NY MÄTNING: Dåliga nyheter för Jimmie Åkesson

2022 12 07

Sverigedemokraterna fortsätter att tappa kraftigt i opinionen.

Senast i raden att påvisa SD:s formdipp är Aftonbladet/Demoskops väljarbarometer – där Jimmie Åkesson (SD) och hans parti, som för första gången är en del av ett regeringsunderlag, tappar 2,9 procentenheter sedan valet.

– SD:s uppgång har varit exceptionell, vi får se hur de klarar sig när de är en del av regeringsunderlaget, säger Karin Nelson, vd på Demoskop, till just Aftonbladet.

Åter på tredje plats

Sverigedemokraterna har gått framåt i varenda val sedan debuten i riksdagen 2010, och succén kulminerade i höstas när man fick 20,54 procent av svenska folkets röster.

Man gick därmed om Moderaterna och tog den prestigefulla positionen som Sveriges näst största parti.

Nu har dock vinden vänt för Jimmie Åkesson. Idag parkerar man på 17,6 procent – vilket petar ner partiet åter till tredje plats.

Det är ytterligare ett tapp efter att den senaste månaden gått back två procentenheter i såväl Demoskops undersökning som andra opinionsmätningar.

Bensinbesvikelse trolig faktor

Förklaringen tror Karin Nelson delvis handlar om besvikna väljare efter att sänkningen på drivmedelskostnaderna inte blev större.

– De är en del av regeringsunderlaget i och med Tidöavtalet och det finns väljare som röstade på SD som är besvikna och tycker att vallöften inte infriats.

MP under spärren

Framför allt tappar SD till Moderaterna – som i sin tur också går back jämfört med samma väljarbarometer i november.

Värst är det dock för Miljöpartiet som enligt mätningen ligger under riksdagsspärren.

Likt övriga opinionsmätningar de senaste veckorna är det Socialdemokraterna som ökar mest. Magdalena Anderssons parti går framåt med 2,1 procentenheter sedan förra månaden.

– Opinionssiffror kommer och går, och det är ändå på valdagen det gäller, uttryckte Andersson till TV4 i lördags.

– Vi måste bli bättre på att få LO-män att rösta på oss.

Hela mätningen

Här är Aftonbladet/Demoskops nya mätning för december jämfört med förra månaden:

🔴Vänsterpartiet                    8,9         +0,1
🔴Socialdemokraterna     33,3         +2,1
🟢Miljöpartiet                          3,5         +0,3
🟢Centern                                  6,1         +0,1
🔵Liberalerna                           4,2          +0,2
🔵Moderaterna                     20,5        -0,8
🔵Kristdemokraterna           4,8        -0,2
🔵Sverigedemokraterna   17,6        -2,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,8*      +2,5 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,1        -2,4
 
*MP under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


30 januari 2026

Kina har tröttnat – inför 180 dagars blockad mot Ryssland

2026 01 30

Från den 1 januari har Kina infört nya regler för export till utlandet.

De nya reglerna gäller exporten av bilar som producerats i landet.

När de nya reglerna nu har tagits i bruk drabbas den ryska importen av kinesiska bilar.

– De kinesiska myndigheterna har aktivt börjat blockera leverans av bilar till Ryssland, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vid tullen i Suifenhe har 500 nya bilar, som var avsedda för ryska köpare, beslagtagits.

Den nya regeln

Den nya regeln som Kina infört drabbar särskilt Ryssland då de ryska köparna tidigare har haft en knep för att komma ner i pris för bilarna.

Ryska företag har tagit beställningar av privatpersoner och sedan köpt bilar i Kina, där marknadspriset legat lägre på grund av statliga subventioner.

Sedan har de importerats som begagnade till Ryssland.

Men nu har alltså Kina satt en gräns på att en nyköpt bil måste stanna i landet 180 dagar efter köpet.

– Anledningen till att bilexporten blockeras är förbudet mot export av nya bilar under sken av att de är begagnade, uppger tidningen.

– Trots detta fortsätter säljare och ryska importörer att lova kunder leveranser i strid med reglerna, med hänvisning till avtal med fabriker och subventioner för specifika varumärken, utan att varna köparna.

LÄS OCKSÅ: ”Ni stöttar Ryssland” – Trump slår till

Får stå och vänta

De bilar som nu beslagtas kommer hållas kvar i Kina fram till sommaren innan de kan föras ut ur landet.

– De nya reglerna förväntas effektivt stoppa exporten av bilar från Kina till Ryssland, uppger tidningen.

– Enligt Autostat importeras hundratusentals bilar till Ryssland varje år, varav ungefär en tredjedel importeras av privatpersoner.

Kinas biltillverkning växer

Biltillverkning i Kina fortsätter att växa.

De kinesiska bilarna blir allt vanligare, också på den europeiska marknaden.

– Årssiffrorna för 2025 visade tillväxt i produktion, intäkter och kostnader, med en liten ökning av de totala branschvinsterna, uppger Car News China.

LÄS MER: ”Mycket farligt” – Trump varnar Storbritannien

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jan 2026

Valuta störtdyker – rasat 30 procent

2026 01 30

En av världens mer hajpade valutor fortsätter att rasa i värde.

Idag kommer USA:s president Donald Trump att nominera en ny chef för den amerikanska centralbanken, som ska ersätta den av Trump hårt kritiserade Jerome Powell.

Det skakar om.

På fredagen sjunker nämligen den digitala valutan bitcoin till den lägsta nivån på två månader, rapporterar Reuters. Raset sedan oktober är nu över 30 procent.

Anledningen till det senaste tappet är att spekulationerna om att nästa Fedchef skulle kunna strama åt reglerna för kontanter i det finansiella systemet.

Kryptovalutor har det tufft i vad som en gång hoppades bli en gyllene era av flöden och vänlig reglering under president Donald Trump, där den marknadsledande bitcoinen förlorat en tredjedel av sitt värde sedan den nådde rekordnivåer i oktober, uppger Reuters.

Fjärde raka förlustmånaden

Bitcoin är nu på väg mot en fjärde raka förlustmånad, vilket är valutans längsta förlustsvit på åtta år. Skälet till att försäljningen tog fart på fredagen är att Kevin Warsh, som spekuleras ersätta Jerome Powell som Fedchef, har efterlyst ett “regimskifte” inom centralbanken.

Ett av Warshs förslag är en mindre balansräkning hos Fed, vilket alltså skulle slå mot valutor som bitcoin.

– Bitcoin och andra kryptovalutor har setts som vinnare på en stor balansräkning, eftersom de tenderat att stiga när Fed tillfört likviditet till penningmarknaderna – något som gynnar spekulativa tillgångar, förklarar Reuters.

LÄS MER: Har förlorat 357 miljarder dollar – på en dag

"Viktig psykologisk gräns"

Det senaste fallet för bitcoin ligger på nästan 4 procent till cirka 81 000 dollar.

När valutan i november för första gången sedan i somras sjönk under 100 000 dollar beskrevs det som en “viktig psykologisk gräns”.

Gränsen är psykologiskt viktig för många investerare. Om priset faller under kan fler välja att sälja. Samtidigt kan nivån ses som en köpmöjlighet för mer tålmodiga investerare, sade Mads Eberhardt, kryptovalutaanalytiker på den nordiska kryptobörsen Firi, till den norska affärstidningen E24 vid tillfället. 

LÄS MER: Ny tung konkurs – kopplas till Northvolt

Foto: A. Hervias resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redkationen