Låda kopplas till mobilen – ska förlänga livet

2024 09 23

En liten låda som går att koppla till mobilen.

Det är uppfinningen som ska ”revolutionera sjukvården”, enligt forskare från Aalborgs universitet i Danmark.  

Lådan kallas för Seismofit och ska placeras på bröstet. Med hjälp av vibrationssensorer registrerar den hjärtats rörelser.

Mätresultatet skickas vidare till en mobiltelefon som kopplats till den lilla lådan. I telefonen omvandlar en app hjärtrörelserna till ”VO2 max” – det vill säga den maximala volymen syre en person kan konsumera på en minut.

Forskarna bakom uppfinningen tror att den kan revolutionera sjukvården genom att minska vårdköerna och trycket på sjukhusen.

– Med den här utrustningen kommer vi kunna identifiera problem tidigare och på så sätt undvika att människor blir sjuka i samma utsträckning som i dag. Utöver kön, ålder och etnicitet är VO2 max den största indikatorn för dödlighet och sjukdomsförlopp.

Det säger Peter Søgaard, överläkare vid kardiologiska avdelningen på Aalborg Universitetssjukhus och en av forskarna bakom uppfinningen, till TV2.

Fem gånger högre risk

Søgaard bedömer att Seismofit kommer förlänga livet för många människor, eftersom VO2 max-värdet ger en tydlig indikation om risken för framtida sjukdomar.

– Om man tillhör gruppen personer med sämst konditionspoäng löper man fem gånger högre risk att dö inom åtta år, säger läkaren och fortsätter:

– Om du förbättrar din kondition under en sexmånadersperiod och förbättrar ditt VO2 max-värde med 10 procent kommer risken för sjukdomar och döden minska drastiskt.  

Søgaard tror att Seismofit kommer förlänga livet för många människor.

Fram tills nu har syreupptagningsförmågan varit svår att mäta, berättar läkaren. Det har krävts ett maximalt fysiskt prestationsprov, till exempel löpning eller cykling på full effekt i 15 till 20 minuter.

– Det är både opraktiskt och dyrt, och för svaga patienter är det inte utan risk, säger forskaren till TV2.

– Med Seismofit kan mätningen göras på några minuter, medan personen ligger stilla på en bänk.  Det öppnar för att betydligt fler kan få sina konditionssiffror mätta – till exempel i samband med en årlig hälsokontroll hos allmänläkaren.

Foto: K. McClintock

Text: Redaktionen


JUST NU: Hundratals skolor förbjuds

2025 11 05

Skolor med utländska ägare ska stoppas i Sverige.

Det har regeringen och Sverigedemokraterna beslutat. 

– Handel och investeringar används för att öka inflytande över andra länder. Av säkerhetspolitiska skäl vill därför regeringen och SD nu förbjuda utländskt ägande i skolväsendet, skriver företrädare för Tidöpartierna i SvD.

I dag har hundratals skolor i Sverige utländskt ägarskap. 

Hänvisar till säkerhetsläget

Regeringen och SD hänvisar till det allvarliga säkerhetspolitiska läget och att Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI, har varnat för riskerna med utländskt ägande i svensk grund- och gymnasieskola.

– En utländsk antagonist kan utnyttja nationella sårbarheter för egna intressen, vilka kan vara geopolitiska, ideologiska eller kriminella. I Sverige finns det ett väsentligt antal privata aktörer, både inhemska och utländska, i den offentliga sektorn, vilken är särskilt känslig då den är avgörande för samhällets funktionalitet, skriver FOI i en analys.

Myndigheten har identifierat följande sårbarheter i svenskt skolväsende:

- Skollagen somär en ramlagstiftning medger olika tolkningar

- Skolinspektionen har svårt att upptäcka och motverka antagonistiska aktörer för att den kompetens som skulle behövas finns hos andra myndigheter

- Det finns stora svårigheter att identifiera nationaliteten på ett företags huvudman eller ägarförhållanden utomlands.

LÄS MER: Sverige i historiskt avtal – “extremt negativt för Ryssland” 

”Ska inte tillåtas”

Nu kommer Tidöpartierna tillsätta en utredning som ska föreslå hur ett förbud ska utformas.

Förbudet bygger på ett förslag från Liberalerna.

– Främmande makt ska inte tillåtas att köpa upp vår viktigaste samhällsinstitution. Därför har Tidöpartierna enats om att gå vidare med Liberalernas förslag om att begränsa det utländska ägandet i skolan, skriver L-ledaren Simona Mohamsson på X.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

Foto:

Text: Redaktionen


5 november 2025

JUST NU: ”Fick nästan en hjärtattack” – chockbesked från Ungern

2025 11 05

Ungerns premiärminister Viktor Orban stärker sitt grepp om informationsflödet i landet.  

En mediekoncern med nära kopplingar till hans parti Fidesz har köpt upp den populära tidningen Blikk – Ungerns mest lästa tidning med omkring tre miljoner läsare varje månad.

Beskedet har slagit ner som en bomb i Ungern.

Tidningens journalister utrycker både chock och oro för vad uppköpet innebär för pressfriheten.  

– Jag fick nästan en hjärtattack när jag hörde tillkännagivandet. För mig är detta moraliskt oacceptabelt, säger en reporter till The Guardian.  

Sker vid viktig tidpunkt

Affären stärker Orbans kontroll över Ungerns medielandskap ytterligare.

Under de senaste 15 åren har premiärministern, genom den regimtrogna koncernen Indamedia, succesivt tagit kontroll över en rad tidigare oberoende medier. Medierna har därefter rapporterat vänligt om Orban och hans regering – något som bidragit till att han har kunnat behålla makten.

Förvärvet sker bara månader före det ungerska valet och samtidigt som flera opinionsundersökningar visar att oppositionsledaren Péter Magyar kan besegra Orban.  

Genom uppköpet av Blikk hoppas premiärministern kunna befästa sin maktposition.  

– Blikk har varit ett huvudmål för Orbán och hans parti vid en tidpunkt då opinionsundersökningar signalerar att de har en verklig utmanare för första gången på över ett decennium, skriver The Guardian.

LÄS MER: Raseri mot Orbán – ”Specifikt stöd till Putin”

”Kommer påverka

Ágnes Urbán, chef för medieforskningsorganisationen Mérték Media Monitor, beskriver uppköpet av Blikk som mycket viktigt för Orban och hans regering.

– Blikk är den i särklass mest lästa dagstidningen i Ungern, en marknadsledare, säger han till The Guardian.

– Deras nyhetssida har blivit förvånansvärt populär de senaste åren och är den fjärde mest lästa webbplatsen i Ungern. Om propaganda dyker upp i så brett lästa och populära medier kommer det att påverka allmänheten, fortsätter experten.

LÄS OCKÅ: “Ett svek” – raseri mot Jens Stoltenberg 

Foto: Romiro

Text: Redaktionen