23 augusti 2026

Danmark i krismöte – på grund av Sverige

2024 08 12

Kriminella grupperingar i Danmark har vid upprepade tillfällen anlitat minderåriga svenskar för morduppdrag i landet.

Sedan april har unga svenskar ”hyrts in” 25 gånger.

Nu kallar den danska regeringen till krismöte.

Statsminister Mette Frederiksen (S) och justitieminister Peter Hummelgaard (S) ska under måndagen träffa rikspolischef Thorkild Fogde. Under mötet ska parterna diskutera hur de kan sätta stopp för de ”svenska barnsoldaterna”.

Det rapporterar TV2 som intervjuat justitieminister Peter Hummelgaard.

Ministern är mycket upprörd.

– Det är djupt skrämmande och djupt skrämmande att det uppenbarligen finns så många väldigt unga människor bosatta i Sverige som ställer sig till förfogande för så grova brott, säger han till tv-kanalen.

500 000 kronor

I fredags avslöjade TV2 hur de unga svenskarna anlitas.

På sociala medie-plattformen Telegram finns flera "jobbannonser", där anonyma användarna letar efter unga svenskar som är beredda att mörda i grannlandet.

Den som tar sig an ett morduppdrag belönas med mellan 300 000 kronor till 500 000 kronor.

– Det här speglar en totalt sjuk, depraverad våldskultur när något sådant har kunnat äga rum och växa till ett fenomen i Sverige. Det vill vi inte ha i Danmark, säger Hummelgaard och tillägger:

– Det är skrämmande på alla sätt, och jag blir arg över det. Riktigt, riktigt arg. Jag tror att de allra flesta danskar har svårt att relatera till att vårt grannland på andra sidan Öresund har fickor som är så trasiga att det här kan finnas.

Justitieminister berättar att den danska regeringen kommer sätta press på Sverige.

– Självklart kommer vi också att sätta press på Sverige så att de också tar ansvar för de här sakerna, säger han till TV2.

Skärper gränskontrollerna

Danmark har tidigare meddelat att gränskontrollerna mot Sverige skärps.

Utökad kameraövervakning kommer upprättas vid gränskontroller och tågpassagerare kan räkna med fler fysiska kontroller.

– Vi gör det självklart för att skapa trygghet men också för att förhindra och hålla koll på om det finns fler inhyrda svenska barnsoldater som åker till Köpenhamn för att utföra uppdrag som ett led i gängkonflikterna, sade Peter Hummelgaard i fredags.  

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 2026

Ovanligt väderfenomen i Sverige – händer vart tionde år

2026 09 30

Enligt kalendern har det blivit höst.

Vi är till och med en tredjedel in i hösten i och med att september tar slut idag.

Men det är alltså enligt kalendern.

Den meteorologiska hösten lyser fortfarande med sin frånvaro i stora delar av Sverige. Under onsdagen och torsdagen väntas uppemot 20 grader i södra halvan av landet.

– Det är varm luft som ligger över Europa och det i kombination med sydliga vindar så blir det varmt även över delar av Sverige, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI, till UNT.

Sker vart tionde år

Att temperaturen ligger så högt så här långt in på hösten är inte särskilt vanligt. Normalt har det som kallas meteorologisk höst, det vill säga att dygnsmedeltemperaturen ska ligga mellan 0 och 10 grader fem dygn i följd, slagit vid det här laget.

I år kommer det alltså inte hända innan månadsskiftet mellan september och oktober.

– Det tillhör inte vanligheterna, men det händer kanske någon gång vart tionde år, säger Maria Svedestig och pekar ut Uppsala som exempel där det ovanliga väderfenomenet råder.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Då kan det bli kallare

Den meteorologiska hösten kom visserligen till fjällkedjan och delar av Norrland tidigare i september, men stora delar av Sverige tycks alltså få vänta. Åtminstone till nästa vecka.

– På fredag rör sig en front in över landet västerifrån. I nuläget är det osäkert hur mycket kraft den har kvar när den rör sig in över Sverige, men troligen berör regn de västra delarna av landet, framhåller SMHI i en färsk prognos på onsdagen.

– I början på nästa vecka råder västliga vindar och milt väder. Från mitten av veckan börjar lite kallare luft tränga ned över Norrland. Sedan är det osäkert om den kallare luften fortsätter ned över södra Sverige eller om mildare luft trycker tillbaka norrut igen, tillägger SMHI.

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Text: Redaktionen