Danskt raseri mot Trump – ”påminner om Ryssland”

2025 03 10

Ett utspel från Donald Trump väcker upprörda känslor.

På måndagsmorgonen meddelar den amerikanske presidenten att han är redo att investera miljarder dollar på Grönland.

I ett inlägg på sin sociala medie-plattform Truth Social vänder sig Trump till befolkningen på ön.

– Vi (USA) är redo att investera miljarder dollar på Grönland för att skapa nya jobb och göra er rika. Och om ni vill så välkomnar vi er till den mäktigaste nationen i världen, USA!

Vidare framhåller presidenten att han stöder grönländarnas rätt att bestämma över sin framtid.

Tidigare har dock Trump hotat att använda militärt våld för att ta kontroll över Grönland, som tillhör kungariket Danmark.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt.

Rasar mot uttalandet

Nu anklagas Trump för att försöka påverka det grönländska valet, som hålls på tisdag.

Sascha Faxe, ledamot för Alternativet i det danska folketinget, kallar utspelet för ”djupt problematiskt”.

Enligt politikern använder Trump samma metoder som Ryssland.

– Det är sådant vi brukar se från länder som Ryssland. De använder ekonomiska påtryckningar för att påverka en valrörelse. Det är ett ganska hårt slag mot den demokratiska tradition som jag trodde att USA stod för, säger hon till TV2.

Henrik Rejnholt Andersen, grönländsk talesperson för danska Moderaterne, reagerar också på presidentens miljardlöfte.

– Att locka med guld och gröna skogar kommer definitivt påverka hur folk röstar. Jag tycker att det är sorgligt, säger han enligt tv-kanalen.

”Skrämmer många”

TV2:s Grönlandskorrespondent Jesper Steinmetz uppger att Trumps nya utspel ”skrämmer många grönlänningar”.

– För första gången i sina liv är de rädda för att USA ska öka kontrollen eller försöka köpa dem. Det kan skapa en motreaktion i morgondagens val. Men det finns också en falang som är smickrad och som ser att ett ökat samarbete med USA kan vara en fördel, eftersom de tycker att Danmark har svikit det här landet i decennier.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 20

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 20

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen