Beskedet: Då kommer värmen till hela Sverige

2024 03 26

Mars har hittills bjudit på både regn och solsken.

Årets tredje månad har som vanligt varit oförutsägbar med skiftande temperaturer. 

Men snart kommer värmen till hela landet.  

Det uppger vädersajtens Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en färsk prognos för april månad.

– Vi ser just nu starkare signaler om att månaden kommer att inledas med en del vårvärme och höga temperaturer för årstiden i så gott som hela landet, framhåller meteorologen i ett uttalande.

Vidare uppger han att värmen kan leda till att det blir torrare än normalt i vissa delar av Sverige.

– Den första veckan ut att bjuda på relativt torrt väder i främst landets nordvästra och sydöstra delar.

”Varmare än normalt”

Efter att det första högtrycket dragit in över Sverige väntas något kallare väder under andra veckan i april – men sedan knackar värmen på dörren igen.  

– Ny mildluft från Atlanten kan återvända senare mot tredje veckan i april. Den avslutande perioden ser därför ut att bjuda på varmare väder än normalt i främst landets södra delar, kommenterar Lasse Rydqvist.

Så blir påskvädret

April väntas bjuda på en hel del sol och värme. Årets påskhelg blir dock betydligt kallare.

Det uppger SMHI i sin prognos för långhelgen.

– Under natten till långfredagen rör sig regn upp över södra Sverige, följt av mer skurbetonat och lite svalare väder.  Över Norrland rör sig ett lågtryck åt nordost och över de östra landskapen upp till Tornedalen regn, i övrigt snöfall,  uppger väderinstitutets meteorolog Niklas Eineivk i ett uttalande.

Det svalare vädret bedöms hålla i sig under hela påskhelgen. Ett nederbördsområde drar in över södra Sverige på påskafton, lördag, och snöfall och regn dröjer sig kvar i de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Till på påskdagen och annandag påsk ser ett lågtryck ut att tillfälligt föra upp ytterligare lite varmare luft upp över södra Sverige, men även en del skurar. Samtidigt rör sig kallare luft ner över norra Sverige som det verkar, kommenterar Niklas Eineivk.

Foto: A. Bhattacharya

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen