Beskedet: Då kommer värmen till hela Sverige

2024 03 26

Mars har hittills bjudit på både regn och solsken.

Årets tredje månad har som vanligt varit oförutsägbar med skiftande temperaturer. 

Men snart kommer värmen till hela landet.  

Det uppger vädersajtens Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en färsk prognos för april månad.

– Vi ser just nu starkare signaler om att månaden kommer att inledas med en del vårvärme och höga temperaturer för årstiden i så gott som hela landet, framhåller meteorologen i ett uttalande.

Vidare uppger han att värmen kan leda till att det blir torrare än normalt i vissa delar av Sverige.

– Den första veckan ut att bjuda på relativt torrt väder i främst landets nordvästra och sydöstra delar.

”Varmare än normalt”

Efter att det första högtrycket dragit in över Sverige väntas något kallare väder under andra veckan i april – men sedan knackar värmen på dörren igen.  

– Ny mildluft från Atlanten kan återvända senare mot tredje veckan i april. Den avslutande perioden ser därför ut att bjuda på varmare väder än normalt i främst landets södra delar, kommenterar Lasse Rydqvist.

Så blir påskvädret

April väntas bjuda på en hel del sol och värme. Årets påskhelg blir dock betydligt kallare.

Det uppger SMHI i sin prognos för långhelgen.

– Under natten till långfredagen rör sig regn upp över södra Sverige, följt av mer skurbetonat och lite svalare väder.  Över Norrland rör sig ett lågtryck åt nordost och över de östra landskapen upp till Tornedalen regn, i övrigt snöfall,  uppger väderinstitutets meteorolog Niklas Eineivk i ett uttalande.

Det svalare vädret bedöms hålla i sig under hela påskhelgen. Ett nederbördsområde drar in över södra Sverige på påskafton, lördag, och snöfall och regn dröjer sig kvar i de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Till på påskdagen och annandag påsk ser ett lågtryck ut att tillfälligt föra upp ytterligare lite varmare luft upp över södra Sverige, men även en del skurar. Samtidigt rör sig kallare luft ner över norra Sverige som det verkar, kommenterar Niklas Eineivk.

Foto: A. Bhattacharya

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen