29 maj 26

Då startar Kina ett nytt krig i världen

2023 02 03

Efter Rysslands invasion av Ukraina uppges det vara dags för nästa diktatur att ge sig på ett öppet demokratiskt land.

Enligt den amerikanska underrättelsetjänsten CIA har den kommunistiska diktaturen Kina i princip bestämt sig för att invadera demokratiska Taiwan, rapporterar Reuters.

De kinesiska krigsplanerna är långtgående.

Enligt CIA-chefen William Burns har Kina tagit fram en tidsplan för invasionen och diktatorn Xi Jinping har beordrat sina soldater att förberedda sig för strid. 

De amerikanska underrättelseuppgifterna gör gällande att en trolig kinesisk invasion kommer att inledas senast om fyra år. 

– Xi har beordrat sin militär att vara redo för att invadera Taiwan senast 2027, säger Burns enligt Reuters.

– Det betyder inte att han bestämt sig för att genomföra en invasion 2027, men det understryker allvaret i situationen, fortsätter CIA-chefen.

Underskatta inte Kina

William Burns betonar att omvärlden måste följa utvecklingen i Kina noga. 

– Vår bedömning är att vi inte bör underskatta president Xis ambitioner gällande Taiwan, säger han. 

Samtidigt konstaterar CIA-chefen att Rysslands undermåliga krigsprestation i Ukraina säkerligen ”förvånar och oroar” den kinesiska ledaren.

– Han försöker säkerligen dra lärdomar av den ryska militärens mycket dåliga prestationer.

Ständigt hot

Taiwan lever under ett ständigt hot från Kina.

Peking ser den demokratiskt styrda ön som en del av sitt territorium. Diktatorn Xi Jinping har flera gånger upprepat att det är ”oundvikligt” att inte ”förena” Taiwan med det kinesiska fastlandet.

Spänningarna mellan Peking och Taipei eskalerade ytterligare efter den dåvarande amerikanska talesmannen Nancy Pelosis besök i augusti.

Kinas diktator Xi Jinping har gjort sin ståndpunkt tydlig.

På det kinesiska kommunistpartiets 20:e partikongress upprepade han återigen sin vilja.

Xi Jinping betonade att Taiwan tillhör Kina och varnade för att ”utländsk inblandning” förvärrar situationen.

Avslutningsvis utfärdade han en varning till omvärlden.

– Vi kommer aldrig lova att vi kommer avstå från att använda våld.

USA:s löfte

USA:s president Joe Biden har vid flera tillfällen framhållit att USA kommer att försvara Taiwan om ön attackeras.

Han upprepade sitt budskap i september.

På en pressträff fick han svara på frågan om USA skulle kunna tänka sig att gripa in militärt om Peking försöker erövra Taiwan med våld. 

– Ja, det är det vi har åtagit oss, svarade Biden.

Personer nära Biden har i efterhand tonat ner presidentens uttalande. USA kommer att bistå Taiwan med militära medel, dock inte med soldater.  

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen