Danmark agerar drastiskt – bekräftar hot från USA

2025 05 07

Den danska utrikesministern agerar drastiskt efter de nya uppgifterna om amerikanskt spionage på Grönland.

En rapport från The Wall Street Journal gör gällande att USA avser att öka spionaget mot Grönland inom en snar framtid.

Detta är uppgifter som nu väcker stor oro i Danmark.

Nu väljer den danska utrikesministern Lars Løkke Rasmussen att kalla landets amerikanska ambassadör till ett möte, enligt nyhetsbyrån Ritzau.

Ett drastiskt drag, enligt danska experter.

Danska ministerns oro

The Wall Street Journals uppgifter, som kommer från två anonyma källor, väcker stor oro hos Løkke Rasmussen.

Han uttrycker sitt missnöje över hur USA – som Natoallierad – beter sig.

– Vi spionerar inte på våra vänner. Jag vet inte om det är sant eftersom det står i en tidning. Men det verkar inte bli särskilt starkt avvisat av dem som uttalar sig. Det oroar mig, uppger utrikesministern för reportrar på väg till ett möte.

Läs mer: ”Häpnadsväckande väderprognos” i Danmark – Sverige påverkas

Dansk underrättelsetjänst: “Föreligger hot”

Även den danska underrättelsetjänsten, PET, bedömer att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

– PET:s bedömning är att det, baserat på det amerikanska intresset och det ökade internationella fokuset på Grönland i allmänhet, finns ett ökat spionhot och hot för påverkan från främmande stater både mot Danmark och Grönland, heter det i ett uttalande.

Enligt Wall Street Journal är de amerikanska motiven för att spionera på Grönland att “lära sig mer om rörelsen mot självständighet, och för att undersöka attityden till amerikansk resursutvinning”.

“Drastiskt – händer väldigt sällan”

Lars Løkke Rasmussens beslut att kalla in USA:s ambassadör till samtal kallas för en “drastisk” åtgärd i Danmark som händer “väldigt, väldigt sällan”.

– Det finns inte många steg över det, och det är ett tecken på att detta betraktas som en fientlig handling, säger TV2:s politiska expert Søs Marie Serup.

Samtidigt menar hon att den danska regeringen måste känna till att det handlar om en “allvarlig situation”.

– Man tjuvlyssnar inte, man övervakar inte, och man spionerar inte på sina allierade. Det är en mycket fientlig handling om USA ökar övervakningen, uppger experten.

Läs också: Trump rasande – efter besked om Kamala Harris

Foto: Ninni Andersson – Regeringskansliet, PICRYL samt G. Skidmore (OBS! montage)

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 28

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 28

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen