Dåliga nyheter för dig som väntar på värmen

2023 04 24

Efter flera soliga dagar med uppemot 20 plusgrader på sina håll drar kylan in över Sverige.

SMHI har utfärdat snövarningar för stora delar av mellersta Sverige under måndagen och tisdagen.

I nordvästra Svealand och i delar av södra Jämtland väntas upp till tio centimeter nysnö under måndagskvällen.

I morgon,  tisdag, beräknas snövädret dra vidare.

En gul varning har utfärdats för östra Jämtland, stora delar av Västernorrlands län, stora delar av Dalarna och västra delen av Hälsingland.

– I kväll sjunker temperaturen och det kan bli kraftigt snöfall, med fem centimeter, lokalt uppåt tio. Sedan drar det här snöfallsområdet vidare och varningen utökas från i morgon, säger Therese Fougman på SMHI till DN.

Då återvänder våren

Temperaturen sjunker och den som väntar på att värmen ska återvända kommer behöva vänta ett tag till.

Det berättar Therese Fougman i en intervju med Aftonbladet.

Enligt meteorologen väntas svalare väder i Sverige under en längre period.

Våren beräknas återvända först en bit in i maj. 

– Prognosen är väldigt osäker från lördagen, men det väntas svalare väder även när vi går in i maj innan det vänder, säger Therese Fogman till tidningen och tillägger:

– Det ser ut som att lågtrycksområdet kommer bli liggandes större delen av veckan och sedan framåt att vi får en period av svalare väder. Mot slutet av veckan snittar temperaturerna på omkring tio grader.

Begränsad framkomlighet

I samband med att snön drar in över Mellansverige har SMHI gått ut med flera varningar till invånare i de drabbade områdena.

Bland annat väntas störningar i en del samhällsfunktioner.

De utpekade områdena kan påverkas på följande vis, enligt SMHI:

- Trafiken går långsammare på grund av halka, snömodd och dålig sikt. En del kan ha bytt till sommardäck.

- Begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

- Risk för förseningar inom kollektivtrafiken.

- Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen.

Foto: Wherelugo

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen