Danmark snart mer populärt än Sverige

2024 08 01

Danmark håller på att gå om Sverige i popularitet.

Intresset för att besöka Sverige som turist är stort, men kanske inte så stort som det hade kunnat vara.

Sverige håller på att bli omsprunget av Danmark som turistland, rapporterar DN.

På senare tid har Danmark vissa månader gått om Sverige gällande internationell turism, enligt tidningen.

En orsak tros vara att Sverige satsar betydligt mindre på turismen än vad Danmark gör.

Danmark ökar mest i EU

Sverige är ett större land än Danmark och är också betydligt billigare.

Men trots det är Danmark alltså på väg att bli en mer populär turistdestination än vad Sverige är, enligt tidningen.

Från dansk sida är man inte förvånad över utvecklingen.

– Vi bygger våra kampanjer medvetet och preciserar våra målgrupper tydligt så åren efter corona så har vi haft mest turistökning inom EU, betydligt större än Sverige, säger Visit Danmarks marknadsdirektör Mads Schreiner till tidningen.

I Sverige satsar man förvånansvärt lite på turismen jämfört med andra nordiska länder.

Större satsning i Danmark

Enligt Visit Sweden är utvecklingen bland annat ett resultat av att Danmark satsar betydligt mer på turismen än vad Sverige gör.

– Danmark har en tydligare näringspolitisk satsning på turism. Visit Denmarks budget är närmare 150 procent större än vad Visit Sweden har, säger Visit Swedens VD Susanne Andersson till tidningen.

Danmark gynnas förstås också av sitt läge nära Tyskland och övriga kontinenten.

Sverige satsar minst i Norden

Enligt Visit Sweden missgynnas Sverige också av stora avstånd och av vissa problem med infrastrukturen.

Men det faktum att Sverige satsar mindre på turismen tros också ha en stor påverkan.

Sverige är det land som satsar minst pengar i Norden på att locka turister, har SR tidigare rapporterat.

Visit Sweden får varje år 1,6 miljoner kronor för att locka turister till Sverige.

Många i branschen tycker att det satsas alldeles för lite, eftersom Sverige har potential som turistland.

– Det är extremt små pengar i statsbudgeten som läggs på att marknadsföra det fantastiska land som vi har, säger Jonas Siljhammar, som jobbar för branschorganisationen Visita, till radiokanalen.

Foto: M König

Text: Redaktionen


1nov2025

BILEXPERTEN: Missa inte detta – kan kosta flera tusenlappar extra

2025 11 01

Det är den tiden på året när sommardäck ska bytas mot vinterdäck.

Men en expert på riksförbundet M Sverige uppmanar alla bilister att tänka till innan man åker till en däckverkstad och får däcken bytta.

Risken är att man få besked att det behövs nya däck, vilket kan utnyttjas av firmorna för att tjäna lite extra pengar.

Ibland ges ett till synes bra erbjudande om man slår till direkt.

– Det känns skönt för att man sparar lite pengar men i långa loppet så var detta en merkostnad på nästan 10 000 kronor, säger riksförbundet M Sveriges tekniska expert Carl-Erik Stjernvall, till GP.

Försök förutse

Rekommendationen är att ha god framförhållning så att man kan ta ett mer övervägt beslut.

– Hela situationen kan vara stressig så säger de ”vi har nya däck här det kostar 6300, vi måste sätta på dem nu”. Då måste man ha is i magen ”jag får titta på det, tack så mycket”, säger Carl-Erik Stjernvall, till tidningen.

Han menar också att det väldigt sällan är speciellt akut att byta ut slitna däck.

Istället kan man lugnt köra hem bilen och sedan beställa hem billigare däck, menar experten.

LÄS MER: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Föreskrifter

Transportstyrelsen hanterar föreskrifter och råd för sommar- och vinterdäck.

Vid sommarväglag är lägsta tillåtna mönsterdjup 1,6 millimeter.

Men när det råder vinterväglag under perioden 1 december till 31 mars är det 3 millimeter som gäller.

Råd från Transportstyrelsen

- De däck som har det största mönsterdjupet eller bedöms ha det bästa väggreppet bör vara monterade bak på fordonet för att minska risken för sladd vid bromsning och i svängar.

- Däcken med största dubbutsticket bör monteras bak. Detta gäller både fram- och bakhjulsdrivna bilar.

- Förvara dina däck svalt, torrt och mörkt.

- Fel däcktryck kan påverka köregenskaper, bränsleförbrukning och däckens livslängd. Rätt däcktryck för däcken till din bil kan du hitta i bilens instruktionsbok.

Källa: Transportstyrelsen

LÄS MER: Trump uppmanar: Köp den här bilen

Foto: Obi - @pixel8propix

Text: Redaktionen


1nov2025

UPPGIFTER: Panik i Kreml – ”Putin rensar”

2025 11 01

Ett stort antal återvändande krigsveteraner skapar kaos i Kreml.

Förra året höll Vladimir Putin ett tal i Kreml och förklarade att den verkliga eliten i Ryssland i framtiden kommer att vara soldater som har bevisat sin lojalitet mot fosterlandet.

– Ordet elit har till stor del förlorat sitt rykte på grund av dem som, utan någon som helst förtjänst för samhällets bästa, betraktar sig själva som någon form av kast med särskilda rättigheter och privilegier, sa Putin då, rapporterar finska Iltalehti.

Putin målade upp en bild av ett nytt Ryssland, där män som återvände från den ukrainska fronten skulle stiga till samhällets topp.

– Dessa ord var tydligt utformade för att rekrytera fler män till sin armé genom att försäkra dem om att återvändande veteraner skulle få maktpositioner och auktoritet, uppger den amerikanska tankesmedjan Jamestown Foundation, i en analys.

Möter motstånd

När nu Kreml försöker att integrera veteraner från kriget i Ukraina i den politiska eliten så stöter man, enligt uppgifter, på panikartat motstånd.

– Nu fruktar många av de nuvarande aktörerna i administrationen att veteranerna är Putins verktyg för att rensa ut den nuvarande eliten, uppger Jamestown Foundation.

Samtidigt är det många veteraner som inte är intresserade av makten i Kreml utan nöjer sig med de lukrativa militära bonusar som de får för sin krigstjänst.

LÄS OCKSÅ: "Sverige retar Ryssland till vansinne"

Många får andra jobb

Många av de som återvänt från kriget har fått andra jobb.

Några exempel är lärare, ordningsvakt, chaufför eller inom byggbranschen.

– Myndigheterna betonar att veteranerna överför sina erfarenheter till unga människor och stärker den patriotiska uppfostran, men i praktiken är deras integration i samhällets topp främst ett PR-trick som inte bådar gott för Putin och Kreml, uppger Iltalehti.

137 000 soldater i sommar

I dagsläget har omkring 137 000 soldater återvänt från kriget.

Putin hävdar att Ryssland har mer än 700 000 soldater vid frontlinjen.

– Deras återkomst till samhället kommer oundvikligen att innebära problem, av vilka en del redan är synliga, uppger tidningen.

– Antalet våldsamma oroligheter och väpnade incidenter har ökat kraftigt sedan veteraner från kriget i Ukraina började återvända.

LÄS OCKSÅ: "48 procent har förstörts" - Ukrainas nya prioritering

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen