12jan26

Dåliga nyheter för Swedbank – riskerar kalldusch

2024 06 17

Swedbank har hamnat i pressad situation.

Siffrorna från Stockholmsbörsen på måndagsmorgonen har tickat in.

Och det är ingen rolig läsning för Swedbank.

Storbanken sjunker med 1,4 procent och beskrivs som ett “sänke”, rapporterar Dagens industri.

Kursutvecklingen kommer strax efter att Danske Bank nyligen publicerat sin analys, där man gör Swedbank uppmärksamma på att en kalldusch kan komma att vänta.

– Det varnas för en negativ överraskning i Swedbanks räntenetto andra kvartalet, skriver tidningen efter morgonens besked från Stockholmsbörsen.

Övriga stiger

Swedbanks siffror utmärker sig i sammanhanget.

Övriga storbanker på börsen stiger med mellan 0,2 och 0,4 procent.

Rekommendationen för Swedbank har även sänkts från tidigare “köp” till “behåll” och banken pekas ut som den mest räntekänsliga i hela Sverige.

Om prognosen att räntenettot under årets andra kvartal överraskar negativt återstår att se.

Under förväntat första kvartalet

När Swedbank levererade siffrorna för årets första kvartal meddelade man att man stärkte sin vinst.

Räntenettot var då under förväntat då det uppgick till 12 599 miljoner kronor. Prognosen var 12 814 miljoner kronor.

– Swedbank levererade ett starkt och uthålligt resultat. Trots en orolig omvärld med krig i Europa, oro i Mellanöstern och klimatförändringar känner jag en viss tillförsikt för den ekonomiska utvecklingen, uttryckte vdn Jens Henriksson i ett uttalande vid tillfället.

Är dock positiva

Beskedet då fick Swedbank att se ljust på framtiden.

– Swedbank är ledande inom bolån på samtliga hemmamarknader. Trots tuff konkurrens ökade vår utlåning under kvartalet. I Estland, Lettland och Litauen var aktiviteten hög. I Sverige var marknaden avvaktande. Trots detta har Swedbank, via egna kanaler, ökat sina bolånevolymer i Sverige sex månader i rad, framhöll Jens Henriksson.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Pensionärer missar viktigt bidrag – kan få flera tusen mer i månaden

2026 01 17

Svenska pensionärer riskerar att gå miste om tusentals kronor i tillägg.

Många svenska pensionärer som har rätt till tillägg missar det helt – trots enkla möjligheter att söka.

Det är ett stöd som kan ge flera tusen kronor mer i månaden, rapporterar Senioren.

Stort bidrag står outnyttjat

Bostadstillägget ska stödja pensionärer med stram ekonomi.

– Bostadstillägg är ett skattefritt tillägg för dig som har låg pension. Du kan få upp till 7 290 kronor per månad, beroende på din ekonomi, bostadskostnad, dina tillgångar och din familjesituation, meddelar Pensionsmyndigheten.

Det högsta beloppet som ensamstående kan få är upp till 7 290 kronor per månad, medan makar eller sambor kan få upp till 3 645 kronor.

LÄS MER: Moskva hånar hela Europa

Missar bidraget

Men många pensionärer tror felaktigt att de inte är berättigade till stödet och väljer därför att inte ansöka.

Enligt Pensionsmyndigheten bedömdes omkring 123 000 personer som hade rätt till bostadstillägg 2020 – ändå inte sökte det.

– Ett beslut om bostadstillägg gäller oftast tills vidare, men om din ekonomiska situation förändras ska bostadstillägget räknas om, uppger myndigheten.

Krav för tillägg

För att kunna ansöka om bostadstillägg finns några grundläggande krav – du måste bo i Sverige, ta ut hela din allmänna pension och vara minst 67 år.

I vissa situationer kan även den som får änkepension eller utländsk pension ha rätt till bostadstillägg.

Storleken på tillägget beror på din ekonomiska situation, inklusive inkomster, bostadskostnad och tillgångar.

– Det är viktigt att anmäla ändringar så fort som möjligt för att inte gå miste om bostadstillägg. Du kan även bli återbetalningsskyldig om du inte anmäler rätt uppgifter, meddelar Pensionsmyndigheten.

Att ta reda på om man är berättigad är enkelt:

  1. Gör en preliminär beräkning på Pensionsmyndighetens hemsida för att se om det är värt att ansöka.
  2. Fyll i ansökan digitalt med BankID om du har det, eller via blankett om du behöver hjälp.

LÄS MER: Riksbanken övertygade om 2026: Efterlängtat besked för hushållen

Foto: E Ann

Text: Redaktionen


“Dummaste jag någonsin hört” – bakslag för Trump

2026 01 17

Donald Trump ser inte ut att ha något större stöd i Grönlandsfrågan.

Den amerikanske presidenten fortsätter att hota Grönland.

Donald Trump vill se att den danska ön blir amerikansk mark inom en snar framtid – med hänvisning till att den behövs för nationell säkerhet.

Men världsledare, grönlänningar och danskar protesterar – och det gör även kongressledamöter från Trumps eget parti.

En går till och med så långt som att beskriva att det är det “dummaste han någonsin hört”.

Skulle gå samman

Senator Thom Tillis förutspår att ledamöter från båda sidor skulle gå samman och kräva kongressens godkännande om det blev tydligt att Trump förberedde en omedelbar militär insats, rapporterar Politico.

– Om det förekom någon form av handling som såg ut att ha som mål att faktiskt landstiga på Grönland och genomföra ett olagligt övertagande … så skulle det finnas tillräckligt många här för att rösta igenom en “war powers resolution” och stå emot ett veto, säger han.

“Dummaste jag någonsin hört”

Representanthusetledamoten Don Bacon  går ännu längre och förutspår att det skulle leda till riksrätt, samtidigt som han kallar Trumps besatthet av Grönland för “det dummaste jag någonsin hört”.

Senatorn Lisa Murkowski är på samma sida.

– Grönland måste ses som vår allierade, inte som en tillgång, och jag tror att det är det budskapet du hör från den här delegationen, säger hon.

Läs mer: Trump hotar omvärlden – ”Gör det om de inte håller med”

75 procent säger nej

Tre fjärdedelar av amerikanerna säger att de motsätter sig att USA försöker ta kontroll över Grönland, enligt en ny opinionsundersökning från CNN utförd av SSRS. 

Undersökningen visar att endast 25 procent av amerikanerna gynnar ett amerikanskt försök att ta kontroll över det danska territoriet.

Fler republikaner

50 procent av republikanerna och republikanskt lutande oberoende väljare säger att de stöder det, medan 50 procent är emot. 

Demokrater och demokratiskt lutande oberoende väljare är djupt emot förslaget, med 94 procent motståndare totalt, varav 80 procent svarar att de är starkt emot det.

Läs mer: UPPGIFTER: EU gör sig redo – ska tvinga bort Trump från Grönland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen