14 maj 26

Danmark i krismöte – på grund av Sverige

2024 08 12

Kriminella grupperingar i Danmark har vid upprepade tillfällen anlitat minderåriga svenskar för morduppdrag i landet.

Sedan april har unga svenskar ”hyrts in” 25 gånger.

Nu kallar den danska regeringen till krismöte.

Statsminister Mette Frederiksen (S) och justitieminister Peter Hummelgaard (S) ska under måndagen träffa rikspolischef Thorkild Fogde. Under mötet ska parterna diskutera hur de kan sätta stopp för de ”svenska barnsoldaterna”.

Det rapporterar TV2 som intervjuat justitieminister Peter Hummelgaard.

Ministern är mycket upprörd.

– Det är djupt skrämmande och djupt skrämmande att det uppenbarligen finns så många väldigt unga människor bosatta i Sverige som ställer sig till förfogande för så grova brott, säger han till tv-kanalen.

500 000 kronor

I fredags avslöjade TV2 hur de unga svenskarna anlitas.

På sociala medie-plattformen Telegram finns flera "jobbannonser", där anonyma användarna letar efter unga svenskar som är beredda att mörda i grannlandet.

Den som tar sig an ett morduppdrag belönas med mellan 300 000 kronor till 500 000 kronor.

– Det här speglar en totalt sjuk, depraverad våldskultur när något sådant har kunnat äga rum och växa till ett fenomen i Sverige. Det vill vi inte ha i Danmark, säger Hummelgaard och tillägger:

– Det är skrämmande på alla sätt, och jag blir arg över det. Riktigt, riktigt arg. Jag tror att de allra flesta danskar har svårt att relatera till att vårt grannland på andra sidan Öresund har fickor som är så trasiga att det här kan finnas.

Justitieminister berättar att den danska regeringen kommer sätta press på Sverige.

– Självklart kommer vi också att sätta press på Sverige så att de också tar ansvar för de här sakerna, säger han till TV2.

Skärper gränskontrollerna

Danmark har tidigare meddelat att gränskontrollerna mot Sverige skärps.

Utökad kameraövervakning kommer upprättas vid gränskontroller och tågpassagerare kan räkna med fler fysiska kontroller.

– Vi gör det självklart för att skapa trygghet men också för att förhindra och hålla koll på om det finns fler inhyrda svenska barnsoldater som åker till Köpenhamn för att utföra uppdrag som ett led i gängkonflikterna, sade Peter Hummelgaard i fredags.  

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen