NY MÄTNING: Dåliga nyheter för Jimmie Åkesson

2022 12 07

Sverigedemokraterna fortsätter att tappa kraftigt i opinionen.

Senast i raden att påvisa SD:s formdipp är Aftonbladet/Demoskops väljarbarometer – där Jimmie Åkesson (SD) och hans parti, som för första gången är en del av ett regeringsunderlag, tappar 2,9 procentenheter sedan valet.

– SD:s uppgång har varit exceptionell, vi får se hur de klarar sig när de är en del av regeringsunderlaget, säger Karin Nelson, vd på Demoskop, till just Aftonbladet.

Åter på tredje plats

Sverigedemokraterna har gått framåt i varenda val sedan debuten i riksdagen 2010, och succén kulminerade i höstas när man fick 20,54 procent av svenska folkets röster.

Man gick därmed om Moderaterna och tog den prestigefulla positionen som Sveriges näst största parti.

Nu har dock vinden vänt för Jimmie Åkesson. Idag parkerar man på 17,6 procent – vilket petar ner partiet åter till tredje plats.

Det är ytterligare ett tapp efter att den senaste månaden gått back två procentenheter i såväl Demoskops undersökning som andra opinionsmätningar.

Bensinbesvikelse trolig faktor

Förklaringen tror Karin Nelson delvis handlar om besvikna väljare efter att sänkningen på drivmedelskostnaderna inte blev större.

– De är en del av regeringsunderlaget i och med Tidöavtalet och det finns väljare som röstade på SD som är besvikna och tycker att vallöften inte infriats.

MP under spärren

Framför allt tappar SD till Moderaterna – som i sin tur också går back jämfört med samma väljarbarometer i november.

Värst är det dock för Miljöpartiet som enligt mätningen ligger under riksdagsspärren.

Likt övriga opinionsmätningar de senaste veckorna är det Socialdemokraterna som ökar mest. Magdalena Anderssons parti går framåt med 2,1 procentenheter sedan förra månaden.

– Opinionssiffror kommer och går, och det är ändå på valdagen det gäller, uttryckte Andersson till TV4 i lördags.

– Vi måste bli bättre på att få LO-män att rösta på oss.

Hela mätningen

Här är Aftonbladet/Demoskops nya mätning för december jämfört med förra månaden:

🔴Vänsterpartiet                    8,9         +0,1
🔴Socialdemokraterna     33,3         +2,1
🟢Miljöpartiet                          3,5         +0,3
🟢Centern                                  6,1         +0,1
🔵Liberalerna                           4,2          +0,2
🔵Moderaterna                     20,5        -0,8
🔵Kristdemokraterna           4,8        -0,2
🔵Sverigedemokraterna   17,6        -2,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,8*      +2,5 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,1        -2,4
 
*MP under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


1 jan 2026

Ny avgift för hushållen – rullas nu ut i hela Sverige

2026 01 01

Under året som kommer rullas en ny avgift för hushållen ut på bred front.

Senast om ett år, 1 januari 2027, ska den vara plats.

Det handlar om den så kallade effektavgiften som ska tas ut av landets elnätsbolag. På flera håll har avgiften redan införts, men nu är det alltså dags för hela landet.

Prismodellen innebär att elräkningen kan bli billigare om kunden sprider ut eller flyttar sin elanvändning till tidpunkter  där efterfrågan är mindre.

Men.

Elräkningen stiger också om du använder mycket el samtidigt, till exempel dammsuger, lagar mat och kör torktumlaren på samma gång.

– Jag tror inte det handlar om tusenlappar, men att det kommer bli dyrare om du inte gör någonting – absolut, säger Lars Hällentorp, energi- och klimatrådgivare i flera kommuner i Västsverige, till SR.

Minst 500 kronor

Ellevio är ett av elnätsbolagen som redan infört avgiften för sina kunder. Avgiften har tidigare rapporterats slå särskilt hårt mot elbilsägare. Enligt en analys från elbolaget Tibber kan hushåll med elbil förvänta sig att räkningen stiger med minst 500 kronor per månad.

