JUST NU: Då kollapsar Ryssland – forskare överens

2023 01 16

Den Ryska federationen kollapsar inom tio år.

Den bedömningen gör 167 Rysslandsforskare som den amerikanska och internationella politiska tankesmedjan Atlantic Council har intervjuat.

– Nästan hälften (46 procent) av de tillfrågade bedömer att den Ryska federationen kommer att upphöra som stat eller definieras som en ”misslyckad stat” senast 2033, uppger tankesmedjan.

En stat betecknas vanligtvis som misslyckad när staten mister den suveräna kontrollen över sitt område.

Forskarna framhåller att en rysk kollaps kan ske på följande sätt:

- Genom en revolution

- Genom ett inbördeskrig

- Genom en politisk kollaps  

Mer än en femtedel av forskarna (21 procent) bedömer att Ryssland är den stat som löper störst risk att kollapsa de närmaste tio åren.

Det är en dubbelt så hög procentandel jämfört med det näst vanligaste svaret, Afghanistan.  

Finska forskare kritiska

Flera finska forskare delar inte rapportens slutsats, rapporterar Svenska Yle.

Jussi Lassila, Rysslandforskare vid det utrikespolitiska institutet i Finland, och Katri Pynnöniemi, biträdande professor vid Alexanderinstitutet, gör en annan bedömning. 

De tror inte att anfallskriget i Ukraina och en ansträngd ekonomisk situation kommer att leda till den Ryska federationens kollaps.  

Lassila och Pynnöniemi anser även att det är osannolikt att olika delar av Ryssland bryter sig loss och blir självständiga. De fattiga områdena har helt enkelt inte råd att lösgöra sig från det ekonomiska stödet från Moskva.

Däremot tror forskarna att diktatorn Vladimir Putins styre kommer att kollapsa.  

– Under de kommande tio åren ser jag inte det bara som sannolikt, utan snarare nästan som oundvikligt, att Vladimir Putins projekt om ett ryskt storimperium inte kommer att förverkligas. Det kommer att avslutas, säger Jussi Lassila till Svenska Yle.

Ny brutal regim väntar

Katri Pynnöniemi understryker att en ny regim inte innebär att Ryssland övergår till en demokratisk stat med öppna val och yttrandefrihet.

Det är i stället troligare att den auktoritära Putinregimen byts ut mot en annan auktoritär regim.

– Det politiska rummet har helt och hållet tagits under kontroll. Alla alternativ har eliminerats. I nuläget finns inga möjligheter för att trolla tillbaka en arena för politisk diskussion i landet, säger Katri Pynnöniemi till Svenska Yle.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 07

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

Coop går ut med varning till kunder

2026 02 06

Coop tvingas nu varna kunderna.

Under den senaste tiden har flera myndigheter och företag gått ut med bedrägerivarningar.

Tidigare i veckan varnade exempelvis Biltema för bedrägeriförsök.

Nu är det Coops tur att skicka ut ett sådant meddelande till kunderna med anledning av bluffannonser som dyker upp på sociala medier.

Facebook och instagram

Enligt matjätten dyker bluffannonser upp på bland annat facebook och instagram där det står att användare kan vinna tävlingar.

– Det cirkulerar annonser med tävlingar i sociala medier (Facebook och Instagram), där man påstås kunna vinna bland annat Coop-presentkort, varnar Coop.

“Klicka inte”

Bedragarna i fråga hoppas kunna vagga in de tilltänkta offren i en falsk känsla av trygghet när de ser Coops varumärke.

Men den som klickar på länken ger bedragaren möjlighet att inleda sitt bedrägeri.

– Får du upp en sådan tävlingsannons ska du inte klicka på någon knapp/anmäla dig. Anmäl gärna bedrägeri eller bedrägeriförsök till polisen, fortsätter Coop.

Läs mer: Oväntad upptäckt i solceller – levererats till Sverige

Så blir du svårlurad

Under de senaste åren har bedrägerier i Sverige blivit ett allt större problem.

Brottslingar gör miljardvinster varje år – och det blir allt svårare för många att skydda sig.

Sveriges banker har därför lanserat initiativet “svårlurad” för att hjälpa svenskarna att bli bättre på att se igenom bedragarna.

Främsta tipsen

Här är de främsta tipsen från “svårlurad”.

- Lägg på om samtalet känns konstigt och agera inte på uppmaningar i oväntade sms.

- Använd inte din e-legitimation (exempelvis BankID) eller logga in med din säkerhetsdosa på någon annans uppmaning.

- Klicka inte på länkar i sms och ring inte okända telefonnummer på någon annans uppmaning.

- Banken ringer inte för att be dig logga in eller lämna ut personliga uppgifter.

Läs mer: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen