Dansk jätte utmanar Biltema – närmar sig 30 butiker i Sverige

2024 07 05

Den danska detaljhandelskedjan Thansen öppnade sin första butik i Sverige 2022.

Vid lanseringen av butiken meddelade kedjan – som bland annat säljer biltillbehör och reservdelar till bilar och cyklar – att man ska ta upp kampen mot konkurrenten Biltema som har över 60 varuhus i Sverige.

Vi ser det som ett naturligt steg att utvidga vår marknad till att även omfatta Sverige. Sverige är vår granne och brodernation och det finns många likheter mellan oss. Marknaden är stor och vi ser en enorm potential för vår typ av verksamhet, sade Bent Jensen, koncern-vd i en kommentar till Dagens Handel efter inträdet på den svenska marknaden.

Nu har Thansen presenterat resultatet för sitt första riktiga verksamhetsår i Sverige, 2023.

Bolaget redovisar gröna siffror.

Efter att ha öppnat flera nya butiker under fjolåret ökade nettoomsättningen kraftigt från 970 000 kronor till 24,9 miljoner kronor.

Thansen noterade en vinst på en miljon kronor under 2023.

Ett imponerande resultat, rapporterar E-handel.

Sajten pekar på att bolaget lyckats gå med vinst, trots att rörelsekostnaderna ”ökade enormt” under fjolåret – från 3,3 till 44,9 miljoner kronor.

Vill öppna 30 butiker

I slutet av 2024 kommer Thansen ha 15 till 17 butiker i Sverige. Målsättningen är att slå upp 30 butiker i landet senast 2027.

–  Vi letar naturligtvis efter helt rätt lägen och vill ha bra grannar runt oss. Lyckas det så når vi de 30 butikerna på fem år. Ja, på sikt går vi kanske om både Danmark och Norge, sade Thansens Sverigeched Kim Clausen till Dagens Handel för två år sedan.

Fakta Thansen

- Dansk detaljhandelskedja

- Har 84 butiker i Danmark och 40 butiker i Norge

- Sortimentet består bland annat av bildelar/bilutrustning, däck/fälgar, cyklar, camping/marin, elektronik/mobil, verktyg och lek/fritid

- Grundades 1991 av Bent Jensen, som också äger företaget

- Har beskrivits som ”Biltemas främsta utmanare”

Foto: Thansen 

Text: Redaktionen


Chockfilm till Netflix – 100 personer gick ut vid premiären

2025 12 04

En film som vissa tycker “aldrig borde ha gjorts” finns nu på Netflix.

Det rör sig om den omskrivna regissören Lars von Triers seriemördar-drama från 2018, “The House That Jack Built”.

Filmen har nått ett betyg på 6,8 på IMDB – och har sedan den släpptes varit ett omdebatterat fenomen i filmvärlden.

Nu finns filmen att se på Netflix.

Nu på Netflix

Matt Dillon, Bruno Ganz och Uma Thurman finns med bland huvudrollerna i filmen.

– En seriemördare – och frustrerad arkitekt – är på väg till helvetet och försöker jämföra sina brutala och bisarra mord med konst.

Så nöjer sig Netflix med att beskriva filmen för den som funderar på att titta.

100 gick ut

Mer djupgående beskrivningar stod en rad personer som sett filmen för strax efter den släpptes år 2018 för.

Ett konto på sociala medier menade att denne lämnade biografen och skrev att det var en “vidrig film”, att den “aldrig skulle ha gjorts” och att skådespelarna är “medskyldiga”.

Faktum är att över 100 personer lämnade salongen när filmen hade premiär vid Cannes filmfestival, uppger Sky News.

Läs mer: Dryckesbolag på väg att kastas ut från börsen

“Rimligt”

Lars von Trier själv tog inte kritiken på allt för stort allvar.

– Ja. För, du vet, om man ställer sig upp och går ut så har man haft en tankeprocess under lång tid innan, man tänker, “Jag tänker inte acceptera det här” eller “Jag klarar inte av det här”, eller vad det nu är. Så allt som får folk att tänka, anser jag är sunt, sade han.

“Kan den vara både och?”

Brian Tallerico vid den välrenommerade recensionssajten Roger Ebert gav filmen två och en halv av fyra stjärnor.

– Kan en film vara både frånstötande och fängslande? Filmens "enfant terrible", Lars von Trier, är tillbaka med en av sina mest utmanande och konfrontativa filmer under en karriär som knappast är känd för att spela säkert, skrev Tallerico.

Läs mer: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: M. Sivaram

Text: Redaktionen


04dec25

Svenskt larm om Kina – varnar hela Europa

2025 12 04

Europeiska länder, inklusive Sverige, riskerar att hamna i en beroendeställning till kommunistdiktaturen Kina.

Det varnar den svenska myndigheten Kommerskollegium för i en ny analys.

Enligt analysen fortsätter Kina att stärka sitt grepp om flera viktiga marknader – bland annat artificiell intelligens, telekommunikation och kritiska råvaror som kobolt och grafit.

– De kinesiska företagen får mycket stöd från staten för att kunna driva på teknikutvecklingen och påverka arbetet i de internationella standardiseringsorganen, säger Anna Sabelström, utredare på Kommerskollegium. 

– Det sker på ett strategiskt sätt där staten har prioriterat vilka områden som är viktiga och därefter gett aktuella aktörer starka incitament för att få inflytande inom dessa områden. Framför allt handlar det om AI, telekommunikation och kritiska råvaror som kobolt och grafit, tillägger hon.

Uppmaningen: Måste agera nu

Kommerskollegium uppmanar Sverige och andra västländer att agera skyndsamt. Myndigheten pekar särskilt ut behovet av att reformera systemet med internationella standarder – det vill säga de regelverk som styr produkter, tjänster och system i hela världen.

Syftet med standarderna är att upprätta riktlinjer och specifikationer som säkerställer att produkter, tjänster och system är säkra, pålitliga och av god kvalitet.

– EU behöver stärka transparensen för att skydda systemet. Det behövs också en uppföljning av vad som sker med olika förslag. Annars finns det risk att de återkommer och till sist blir godkända i någon form, framhåller Kommerskollegium.

LÄS MER: Lyxbilar har slocknat över hela Ryssland

”Det är avgörande”

Anna Sabelström betonar att Sverige alltid varit ledande inom standardisering.

– Det är viktigt att vi inte halkar efter nu. Det är avgörande att vi satsar på kompetens och utbildning så att vi får en tillväxt av experter som kan delta i det internationella arbetet på sikt. Vi måste skicka fler experter till de tekniska kommittéerna och fler måste fortsätta vilja ha ledande positioner. Vi kan inte beklaga att Kina blir mäktigt om vi inte själva vill investera tid och personal i systemet, säger hon.

LÄS OCKSÅ: F16-plan har kraschat

Foto: President of Russia Office resp A. Luengo

Text: Redaktionen