Dansk rusning till Sverige – mot en och samma destination

2024 02 15

En aldrig tidigare skådad anstormning av danskar sker nu i riktning mot Sverige.

Besökarna från grannlandet fullkomligt strömmar in över gränsen.

Många tar vägen via Öresundsbron, andra tar färjan från Fredrikshamn till Göteborg.

Oavsett resealternativ tycks alla ha samma mål och destination i åtanke: den svenska fjällen.

– Vi sätter historiskt rekord i antal danska skidgäster till våra skiddestinationer den här säsongen, har Skistars vd Stefan Sjöstrand tidigare sagt.

50-procentig ökning

Ökningen går inte av för hackor.

Det handlar om en 28-procentig ökning av danska besökare 2024 i de populäraste vinterorterna. Efter skolloven är bokningssiffrorna så höga som 50 procent.

Och redan nu kan den danska “invasionen” av fjällen bekräftas på plats av Skistar – danska röster hörs överallt.

– Vi tycker att danskarna är väldigt bra gäster. De är glada och trevliga, säger Skistars destinationschef i Sälen, Tomas Berg, till Expressen och tillägger att det sällan kommer några klagomål från de danska gästerna.

Slipper flyga

Familjevänliga backar, klimatskäl och den svaga svenska kronan anges som sannolika anledningar till varför danska turister söker sig till Sverige.

Vi ser flera skäl till att de svenska fjällen tilltalar danska skidentusiaster. En av dessa anledningar kan vara den ökade medvetenheten om miljöpåverkan som traditionella skidsemestrar i till exempel Alperna har, där flygresor ofta är oundvikliga, säger Ulf Staff, Travel Commercial Manager på Stena Line.

Han kan konstatera att svenska fjällen lockar danska skidresenärer som aldrig förr – på Stena Line ökade antalet privata sked resebokningar med 61 procent jämfört med första kvartalet 2023.

– Den låga svenska kronan gör svenska skidsemester-erbjudanden mer prisvärda och attraktiva. Vidare tror vi att den fysiska närheten till Danmark också spelar en betydande roll.

Stark reseupplevelse

Stefan Sjöstrand delar den analysen.

– Vi arbetar ständigt med att utveckla våra destinationer med gästen i fokus där vi erbjuder snösäkra upplevelser och en lång skidsäsong vilket spelar en stor roll i vår framgång, säger Skistars vd.

– Samtidigt är det ingen tvekan om att Sveriges konkurrenskraftiga priser spelar en roll och det faktum att det är lätt att resa hit från Danmark med bil och färja stärker reseupplevelsen mellan de två grannländerna.

Foto: Johan Nilsson Øresundsbron

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen