollar i månaden utan kostnad i början av kriget, står det i inlägget.

Vidare hävdas det att tjänsten ursprungligen var tänkt att ge civila tillgång till internet, men att den senare fick en central roll i Ukrainas militära drönarkrigföring.

Musk har återpublicerat inlägget utan någon egen kommentar.

Läs också: Enorm rusning i Sverige – här handlar folk som aldrig förr 

Kritik mot Musk

Återpubliceringen kommer kort efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj riktat kritik mot miljardärens inflytande.

I en intervju med det tyska tv-programmet ZDF Magazin Royale ifrågasätter han hur mycket makt en enskild privatperson kan ha.

– Det finns för mycket makt i händerna på en mycket förmögen person. En sådan koncentration av makt är farlig, säger Zelenskyj.

Viktigt för Ukrainas försvar

Starlink, som drivs av Musks rymdbolag SpaceX, har fått en viktig funktion i Ukraina sedan Rysslands fullskaliga invasion inleddes.

Ukraina använder både kommersiella Starlink-terminaler och den militära varianten Starshield.

I mitten av oktober infördes en hastighetsbegränsning för Ukrainas Starshield-tjänst utan förvarning. Det störde den ukrainska militärens möjligheter att bekämpa ryska drönare med jetmotorer.

Musk tog inte på sig ansvaret för beslutet, men anklagade offentligt Ukraina för att bryta mot användarvillkoren genom att använda kommersiella Starlink-terminaler för offensiva drönarattacker.

– Att använda Starlink, en civil kommersiell tjänst, för offensiva drönarattacker för att döda människor har aldrig varit tillåtet, och det borde aldrig tillåtas, skrev han på X i oktober.

Ukraina avvisade anklagelserna och uppgav att Starshield används för att stödja militära operationer mot ryska styrkor på ukrainskt territorium.

Andra läser: Plötslig öppning för Ukraina – Zelenskyj hoppfull

Foto: President of Russia Office resp White House Official

Text: Redaktionen


6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen