14 maj 26

Danmark i krismöte – på grund av Sverige

2024 08 12

Kriminella grupperingar i Danmark har vid upprepade tillfällen anlitat minderåriga svenskar för morduppdrag i landet.

Sedan april har unga svenskar ”hyrts in” 25 gånger.

Nu kallar den danska regeringen till krismöte.

Statsminister Mette Frederiksen (S) och justitieminister Peter Hummelgaard (S) ska under måndagen träffa rikspolischef Thorkild Fogde. Under mötet ska parterna diskutera hur de kan sätta stopp för de ”svenska barnsoldaterna”.

Det rapporterar TV2 som intervjuat justitieminister Peter Hummelgaard.

Ministern är mycket upprörd.

– Det är djupt skrämmande och djupt skrämmande att det uppenbarligen finns så många väldigt unga människor bosatta i Sverige som ställer sig till förfogande för så grova brott, säger han till tv-kanalen.

500 000 kronor

I fredags avslöjade TV2 hur de unga svenskarna anlitas.

På sociala medie-plattformen Telegram finns flera "jobbannonser", där anonyma användarna letar efter unga svenskar som är beredda att mörda i grannlandet.

Den som tar sig an ett morduppdrag belönas med mellan 300 000 kronor till 500 000 kronor.

– Det här speglar en totalt sjuk, depraverad våldskultur när något sådant har kunnat äga rum och växa till ett fenomen i Sverige. Det vill vi inte ha i Danmark, säger Hummelgaard och tillägger:

– Det är skrämmande på alla sätt, och jag blir arg över det. Riktigt, riktigt arg. Jag tror att de allra flesta danskar har svårt att relatera till att vårt grannland på andra sidan Öresund har fickor som är så trasiga att det här kan finnas.

Justitieminister berättar att den danska regeringen kommer sätta press på Sverige.

– Självklart kommer vi också att sätta press på Sverige så att de också tar ansvar för de här sakerna, säger han till TV2.

Skärper gränskontrollerna

Danmark har tidigare meddelat att gränskontrollerna mot Sverige skärps.

Utökad kameraövervakning kommer upprättas vid gränskontroller och tågpassagerare kan räkna med fler fysiska kontroller.

– Vi gör det självklart för att skapa trygghet men också för att förhindra och hålla koll på om det finns fler inhyrda svenska barnsoldater som åker till Köpenhamn för att utföra uppdrag som ett led i gängkonflikterna, sade Peter Hummelgaard i fredags.  

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

“Förrädare” – Putins egna rasar mot Ryssland

2026 07 31

Tidigare i juli kammade Vladimir Putin hem en stor propagandaseger för Ryssland.

Från och med 2028 välkomnas ryska idrottare tillbaka till OS, löd det kontroversiella beskedet från Internationella Olympiska Kommittén, IOK.

Beslutet hyllades av Putins talesperson Dmitrij Peskov.

– Ett viktigt steg, sade Kremltoppen enligt The Moscow Times.

Putins egna rasar mot "sveket"

Reaktionerna, och kritiken, har varit massiv. Västvärlden och Ukraina har protesterat högljutt. 

– Det är ett bedrövligt beslut. Det normaliserar det här anfallskriget som Ryssland bedriver mot Ukraina, har Sveriges idrottsminister Jakob Forssmed (KD) sagt till SVT.

Att väst vädrar sitt missnöje är inte särskilt förvånande. Men nu hörs skarp kritik från ett mer oväntat håll: Putins egna anhängare.

Den ryska olympiska kommittén har nämligen exkluderat idrottsorganisationer i ukrainskt territorium. Det innebär att idrottare i ryskockuperade Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Kherson inte kommer att få tävla för Ryssland.

Regioner som diktatorn 2022 utropade som en del av den ryska nationen.

– Människor som bor i Luhansk och Donetsk, Kherson och Zaporizhzhia blir våra medborgare. För alltid. Och Ryssland kommer inte att förråda dem, sade Putin på en pressträff då.

"Gav upp"

Exkluderingen av de fyra regionerna betraktas av annars Kremlvänliga journalister och bloggare som en eftergift och ett svek, rapporterar Politico.

Den ryska olympiska kommittén gav upp en del av landets territorium bara för att kunna komma till OS, framhåller bland annat den kända krigsvänliga journalisten Dmitirj Stesjin, enligt den amerikanska tidningen.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

"Förrädare"

Rysslands idrottsminister, Michail Degtyarev, har blivit särskild måltavla för raseriet. Det var han som förde förhandlingarna med IOK där de ryska kompromisserna blev ett faktum.

– Detta är en samarbetshandling med fienden och en antistatlig subversion. Det är inte den ryska olympiska kommittén utan en kommitté av förrädare, framför prokrigskanalen Telegram InfoWar.

– Så, den ryska olympiska kommittén har skriftligen bekräftat sin vägran att stödja idrott i Donetsk, Luhansk och Krim? Vad är då kamrat Degtyarevs mycket omtalade seger? frågar sig militärbloggaren Dmitrij Konanykhsin, enligt Politico.

Ukraina har överklagat IOK:s beslut till idrottens skiljedomstol, CAS. 

Andra läser: F16-plan i luften

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen