Dansk jätte utmanar Biltema – närmar sig 30 butiker i Sverige

2024 07 05

Den danska detaljhandelskedjan Thansen öppnade sin första butik i Sverige 2022.

Vid lanseringen av butiken meddelade kedjan – som bland annat säljer biltillbehör och reservdelar till bilar och cyklar – att man ska ta upp kampen mot konkurrenten Biltema som har över 60 varuhus i Sverige.

Vi ser det som ett naturligt steg att utvidga vår marknad till att även omfatta Sverige. Sverige är vår granne och brodernation och det finns många likheter mellan oss. Marknaden är stor och vi ser en enorm potential för vår typ av verksamhet, sade Bent Jensen, koncern-vd i en kommentar till Dagens Handel efter inträdet på den svenska marknaden.

Nu har Thansen presenterat resultatet för sitt första riktiga verksamhetsår i Sverige, 2023.

Bolaget redovisar gröna siffror.

Efter att ha öppnat flera nya butiker under fjolåret ökade nettoomsättningen kraftigt från 970 000 kronor till 24,9 miljoner kronor.

Thansen noterade en vinst på en miljon kronor under 2023.

Ett imponerande resultat, rapporterar E-handel.

Sajten pekar på att bolaget lyckats gå med vinst, trots att rörelsekostnaderna ”ökade enormt” under fjolåret – från 3,3 till 44,9 miljoner kronor.

Vill öppna 30 butiker

I slutet av 2024 kommer Thansen ha 15 till 17 butiker i Sverige. Målsättningen är att slå upp 30 butiker i landet senast 2027.

–  Vi letar naturligtvis efter helt rätt lägen och vill ha bra grannar runt oss. Lyckas det så når vi de 30 butikerna på fem år. Ja, på sikt går vi kanske om både Danmark och Norge, sade Thansens Sverigeched Kim Clausen till Dagens Handel för två år sedan.

Fakta Thansen

- Dansk detaljhandelskedja

- Har 84 butiker i Danmark och 40 butiker i Norge

- Sortimentet består bland annat av bildelar/bilutrustning, däck/fälgar, cyklar, camping/marin, elektronik/mobil, verktyg och lek/fritid

- Grundades 1991 av Bent Jensen, som också äger företaget

- Har beskrivits som ”Biltemas främsta utmanare”

Foto: Thansen 

Text: Redaktionen


4 november 2025

En händelse kan förändra allt – chefsekonom varnar hushållen

2025 11 04

Under onsdagen ger Riksbanken besked om styrräntan.

Med största sannolikhet kommer den att ligga kvar på 1,75 procent efter nästa möte – något som samtliga analytiker och storbanker är överens om.

Riksbankschef Erik Thedéen har själv sagt att räntan lär ligga kvar på nuvarande nivå ett tag framöver. Samtidigt visar flera prognoser att återhämtningen i ekonomin börjar ta fart på riktigt. Tillväxten i konsumtionen har ökat, inflationen närmar sig målet på 2 procent och företagen ser mer optimistiskt på utvecklingen.

Men det finns en riskfaktor som kan förändra allt.

En större global händelse kan slå hårt mot svensk ekonomi och tvinga Riksbanken att omvärdera prognosen – och i värsta fall höja räntan igen, uppger Länsförsäkringars chefsekonom Alexandra Stråberg.

– Det finns en stor grad av osäkerhet globalt. Den risken kommer vi få leva med, säger hon till SR Ekot.

Här är största risken

Den största risken framåt är att USA hamnar i en snabb recession, enligt Alexandra Stråberg.

– Det skulle påverka den globala ekonomin och det skulle påverka Sverige, säger chefsekonomen till radion.

Stråberg betonar dock att utsikterna för svensk ekonomi är positiva. Hon ser flera ljusglimtar och förutspår att räntan kommer ligga kvar på en låg nivå under överskådlig tid – så länge inga oförutsägbara händelser inträffat.

LÄS MER: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Enorm statsskuld

Riksbanken höjer också ett varningens finger för det ekonomiska läget i USA.

– Den amerikanska federala statens skuldkvot är nära historiskt höga nivåer, och flera bedömare menar att utvecklingen inte är långsiktigt hållbar, skriver centralbanken i en färsk prognos om den amerikanska ekonomin.

En finanspolitisk åtstramning i USA skulle får märkbara följder för Sverige. 

– En stramare amerikansk finanspolitik skulle dämpa efterfrågan på import, vilket skulle påverka svensk export negativt. En åtstramning skulle också kunna försvaga dollarn och därmed stärka kronan, vilket ytterligare försämrar exportförutsättningarna, bedömer Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan 

Foto: F. Öhlander

Text: Redaktionen


Ryssland bryter avtal med Finland

2025 11 04

Rysslands regering uppger att man avslutat ett långvarigt avtal med Finland.

Ryssland ska ensidigt ha sagt upp ett elkompensationsavtal med Finland som en slags straffåtgärd, utan att informera landet i förväg, rapporterar Svenska Yle.

Avtalet bryts utan förvarning

Avtalet från 1972 mellan Finland och Sovjetunionen handlar om att Finland ska få ersättning när vattenkraftverket i Imatra producerar mindre el, eftersom vattnet regleras på den ryska sidan av floden Vuoksen.

Ryssland har i sin tur levererat el till Fortum som ersättning för påverkan på vattenkraften.

Den ryska premiärministern Michail Misjustin har beordrat utrikesministeriet att informera Finland om att Ryssland inte längre följer avtalet, enligt den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

– Så vitt jag förstår har Utrikesministeriet fått något slags meddelande av Ryssland om det här, säger Riku Huttunen, chef för Arbets- och näringsministeriets energiavdelning, till Yle Uutiset.

Beslutet att avsluta avtalet, undertecknat av premiärminister Michail Misjustin, har publicerats på den ryska regeringens webbplats, men Finland har ännu inte fått någon direkt information.

Ryssland uppger att beslutet grundar sig på Finlands vägran att köpa el från landet.

LÄS MER: “Ett svek” – raseri mot Jens Stoltenberg

Fortum: Avtalet gäller fortfarande

Fortum har heller inte informerats om Rysslands uppsägning och menar att avtalet fortfarande är giltigt.

– Som Fortum ser det är avtalet fortfarande giltigt och i kraft, och den ryska parten kan inte ensidigt sluta följa det, säger Sebastian Sundberg, direktör med ansvar för Fortums fysiska handel.

Enligt Fortum behövs inga snabba åtgärder, eftersom de levererade elmängderna från Svetogorsk–Imatra varit små och inte påverkar elsystemet i Finland.

Konsekvenser för landet

Finland avslutade sin elimport från Ryssland 2022, och innan invasionen av Ukraina täckte rysk import cirka 10 procent av Finlands elförbrukning.

Den senaste uppsägningen markerar ytterligare ett steg i den försämrade relationen mellan de två länderna.

LÄS MER: Ryssar rasar mot rysk tv: “Landsförräderi”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen