14 maj 26

Danmark i krismöte – på grund av Sverige

2024 08 12

Kriminella grupperingar i Danmark har vid upprepade tillfällen anlitat minderåriga svenskar för morduppdrag i landet.

Sedan april har unga svenskar ”hyrts in” 25 gånger.

Nu kallar den danska regeringen till krismöte.

Statsminister Mette Frederiksen (S) och justitieminister Peter Hummelgaard (S) ska under måndagen träffa rikspolischef Thorkild Fogde. Under mötet ska parterna diskutera hur de kan sätta stopp för de ”svenska barnsoldaterna”.

Det rapporterar TV2 som intervjuat justitieminister Peter Hummelgaard.

Ministern är mycket upprörd.

– Det är djupt skrämmande och djupt skrämmande att det uppenbarligen finns så många väldigt unga människor bosatta i Sverige som ställer sig till förfogande för så grova brott, säger han till tv-kanalen.

500 000 kronor

I fredags avslöjade TV2 hur de unga svenskarna anlitas.

På sociala medie-plattformen Telegram finns flera "jobbannonser", där anonyma användarna letar efter unga svenskar som är beredda att mörda i grannlandet.

Den som tar sig an ett morduppdrag belönas med mellan 300 000 kronor till 500 000 kronor.

– Det här speglar en totalt sjuk, depraverad våldskultur när något sådant har kunnat äga rum och växa till ett fenomen i Sverige. Det vill vi inte ha i Danmark, säger Hummelgaard och tillägger:

– Det är skrämmande på alla sätt, och jag blir arg över det. Riktigt, riktigt arg. Jag tror att de allra flesta danskar har svårt att relatera till att vårt grannland på andra sidan Öresund har fickor som är så trasiga att det här kan finnas.

Justitieminister berättar att den danska regeringen kommer sätta press på Sverige.

– Självklart kommer vi också att sätta press på Sverige så att de också tar ansvar för de här sakerna, säger han till TV2.

Skärper gränskontrollerna

Danmark har tidigare meddelat att gränskontrollerna mot Sverige skärps.

Utökad kameraövervakning kommer upprättas vid gränskontroller och tågpassagerare kan räkna med fler fysiska kontroller.

– Vi gör det självklart för att skapa trygghet men också för att förhindra och hålla koll på om det finns fler inhyrda svenska barnsoldater som åker till Köpenhamn för att utföra uppdrag som ett led i gängkonflikterna, sade Peter Hummelgaard i fredags.  

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


07 aug 26

LARMET: Svensk rusning till Ryssland

2026 08 07

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har svensk export till Ryssland begränsats kraftigt.

I enlighet med EU:s sanktioner får svenska företag inte exportera varor med dubbla användningsområden, exempelvis elektroniska produkter och maskiner.

Trots det har införelsen av känslig svensk teknik till Ryssland skjutit i höjden, enligt en kartläggning från analysföretaget Strider Technologies.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes 2022 har exporten av svensk teknik med dubbla användningsområden ökat med 455 procent jämfört med 2019–2021.

Förklaringen stavas Indien. Enligt rapporten uppges landet smuggla enorma mängder europeisk teknik till Ryssland.

– Utöver den lokala produktionen ger Indien Ryssland indirekt tillgång till avancerade komponenter och produkter med dubbla användningsområden som omfattas av europeiska exportkontroller, skriver Strider Technologies.

”Ursprung i europeiska ekonomier”

Indien exporterar bland annat vidare elektronik, maskiner, precisionsinstrument, transportutrustning, metaller och avancerade elektriska komponenter.

– En betydande del av exporten sker inom sektorer som normalt omfattas av internationella sanktionsregimer. Många av dessa varor har sitt ursprung i europeiska ekonomier innan de vidareexporteras via indiska mellanhänder, framhåller Strider Technologies.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Stort frihandelsavtal

EU och Indien har nyligen enats om ett stort frihandelsavtal.

Avtalet beräknas öka EU:s handel med landet med mellan 8 och 8,5 miljarder euro. Den svenska exporten till Indien beräknas öka kraftigt. Det handlar bland annat om export inom tillverkningsindustrin, exempelvis maskiner, papper och stål.

– Beräkningar från 2023 visar att EU:s export kan öka betydligt i flera sektorer där Sverige redan idag har en betydande export till Indien, rapporterar Kommerskollegium.

– För övrig tillverkningsindustri beräknas EU:s export öka med 87 procent i det mer begränsade scenariot och med 154 procent i det mer omfattande scenariot. För pappersvaror är ökningen 93 respektive 154 procent, och för metaller 118 respektive 213 procent.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen