JUST NU: Då kommer sommarvärmen – blir 27 grader

2023 06 04

Nu är stekande sol och höga temperaturer på ingång till Sverige.

Efter många dagar med låga temperaturer och till och med så kallade järnnätter med minusgrader ända ned till Småland och Gotland blir det nu rejäl ändring på vädret.

Värmebölja sveper in

Sommarens första värmebölja sveper nämligen in över stora delar av landet inom kort.

På sina håll kommer temperaturmätaren att stiga upp till 27 plusgrader rapporterar SMHI.

Det blir dessutom molnfri himmel och strålande solsken över stora delar av landet.

27 plusgrader

Det riktigt varma och soliga vädret inleds redan på måndagen och breder sedan ut sig ytterligare nu på tisdag och onsdag enligt prognosen.

Temperaturen väntas då stiga till 26 grader på vissa håll.

På torsdagen blir det ännu varmare och det handlar om upp till 27 plusgrader i delar av Götaland och möjligen även Sveland.

Så är ser det ut i Sveriges olika landsdelar kommande tre dagar:

Måndag

Götaland: 20-25 grader och sol. Varmast i Östergötland och Småland.

Svealand: 21-23 grader och sol.

Södra Norrland: 11-18 grader och halvsoligt. Svalast i Jämtland.

Norra Norrland: 6-16 grader och växlande solchanser. Snö i Lapplandsfjällen.

Tisdag

Götaland 18-26 grader och strålande solsken.

Svealand: 20-25 grader och strålande solsken.

Södra Norrland: 10-18 grader och mestadels mulet.

Norra Norrland: 6-14 grader och mulet utom kusten som får sol.

Onsdag

Götaland: 18-25 grader och strålande solsken.

Svealand: 18-21 grader och mestadels soligt. Avtagande värme.

Södra Norrland: 11-20 grader och mulet.

Norra Norrland: 5-16 grader och regn i norra Norrbotten och norra Lappland.

Torsdag

Under torsdagen blir det ännu varmare i Götaland och Svealand med 26-27 grader varmt på flera håll i Småland, Östergötland och Södermanland.

I mellersta Sverige blir det 11-19 grader och i norr blir det mulet och svalt väder ned till 5 grader.

Fredag

Det varma vädret håller i sig i Skåne, Småland, Blekinge, Halland och inre Västergötland med upp till 25 grader.

Nu blir det även finare väder i norr med uppehåll utom i Härjedalen som får regn.

Temperaturen stannar på 7-16 grader i norra Norrland och strax under 20 i södra Norrland.

Sveland får 17-20 grader.

Text: Redaktionen


Ryssar förs till USA – Kreml går i taket

2026 01 07

Den amerikanska militären har beslagtagit den ryskflaggade oljetankern ”Marinera”.

Fartyget, som enligt USA har brutit mot amerikanska sanktioner, bordades i Atlanten mellan Island och Skottland.  

Nu skeppas oljetankerns och dess besättning till USA.

Aktionen får Putinregimen att se rött.

Kreml anklagar USA för att ha brutit mot FN:s havsrättskonvention från 1982.

– Ingen stat har rätt att använda våld mot fartyg som är registrerade i andra staters jurisdiktioner, framhåller det ryska transportdepartementet i ett uttalande.

Rysslands utrikesdepartement kräver att de ryska besättningsmedlemmarna och fartyget ska överlämnas till Ryssland.

– USA måste säkerställa human och värdig behandling av de ryska medborgarna ombord och får inte hindra deras återkomst till Ryssland, uppger departementet i ett uttalande.

USA höjer tonläget

Nu svarar USA.

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt öppnar för att besättningsmedlemmarna, inklusive de ryska medborgarna, kan åtalas i USA.

– Fartyget var föremål för ett rättsligt beslagsbeslut riktat mot besättningen, vilket innebär att besättningen nu kan åtalas för brott mot federal lag. De kommer att föras till USA för att ställas inför rätta om det är nödvändigt, säger hon enligt Sky News.

LÄS MER: Skräckbesked för Maduro – har hamnat i “helvetet på jorden” 

”Mycket mystik”

Den beslagtagna oljetankern ändrade sin flagga till rysk innan den beslagtogs av amerikanska styrkor.

Enligt uppgift följde en rysk ubåt och flera örlogsfartyg Marineras” färd över Atlanten. Den stora militära närvaron väcker många frågor. 

– Militära ubåtar eskorterar inte civila tankfartyg. Så det finns många frågor kring den här operationen, det finns mycket mystik kring just detta tankfartyg, säger Ed Hill, vd för säkerhetskonsultföretaget Intrepid Protection, till Sky News.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Bakslag för många småsparare – på grund av starka kronan

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Hundratals ryska byar ”försvunna”

2026 01 06

Över 200 ryska byar är borta.

Under 2025 har minst 266 ryska byar och små samhällen officiellt avregistrerats eller lagts ner.

Ukrainsk underrättelsetjänst menar att det visar på en accelererande landsbygdsnedgång i Ryssland, rapporterar RBC Ukraine.

Massiv avfolkningsvåg

Under det senaste året har landsbygden i Ryssland drabbats av en allvarlig demografisk kris, enligt en rapport från Ukrainas utrikes underrättelsetjänst.

Minst 266 bosättningar har officiellt avskaffats, och de flesta av dessa var redan helt utan invånare när beslutet togs.

De största antalen ”försvunna” byar har registrerats i Kostroma och Novgorod regionerna, som tillsammans står för ungefär tre fjärdedelar av alla avregistrerade samhällen.

Detta följt av Perm Krai där myndigheterna också aktivt flyttar invånare från avlägsna platser till större samhällen.

– Befolkningen i de ryska regionerna fortsätter att krympa, och områdena där byarna avskaffats används nu för ekonomiska ändamål, uppger ukrainsk underrättelsetjänst.

LÄS MER: Ukraina har lyckats med unik bedrift – ”Är som en fantasi”

Byar slås ihop

Rapporten från underrättelsetjänsten understryker att detta inte handlar om någon aktiv utvecklingsstrategi, utan om att juridiskt formalisera en redan pågående nedgång i befolkning och samhällsstruktur på landsbygden.

– Utanför de stora stadsområdena visar Ryssland upp ett systematiskt samhällsförfall, med avfolkning, byars försvinnande och utvecklingsklyftor som fortsätter att växa, medan högljudda program förblir pappersdekorationer mot en verklighet som snabbt töms, säger underrättelsetjänsten.

Att byar slås ihop eller avregistreras beror ofta på att hälften tomma samhällen saknar tillgång till vård, utbildning och jobb, vilket gör livet där ohållbart och driver människor mot städerna eller bort från landet helt.

Befolkning väntas krympa

Detta sker samtidigt som Kreml officiellt talar om initiativ för att återuppväcka landsbygdsområden.

Detta gör dem genom planer som den så kallade General Settlement Scheme, vilket enligt underrättelsetjänstens bedömning snarare reflekterar en djup demografisk kris än verkliga framsteg.

Rapporten pekar också på att Rysslands befolkning väntas krympa kraftigt de kommande decennierna, delvis till följd av stora förluster och demografiska förändringar kopplade till kriget i Ukraina.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”J-vla idioter”

Foto:

Text: Redaktionen