Då chockhöjs bostadsrättsavgiften

2023 03 09

Hundratusentals av Sveriges drygt två miljoner bostadsrättshavare kan räkna med en rejäl ekonomisk smäll.

Många bostadsrättsföreningar beräknas höja månadsavgiften med 45-50 procent.

Det varnar Hans Arén för. Han är vd vid lånemäklaren Finopti som specialiserar sig på bostadsrättsföreningar.

– Vi gick ut i maj i fjol och varnade för 35–40 procent högre avgifter i landets bostadsrättsföreningar. Men nu tio månader senare bedömer vi att höjningarna behöver vara ännu större, 45 procent eller mer på grund av ränteutvecklingen, säger han till SvD.

Lånen löper ut

Anledningen till den drastiska höjningen är att snitträntorna för föreningars nya lån väntas stiga markant när de gamla lånen löper ut.

Snitträntor på gamla lån ligger ofta kring 1 procent, medan de nya väntas ligga kring 4 procent eller högre beroende av hur Riksbanken agerar framöver, uppger SvD.

– En ganska vanlig förening med årsavgift på 660 kronor per kvadratmeter kunde ha 10 000 kronor per kvadratmeter i föreningslån utan att räntekostnaden blev mer än 100 kronor per kvadratmeter. Men i en sådan ganska typisk förening ökar nu räntekostnaden till 400 kronor per kvadratmeter. Allt annat lika, betyder det att årsavgiften måste upp med cirka 300 kronor per kvadratmeter till 960 kronor per kvadratmeter, säger Hans Arén till tidningen.

Halv miljon hushåll

Kreditföretaget UC har granskat  hur ökad ränta och inflation kommer att påverka avgiftshöjningar i Sveriges bostadsrättsföreningar.

Hur hushåll kommer att påverkas beror främst på skuldsättningen i föreningen.

– Ungefär hälften av alla svenska hushåll som bor i en bostadsrättslägenhet har en förening med en relativt låg skuldsättning, säger Stephane Hedman, ansvarig för UC Bostad.

Hon tillägger:

 Den andra hälften, drygt en halv miljon hushåll, bor i föreningar med medelhög till mycket hög skuldsättning. Många kommer att påverkas av ökade avgifter – i synnerhet de som bor i yngre föreningar. Vi observerar regionala skillnader, men överlag kan sägas att mönstret är likartat i exempelvis storstadsregionerna.

"Löper större risk"

Enligt UC beräkningar får hushåll som tillhör yngre föreningar räkna med höjda avgifter på över 40 procent.

 Viktigt att nämna är att risken för avgiftshöjning är högre i föreningar med stora investeringsbehov eller som har ett större beroende till enskilda inkomstkällor, exempelvis föreningar som är beroende av en stor kommersiell hyresgäst. Även små föreningar som har få lägenheter löper en större risk. Samtidigt finns det föreningar med god ekonomi och lönsamhet där den finansiella styrkan kan mildra behovet av avgiftshöjningar, framhåller Stephane Hedman.

Foto: B. Griggs

Text: Redaktionen


Nya regler i år för folk med trädgård – många vet inte om det

2025 03 21

Trädgårdsreglerna i Sverige har ändrats – igen.

Det var efter att Naturvårdsverket förra året gick ut med att det numera skulle vara förbjudet att elda i trädgården som stor förvirring uppstod.

Myndigheten baserade beskedet på en tolkning av ett EU-direktiv om bioavfall, men fick sedan backa och tillåta eldning av ris och grenar.

På grund av virrvarret gick dessutom närings- och energiminister Ebba Busch (KD) ut och förtydligade att regeringen inte infört något förbud.

Många kommuner fortsatte dock att kämpa med hur de nya direktiven egentligen skulle tolkas.

Nya regler från februari

Från och med 18 februari i år började nya regler att gälla i frågan.

Men det tycks många ha missat.

– Nej, det hade jag inte hört om. Det hade jag inte koll på, säger exempelvis en gävlebo som SR talat med.

Och enligt radion är mannen långt ifrån ensam.

Förändringen innebär dock en lättnad av reglerna och att folk i vissa fall nu får elda trädgårds- och parkavfall i trädgården.

– Med trädgårds- och parkavfall menas sådant avfall från skötsel av trädgårdar eller parker som är biologiskt nedbrytbart och består av gräsklipp, löv, grenar och andra växtdelar, förklarar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.

Kan införas lokala förbud

Kommunerna i landet har dock sista ordet. Det innebär att det kan finnas lokala begränsningar och förbud och det får inte eldas så att det stör grannar.

Det kan också vara så att tillfälliga förbud införs på grund av att SMHI varnar för gräsbränder.

– Ofta kan det vara snabbare och enklare att köra trädgårdsavfallet till en återvinningscentral som anvisas av kommunen än att elda det i sin trädgård. Avfall eller miljöfarliga ämnen får normalt aldrig eldas utomhus, förtydligar MSB.

När det gäller valborgsfirandet och första majbrasor måste det ansökas om tillstånd.

– Trädgårds- och parkavfall får eldas i samband med en allmän sammankomst eller offentlig tillställning som har fått tillstånd enligt ordningslagen.

Foto: Stanly8853

Text: Redaktionen


Tiotusentals skriver på namninsamling – mot Trump

2025 03 21

En namninsamling har startats för att hålla Donald Trump utanför Kanada.

Sedan han tillträdde som USA:s 47:e president har Donald Trump väckt ilska i grannlandet i norr.

Utöver tullhotet har Trump återkommande hänvisat till Kanada som USA:s blivande femtioförsta delstat.

Nu skriver tiotusentals människor under en namninsamling för att porta Trump från att korsa gränsen.

Det rapporterar Newsweek.

Tiotusentals

I skrivande stund har nästan 50 000 människor skrivit under namninsamlingen.

En namninsamling på Change.org som startades förra månaden av Dr. Sarah Boston, en veterinärkirurgisk onkolog och stand up-komiker, bad Canadian Immigration Services och Canadian Border Services Agency att förbjuda Trumps inresa till Kanada.

Fram tills idag den 20 mars har 47 426 personer skrivit under namninsamlingen.

“Dömd brottsling"

I namninsamlingen beskrivs Trump som en ”dömd brottsling som hotar Kanadas suveränitet”.

– Han har betonat att gränssäkerheten längs den kanadensiska gränsen är en prioritet för honom och vi håller med, framgår i namninsamlingens beskrivning.

– Vi kan inte tillåta dömda brottslingar från andra länder över vår gräns. Vi vill inte under några omständigheter att Donald Trump besöker Kanada.

Ansträngd relation

Relationen mellan Kanada och USA är för närvarande ansträngd.

Kanadas premiärminister Mark Carney har gett en uppdatering om läget.

– Mitt möte med Council on Canada-U.S. Relations var inriktat på att hålla Kanadas ekonomi stark mot bakgrund av orättvisa tullar, skriver han på X.

– Vi är redo att engagera oss med USA i en omfattande förhandling – när Kanada visas respekt som en suverän nation.

Viktigt för Trump

Ekonomi är en av frågorna som Trump fokuserade allra mest på inför valet.

Han ser tullar som ett viktigt verktyg i den ekonomiska politiken – och i början av april väntas omfattande tullar mot flera länder införas.

Det har bland annat fått aktiemarknaden på andra sidan Atlanten att gunga ordentligt under de senaste veckorna.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok Flickr

Text: Redaktionen