En elbilsägare som laddar sin bil under dagen med hög effekt skapar en effekttopp på ungefär 12–13 kW. Enligt Ellevios nya effekttariff innebär detta att man får betala cirka 1 421 kronor bara i elnätsavgift – och det exkluderar kostnaden för själva elen, sade Tobias Aspenberg, elbilsexpert på Tibber, i januari förra året.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

"Vardagen funkar inte så"

Avgiften berör främst hus- och villaägare och hur stor avgiften blir beror på hur elnätsbolagen utformar taxan. Du kan se hur du påverkas genom att logga in på sidan hos ditt elnätsbolag.

Energimarknadsinspektionen har framhållit att effektavgiften innebär en möjlighet till lägre elnätskostnad, eftersom räkningen kan bli billigare om man sprider ut elanvändningen.

Branschorganisationen Villaägarna håller inte med om det. Enligt organisationen är det inte rimligt att förvänta sig att hushållen ska ha ständig kontroll över sin effektförbrukning. Vardagen fungerar inte så, betonar Villaägarna.

– En kall vinterdag kanske barnen spelar datorspel samtidigt som maten ska lagas och träningskläderna behöver tumlas. Vid sådana tillfällen kan det totala effektuttaget bli högt, vilket leder till att hushållet straffas med en högre elfaktura, trots att den höga förbrukningen bara var tillfällig, har organisationen tidigare uttryckt om saken.

LÄS MER: Polisen utfärdar Bank ID-varning

Foto: I. Rifath

Text: Redaktionen


1 jan 2026

UPPGIFTER: ”Tålamodet är slut” – upprorsstämning i Ryssland

2026 01 01

“Tålamodet är slut” i den ryska affärseliten.

Diktatorn Vladimir Putin står inför ett “uppror” från landets mäktigaste företag sedan försäljningarna har rasat till den lägsta nivån sedan finanskrisen 1998.

Det uppger flera toppchefer på några av Rysslands största industriföretag, uppger brittiska Express. Även Iltalehti, en av Finlands största tidningar, rapporterar om uppgifterna.

Enligt forskare vid Rysslands institut för ekonomisk prognostisering har företagsledares ilska mot Kreml växt i allt snabbare takt.

– Industrin uthärdade den inledande perioden av den konstgjorda nedkylningen av den ryska ekonomin med förståelse, men år 2025 tog tålamodet slut, framhåller institutets forskare enligt Express.

"Som en bil på tomgång"

Under november månad uppges produktionsvolymerna i Ryssland sammanlagt ha minskat med 0,7 procent jämfört med föregående år. Flera andra sektorer har också minskat, bland annat sjönk livsmedelsproduktionen för första gången på 15 år.

Även om siffran kan framstå som liten ska läget vara riktigt illa i flera branscher. Värst drabbat är fordonsindustrin där bland annat tillverkandet av bilar sjunkit med 34 procent.

Den ryska ekonomen Alexandra Prokopenko, som stämplats som en fientlig “utländsk agent” av Putinregimen, menar att Rysslands militära ekonomi genomgår en “omvänd avindustrialisering”.

Högteknologiska sektorer ger vika för arbetsintensiva industrier med låg produktivitet, medan den civila ekonomin stagnerar och militär produktion prioriteras, säger hon enligt Express.

Enligt ekonomen har den ryska ekonomin frusit fast i ett “instabilt” läge.

– Den närmaste analogin är en bil som går på tomgång i friläge och motorn överhettas. Bilen rör sig varken framåt eller bakåt, men ju längre den står, desto mer skador samlas under huven.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Öppet brev till diktatorn

Kombinationen av hårda sanktioner, stigande räntor och en kraftig ekonomisk avmattning är förklaringarna till varför den ryska industrin uppges stå på katastrofens rand.

Uppgifterna om att ryska företagsledare har tappat tålamodet kommer kort efter att ryska affärsmän i ett öppet brev krävt att Vladimir Putin ska betala för det statliga beslagtagandet av fabriker, hamnar och stora företag som ska uppgå till ett värde av motsvarande 43 miljoner dollar.

Om staten behöver något, så okej, nationalisera det – men betala för det, köp det från ägaren, säger Alexander Shokhin, chef för det ryska industri- och entreprenörsförbundet RSPP, enligt oberoende The Moscow Times.

LÄS MER: Nobbar USA – vill bilda ny försvarsallians med Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen